Hlavní navigace

z-ec v insolvenci-povinnost z-tele

• (neregistrovaný) 194.228.7.---

26. 10. 2012 12:07

Dobrý den, už před lety jsem se setkala s doporučením - před nástupem nového z-ce na "HPP" či na dohodu - projet insolvenční rejstřík, zda není z-ec v insolvenci, děláte to ...?

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.

• 26. 10. 2012 13:24

Kara (neregistrovaný) 95.82.152.---

Re: z-ec v insolvenci-povinnost z-tele
      Před jakými "lety"? Vždyť to není tak dlouho. Ale ano, každý měsíc projíždím rejstřík (prohledávání mám navázané na mzdový program). Takže pokud má exekuce a ocitne se v ins.rejstříku, má se přestat srážet.

• 26. 10. 2012 13:48

jo (neregistrovaný) 194.228.7.---

Karo, nerozumím. Setkala jsem se s tím před 3 lety, že toto doporučila ing. Klímová na semináři, na posledním semináři - Mgr. Zákon taktéž - že je v zájmu z-tele prohlédnout insolv.rejstřík - není povinné ze zákona, ale doporučuje a pokud je z-ec v insolvenci, máme začít posílat část mzdy insolv.správci - čemuž také nerozumím :-( když to není povinnost z-tele, proč mám posílat insolvenčnímu správci - nějak jsem to nepobrala. Můžete mi prosím ve zkratce vysvětlit jak se věci mají? nemám navázaný mzdový program na vyhledávání v insolv.rejstříku

• 27. 10. 2012 17:32

Kara (neregistrovaný) 80.90.128.---

Když jde o člověka, kterého najdete v rejstříku, kterému nesrážíte žádnou exekuci, tak nic neděláte a počkáte, až dostanete rozhodnutí. Pak začnete srážet jako by šlo o přednostní pohledávku a budete posílat insolven.správci (bývá tam uvedeno, že se mu sražené částky mají zasílat, i když jste nedostala ještě nabytí právní moci).
      Pokud najdete v rejstříku zaměstnance, kterému srážíte nějaké exekuce, pak jsou zde dva názory a já stále nevím, který je ten úplně správný:
      1. názor: Přestanete mu srážet exekuce, jako by žádné nebyly a všechno vyplácíte zaměstnanci. Až dostanete rozhodnutí a sdělení insolvenčního správce, začnete srážet přednostní a posílat ins. správci. Je-li insolvence zamítnuta, opět začnete srážet pro exekutory.
      2. názor: Srážíte dále exekuce, ale neposíláte to exekutorům, ale deponujete. Až dostanete rozhodnutí o tom, že je v insolvenci, všechno sražené patří ins.správci a dále srážíte přednostní a posíláte ins.správci. Není -li schválena insolvence, deponované částky rozdělíte mezi exekutory a srážíte exekuce nadále.

• 29. 10. 2012 8:07

Karo, děkuji, takže přidám další názor. Školil nás na ZP Mgr. Zákon
      :-) a ten říkal - pokud najdeme v rejstříku z-ce s insolvencí, okamžitě začneme zasílat ins.správci srážku ze mzdy aniž bychom vyčkali rozhodnutí. Protože mi to přišlo zvláštní a navíc mi pan magistr nepřipadal v tomto "silný v kramflecích", proto jsem se ptala, takže budu zjišťovat dále a děkuji za odpověď !! Můžete mi krátce říci, kdo je např. zastáncem oněch 2 názorů, pokud víte. Pěkný den

• 29. 10. 2012 9:39

... (neregistrovaný) 193.86.121.---

Po přečtení zákona možná také jako já přejdete od druhého názoru k prvnímu.
      2. http://business.center.cz/business/diskuze/zprava.aspx?id=836584
      1. http://business.center.cz/business/diskuze/zprava.aspx?id=881399
      Nemůžete odvádět srážky neexistujícímu ins. správci, ten je ustanoven až rozhodnutím o úpadku (v případech tzv. osobních bankrotů zam-ců sice může, ale nebývá ustanoven dříve).
      http://business.center.cz/business/pravo/zakony/insolvencni/

• 29. 10. 2012 11:34

Děkuji za reakci, přečetla jsem, ale IZ jsem vzdala, protože tomu prostě nerozumím stejně tak, jako si myslím, že insolvenční správce by neuměl spočítat odvody pojistného a daní u zaměstnání malého rozsahu ..., tak já nerozumím jako mzdová účetní IZ, ale děkuji za reakci. Rozumím tomu tak, že pokud exekuce neprovádím, ani nezjišťuji v rejstříku. Pokud exekuce provádím, musím ze zákona ...? jaký prosím odkaz - zjišťovat každý měsíc v rejstříku, pokud zjistím - co - rozhodnutí o úpadku nebo jen to, že již zahájeno insolvenční řízení ...? pak nastupuje z mé strany jako mzdové co ... Na co vlastně musím čekat, co je ten začátek, kdy budu zatím srážené exekuce nařízené EÚ či soudem - deponovat ? a čekat až jak dopadne oddlužení? Můžete mi prosím odpovědět. Děkuji. anebo víte o srozumitelném článeku,pojednání jak v případě mzdové postupovat - exekuce a zahájené insolv.řízení ? Mám za to, že pro mzdové je to dosti složitá situace, když ani Mgr.,který přednáší pracovní právo - nepodal srozumitelnou informaci, jak si s tím pak má poradit mzdovka. To si nestěžuji, protože vím, že to nemá smysl, ale zůstává mi hlava stát nad tím, co se po z-teli stále požaduje :-(

