Hlavní navigace

druhé těhotenství a výpověď v insolvenci

 • (neregistrovaný) 89.103.86.---

  8. 11. 2012 19:40

  Dobrý den,
  jsem na rodičovské dovolené od 6/2011, rodičovský příspěvek mám na 3-letou variantu. Dnes mi volala účetní od mého zaměstnavatele, že firma jde do insolvence, ať si přijedu pro výpověď (dostanu 3.měsíční odstupné, které ale nedostanu zaplacené, protože nemají peníze). Chci se zeptat:
  - chci (zda se to povede) porodit druhé dítě do dovršení 3.let věku prvního dítěte (tři mu budou v 1/2014) = mám nárok na mateřskou dovolenou?
  - pokud bych neměla nárok na mateřskou, je lepší nechat se na pár měsíců zaměstnat za minimální mzdu nebo přejít z jedné rodičovské na druhou?
  - kdy se mám nahlásit na ÚP, že jsem podruhé těhotná?
  - jde někde zažádat o vyplacení odstupného?
  Předem děkuji

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 8. 11. 2012 20:18

   Kara (neregistrovaný) 80.90.128.---

   Re: druhé těhotenství a výpověď v insolv
   kuji

   V tomto zaměstnání Vám po uplynutí výpovědní doby skončí pracovní poměr, protože výpověď dostanete z důvodu rušení zaměstnavatele. Když pak nenastoupíte do jiného zaměstnání, čili nebudete mít zaměstnavatele, budete mít nárok na peněžitou pomoc v mateřství (PPM) pouze v případě, kdybyste stihla počátek pobírání PPM v době do 180 kal. dnů ode dne ukončení tohoto pracovního poměru. Když to nestihnete, nárok na PPM mít nebudete, pouze na rodičovský příspěvek od narození dítěte.
   Když nastoupíte někdy po ukončení tohoto pracovního poměru do jiného zaměstnání, budete mít nárok na PPM jen tehdy, když nasčítáte alespoň 270 kal. dnů pojištění ve dvou letech přede dnem nástupu na mateřskou. Přičemž nástup na mateřskou si můžete zvolit v rozmezí 56 až 42 dnů před předpokládaným dnem porodu.
   Takže pár měsíců dalšího zaměstnání může stačit, abyste dala dohromady 270 kal. dnů pojištění ve dvou letech před MD, ale taky nemusí. Kromě toho z minimální mzdy žádné pořádné mateřské dávky nebudou.
   Teď nevím, jak to myslíte s tím hlášením těhotenství na ÚP.
   Co se týká odstupného, tak jakmile bude podaný návrh na insolvenci, můžete o vyplacení dlužného odstupného požádat na ÚP. ÚP Vám ho vyplatí (zcela nebo částečně, protože existuje limit) a stane se věřitelem firmy místo Vás. Zbytek své pohledávky (tj. to, co nedostanete od ÚP) můžete přihlásit do insolvenčního řízení.

  • 8. 11. 2012 20:22

   Heda (neregistrovaný) 89.103.86.---

   Re: druhé těhotenství a výpověď v insolv
   Velice Vám děkuji za jasné odpovědi. Přeji Vám příjemný večer.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).