Hlavní navigace

dar traktoru otec pro syna?

  • (neregistrovaný) 90.178.212.---

    28. 10. 2012 19:26

    prosím známý vede DE,traktor na leasing,splacen,nechán v OM,by ted daroval svému synu.Je správně že nechá udělat odhad,sepíše darovací smlouvu a zaplatí darovací daň která je 1%.Stačí to nebo ještě musí v DE něco dodanit?
    Syn si do své DE vloží do OM(tu odhadní cenu - nedaňově?),aby si mohl poté uplatňovat náhradní díly jako výdaj?
    Uvažuje správně? Díky moc.

    • 29. 10. 2012 7:04

      annonym (neregistrovaný) 188.175.56.---

      Re: dar traktoru otec pro syna?
      Na straně syna, pokud jde o poskytnutí daru v souvislosti s podnikáním, je třeba pamatovat na § 3 odst. 4 písm. a) ZDP, který stanoví mimo jiné, že předmětem daně nejsou příjmy získané darováním nemovitosti nebo movité věci anebo majetkového práva, s výjimkou darů přijatých v souvislosti s výkonem činnosti podle § 6, tj. závislou činností, nebo s podnikáním anebo s jinou samostatnou výdělečnou činností. Na straně syna by dar přijatý v souvislosti s podnikáním byl předmětem daně z příjmů a nikoli předmětem daně darovací.
      Pokud by poté syn darovanou věc nevložil do obchodního majetku, nemohl by uplatnit do daňových výdajů výdaje spojené s opravami, údržbou, případně pojištěním předmětné nemovitosti. V případě, že by syn darovanou věc do obchodního majetku vložil, mohl by příslušné výdaje uplatnit do výdajů daňových.
      Pokud je otec plátcem daně z přidané hodnoty, je nutno vypořádat i DPH. Základ daně se stanoví dle § 36 odst. 6 ZDPH.

    • 29. 10. 2012 11:56

      jeniik (neregistrovaný) 79.98.159.---

      Re: dar traktoru otec pro syna?
      Moc děkuji za odpověď.
      Ještě zvažují možnost že otec by traktor synovy dal a ten by ho nikde neuvedl,jen pro soukromé účely.
      Tudíž asi odhad a daň darovací? A otec ještě přiznat DPH z daru?
      Díky, nějak co čím dál víc zamotávám.

    • 29. 10. 2012 14:56

      annonym (neregistrovaný) 188.175.56.---

      Re: dar traktoru otec pro syna?
      Pokud syn podniká a je plátcem DPH, pak by mohl být i vhodnější prodej.
      Záleží na stáří traktoru, opotřebení apod., jelikož i prodej synovi by měl být za běžnou cenu.

    • 29. 10. 2012 16:44

      jeniik (neregistrovaný) 90.178.212.---

      Re: dar traktoru otec pro syna?
      >>>>prosím známý vede DE,traktor na
      >>>>leasing,splacen,nechán
      >>>>v OM,by ted daroval svému synu.Je správně že nechá
      >>>>udělat odhad,sepíše darovací smlouvu a zaplatí
      >>>>darovací
      >>>>daň která je 1%.Stačí to nebo ještě musí v DE něco
      >>>>dodanit?
      >>>>Syn si do své DE vloží do OM(tu odhadní cenu -
      >>>>nedaňově?),aby si mohl poté uplatňovat náhradní díly
      >>>>jako
      >>>>výdaj?
      >>>>Uvažuje správně? Díky moc.
      >>>Na straně syna, pokud jde o poskytnutí daru v
      >>>souvislosti s podnikáním, je třeba pamatovat na § 3
      >>>odst. 4
      >>>písm. a) ZDP, který stanoví mimo jiné, že předmětem
      >>>daně nejsou příjmy získané darováním nemovitosti nebo
      >>>movité věci anebo majetkového práva, s výjimkou darů
      >>>přijatých v souvislosti s výkonem činnosti podle § 6,
      >>>tj.
      >>>závislou činností, nebo s podnikáním anebo s jinou
      >>>samostatnou výdělečnou činností. Na straně syna by
      >>>dar
      >>>přijatý v souvislosti s podnikáním byl předmětem daně
      >>>z příjmů a nikoli předmětem daně darovací.
      >>>Pokud by poté syn darovanou věc nevložil do
      >>>obchodního
      >>>majetku, nemohl by uplatnit do daňových výdajů výdaje
      >>>spojené s opravami, údržbou, případně pojištěním
      >>>předmětné nemovitosti. V případě, že by syn darovanou
      >>>věc
      >>>do obchodního majetku vložil, mohl by příslušné
      >>>výdaje
      >>>uplatnit do výdajů daňových.
      >>>Pokud je otec plátcem daně z přidané hodnoty, je
      >>>nutno
      >>>vypořádat i DPH. Základ daně se stanoví dle § 36
      >>>odst.
      >>>6 ZDPH.
      >>
      >>Moc děkuji za odpověď.
      .
      >Pokud syn podniká a je plátcem DPH, pak by mohl být i
      >vhodnější prodej.
      >Záleží na stáří traktoru, opotřebení apod., jelikož i
      >prodej synovi by měl být za běžnou cenu.
      Ještě jednou děkuji,
      známý chce prostě ten traktor co nejvýhodněji "pryč" z DE a chce si koupit nový.
      Moc děkuji za odpovědi.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).