Hlavní navigace

Vyúčtování zahr. služ. cesty jiná měna

 • (neregistrovaný) 194.213.63.---

  29. 10. 2012 12:33

  Společnost vyslala zaměstnance na sl. cestu do Polska, poskytla zálohu 100 EUR, zaměstnanec si částečně vyměnil cca 50 EUR za Polské zloté a tyto částečně utratil za obědy, občerstvení, zbylé polské zloté tj. cca 100 zlotých a 50EUR vrací do pokladny. Společnost nemá zavedenu pokladnu polské zloté. Je povinnost společnosti zavést pokladnu v polských zlotých ? Druhý dotaz : jakým způsobem vyúčtovat nárok na stravné, nárok je v EUR ( den zálohy, den výměny peněz) ? Třetí dotaz: Jakým způsobem zaúčtovat kurzové rozdíly , společnost používá denní kurz? Děkuji

  • 30. 10. 2012 7:07

   annonym (neregistrovaný) 188.175.56.---

   Re: Vyúčtování zahr. služ. cesty jiná mě
   1) zálohu poskytujete na stravné a pro Polsko byla záloha správně vyplacena v EUR, pokud zaměstnanec nepožadoval jinou měnu.
   2) Pokud si zaměstnanec směnil na PLN a zbytek této měny vrací, pak musíte zavést valutovou pokladnu pro tuto měnu. Pro přepočet PLN na Kč použijete kurz ČNB platný pro den přijetí PLN (dle směrnice denní).
   3) Neuvádíte, jaký má zaměsnec nárok na stravné. Jelikož vrátil 50 EUR, za 50 EUR si směnil na PLN a z toho vrací 100 PLN, ale není uvedeno, kolik PLN dostal směnou 50 EUR.
   Jelikož se dá dovodit, že stravné bylo "vyplaceno" v PLN, pak pro stanovení výše částky v PLN použijete kurz ČNB platný v den poskytnutí zálohy (přepočet z EUR na PLN).
   4) Pokuste se doplnit chybějící údaje a napsat, na jakou výši stravného + kapesného + případné další výdaje má zaměstnanec nárok. Pokud budu mít veškeré údaje k dispozici, pokusím se vám napsat postup vč. účtování.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).