Hlavní navigace

Prodej auta v s.r.o.

  • (neregistrovaný) 80.188.240.---

    24. 10. 2012 11:34

    Dobrý den,
    s.r.o. v r. 2010 koupila osobní automobil a uplatnila DPH, v roce 2012 díky problémům s odbytem a tím pádem nízkým obratem požádala o neplátcovství DPH a FÚ ji vyhověl. (od1.10.2012).
    Nyní, (v prosinci) chce prodat onen osobní automobil, aby alespoň zčásti mohla vyrovnat své závazky.
    Nevím si rady co udělat s DPH, budu ji odvádět, nebo nebudu, nebo jak to vlastně bude ?
    Děkuji za pomoc.

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 24. 10. 2012 11:45

      Daniela K. (neregistrovaný) 217.69.98.---

      Re: Prodej auta v s.r.o.
      Vy musíte napřed řešit jinou věc. Při zrušení registrace k DPH jste povinni snížit uplatněný nárok na odpočet daně u majetku, který je ke dni zrušení registrace ve vašem OM a u kterého jste uplatnili nárok na odpočet daně nebo jeho část. Jste povinni toto provést za poslední zdaňovací období registrace.

    • 24. 10. 2012 13:29

      apo1941 (neregistrovaný) 80.188.240.---

      Re: Prodej auta v s.r.o.
      Děkuji za upozornění, ale bohužel nevím jak mám provést- vypočítat snížený nárok na odpočet DPH, mám na to ještě čas, ale chtěl bych to mít v pořádku.
      Děkuji za radu

    • 24. 10. 2012 14:49

      Daniela K. (neregistrovaný) 217.69.98.---

      Re: Prodej auta v s.r.o.
      Dle § 78d odst.2 a § 78a odst.1) ZDPH. Trochu zjednodušeně vám zkusím tyto paragrafy "přeložit". U auta, když jste si nárokoval DPH při koupi, se sleduje úprava odpočtu 5roků. Částka odpočtu se počítá na pětiny za každý rok. V r. 2010 jste nárokoval DPH 5/5, v r.2012 je zrušená registrace, tzn. že byste měl vracet 3/5 nárokované DPH. To je jen příklad. Nejlépe se zeptat na vašem FÚ svého správce daně. Bývají v těchto případech vstřícní. Jen ještě: týká se to i nevyřazených staveb, nebytových prostor, technického zhodnocení - sleduje se 10 let od r.2011, předtím 5 let, ost. HM 5let, také zásob a drobného majetku (ten nejlépe nemít = vše spotřebováno, prodáno), který vedete v evidenci ke dni zrušení registrace. Pozor jsou tam přechodná ustanovení, takže záleží i na tom,ve kterém roce byl majek pořízen. NEJLÉPE k datu zrušení registrace DPH, co se týká majetku, zásob a drobného majetku, nemít NIC v provedené inventuře evidováno :-), pak se nemusí dělat žádné snížení nárokované DPH.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).