Hlavní navigace

úmtí zaměstnance-povinnostzaměstnavatele

  • (neregistrovaný) 46.39.164.---

    4. 11. 2012 18:22

    Dobrý večer, jaké má povinnosti zaměstnavatel při úmrtí zaměstnance?
    Má povinnost hlásit na OSSZ a zdrav. poj.? Můžu vyplatit manželce mzdu? Máme příští týden výplatni termín - mzdy jsou vypláceny v hotovosti - zaměstnanec dostal vyplacenou zálohu na mzdu.

    Děkuji předem za odpovědi?

    • 4. 11. 2012 18:47

      xJ (neregistrovaný) 213.192.55.---

      Re: úmtí zaměstnance-povinnostzaměstnava
      ano, odhlásíte na ZP a OSSZ a na výplatu mzdy platí ZP:

      § 328 Smrt zaměstnance
      (1) Peněžitá práva zaměstnance jeho smrtí nezanikají. Do výše odpovídající trojnásobku jeho průměrného měsíčního výdělku přecházejí mzdová a platová práva z pracovněprávního vztahu uvedeného v § 3 větě druhé postupně na jeho manžela, děti a rodiče, jestliže s ním žili v době smrti ve společné domácnosti; předmětem dědictví se stávají, není-li těchto osob.
      (2) Peněžitá práva zaměstnavatele zanikají smrtí zaměstnance, s výjimkou práv, o kterých bylo pravomocně rozhodnuto nebo která byla zaměstnancem před jeho smrtí písemně uznána co do důvodů i výše, a práv na náhradu škody způsobené úmyslně.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).