• 29. 10. 2012 13:12

K povinnosti srážky deponovat se vám vyjádří jiní - podle mého jde o ohýbání zákona.
      Začátek insolvence jednoduše:
      Je podán (u zam-ců nejčastěji jimi samými spolu s návrhem na oddlužení) insolvenční návrh. Již od podání ins. návrhu nelze probíhající exekuce provést, v nařízených exekucích se pokračuje až po skončení ins. řízení.

§109 IZ
      (1) Se zahájením insolvenčního řízení se spojují tyto účinky:
      c) výkon rozhodnutí či exekuci, která by postihovala majetek ve vlastnictví dlužníka, jakož i jiný majetek, který náleží do majetkové podstaty, lze nařídit, nelze jej však provést.

Následně soud ustanoví insolvenčního správce a rozhodne o řešení úpadku. U zam-ců to bude nejčastěji formou oddlužení a pokud nebudou splněny podmínky oddlužení, potom konkurzem. Do doby ustanovení ins. správce disponuje s majetkovou podstatou (mj. celou mzdou) zam-ec.

§ 111 IZ
      (1) Nerozhodne-li insolvenční soud jinak, je dlužník povinen zdržet se od okamžiku, kdy nastaly účinky spojené se zahájením insolvenčního řízení, nakládání s majetkovou podstatou ... pokud by mělo jít o podstatné změny ve skladbě, využití nebo ... Peněžité závazky vzniklé před zahájením insolvenčního řízení je dlužník oprávněn plnit jen v rozsahu a za podmínek stanovených tímto zákonem.

Jakmile je rozhodnuto o úpadku, měl by plátce mzdy strhávat a ins. právci odvádět srážku jako pro přednostní pohledávky. V případě povolení oddlužení přijde plátci mzdy rozhodnutí, v případě konkurzu se toto plátce mzdy dozví (bohužel) z úřední desky soudu (ins. rejstříku).

§ 406 IZ
      (3) V rozhodnutí, jímž schvaluje oddlužení plněním splátkového kalendáře, insolvenční soud
      d) přikáže plátci mzdy dlužníka, ... aby po doručení rozhodnutí o schválení oddlužení prováděl ze mzdy nebo jiného příjmu dlužníka stanovené srážky a nevyplácel sražené částky dlužníku.
      (5) Rozhodnutí o schválení oddlužení plněním splátkového kalendáře doručí insolvenční soud do vlastních rukou také plátci mzdy dlužníka.

• 29. 10. 2012 13:14

Závěrem: i když mzda náleží do majetkové podstaty od samého počátku zahájení ins. řízení, její výplatou zam-ci neděláte chybu, protože s majetkovou podstatou disponuje zam-ec. Jakmile je ustanoven ins. správce, je třeba mu posílat srážku ve výši jako pro přednostní pohledáku.

• 29. 10. 2012 13:54

Jste úžasný, děkuji, vytiskla jsem si a nechám si to ještě párkrát projít myslí. Víte také, zda insolv.správci mají tu samou možnost jako exekutorské úřady či soudy, že mají přístup patrně do databáze zdravotních pojišťoven či ČSSZ? Jakmile totiž nastoupí z-ec a má exekuci, o které zatím nevím, do 3 dnů po oznámení nástupu z-ce na ZP a OSSZ je datovou schránkou doručena z-teli exekuce. Domnívám se proto, že EÚ a OS mají přístup do viz výše databáze. Insolvenční správci také ...?

• 29. 10. 2012 14:40

S jednotným inkasním místem se toto od 1.1.2015 změní, zatím platí, že OSSZ ani EÚ nemají přímý přístup do databáze zdravotních pojišťoven, ale mohou si údaje vyžádat a zdrav. pojišťovna musí informace o plátci pojistného beplatně poskytnout. Stejnou pravomoc má insolvenční soud, podívejte se do § 23 z.č.592/1992 Sb. Váš případ se 3 dny může být důsledek jiné informační povinnosti.

• 30. 10. 2012 9:07

Děkuji za cenné informace a přeji vám pěkný den :)

• 28. 11. 2012 12:45

jana01 (neregistrovaný) 90.182.132.---

dobrý den, mohla bych vědět, jaký máte mzdový program, který je navázaný na insolvenční rejstřík? děkuji za odpověď.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).