Hlavní navigace

Prodej osobního automobilu

  • (neregistrovaný) 85.71.69.---

    6. 11. 2012 11:52

    Klient (FO) si pořídil starší osobní automobil ( od soukromé osby za 120 000 Kč) k podnikání na IČO zapsaná v TP začátkem roku 2010. Dle platné legislativy jsem odepisoval v - sk. 2 - mimořádná - a k 31. 12.2012 bude vůz daňově odepsaný. Klient ( plátce DPH) chce vůz na začátku roku 2013 prodat a "diví se" , že prodej chci jako jeho účetní realizovat: Smluvní cena + DPH 20%. Napadlo mě, že když si začátkem roku 2013 převede auto z IČa na RČ, čímž auto vyloučí z obchodního majetku ( z podnikání) může si auto prodat bez DPH.
    Prosím o radu: Je moje úvaha kosher?

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.

    • 6. 11. 2012 12:31

      annonym (neregistrovaný) 188.175.56.---

      Re: Prodej osobního automobilu
      1) Pokud máte na mysli mimořádným odpisem odpis dle § 30a ZDP, pak byl postup chybný, jelikož takto může odepisovat pouze 1. vlastník a vy uvádíte, že podnikatek koupil starší auto. Takže odpis dle § 30a nebyl možný.
      2) Pokud bylo auto pořízeno 1. vlastníkem v ČR před 1.4.2009 a jedná se o automobil kategorie "M", pak je prodej vždy bez DPH (viz. přech. ustanovení k zák. 87/2009 Sb.. (novela ZDPH).
      3) Pokud by auto podléhalo odvodu DPH na výstupu při prodeji (1. vlastník v ČR pořídil po 1.4.2009), pak je nutno DPH odvést i při vyřazení do osobní spotřeby, takže vyřazením se DPH nevyhnete.
      4) Auto lze kdykoliv z OM vyřadit a není nutný přepis z IČ na RČ. Samozřejmě je nutno vzít v úvahu daňové dopady.

    • 6. 11. 2012 13:21

      Jiří Kudrna (neregistrovaný) 85.71.69.---

      Re: Prodej osobního automobilu
      Díky moc za odpověď a poradu - slovíčka "první vlastník" mně prostě unikla!

    • 6. 11. 2012 18:02

      Zdena R (neregistrovaný) 78.102.138.---

      Re: Prodej osobního automobilu
      >>Klient (FO) si pořídil starší osobní automobil ( od
      >>soukromé osby za 120 000 Kč) k podnikání na IČO
      >>zapsaná
      >>v TP začátkem roku 2010. Dle platné legislativy jsem
      >>odepisoval v - sk. 2 - mimořádná - a k 31. 12.2012
      >>bude vůz daňově odepsaný. Klient ( plátce DPH) chce
      >>vůz
      >>na začátku roku 2013 prodat a "diví se" , že prodej
      >>chci jako jeho účetní realizovat: Smluvní cena + DPH
      >>20%.
      >>Napadlo mě, že když si začátkem roku 2013 převede
      >>auto
      >>z IČa na RČ, čímž auto vyloučí z obchodního majetku (
      >>z podnikání) může si auto prodat bez DPH.
      >>Prosím o radu: Je moje úvaha kosher?


      >3) Pokud by auto podléhalo odvodu DPH na výstupu při
      >prodeji (1. vlastník v ČR pořídil po 1.4.2009), pak je
      >nutno DPH odvést i při vyřazení do osobní spotřeby,
      >takže vyřazením se DPH nevyhnete.

      A co třeba použít při vyřazení dio osobního užívání ustanovení § 13/5 ZDPH?
      "Použitím hmotného majetku pro účely nesouvisející s uskutečňováním ekonomických činností plátce se pro účely tohoto zákona rozumí trvalé použití obchodního majetku plátcem pro jeho osobní spotřebu ........... pokud byl u tohoto majetku nebo jeho části uplatněn odpočet daně.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).