Hlavní navigace

firma se ruší

  • (neregistrovaný) 89.235.31.---

    11. 11. 2012 17:20

    Lze dát zaměstnanci výpověď když je na neschopence ? firma všem zaměstnancům písemně napsala výpovědi k prosinci . ( firma se ruší )
    Co to pro něj znamená ? Musí ji podepsat . Neschopenku má 2 měsíc ( těžký úraz)

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.

    • 11. 11. 2012 17:58

      xJ (neregistrovaný) 213.192.55.---

      Re: firma se ruší
      budete tedy dávat výpovědi podle § 52 a a tady platí:
      § 54
      Zákaz výpovědi podle § 53 se nevztahuje na výpověď danou zaměstnanci
      a) pro organizační změny uvedené v § 52 písm. a) a b); to neplatí v případě organizačních změn uvedených v § 52 písm. b), jestliže se zaměstnavatel přemísťuje v mezích místa (míst) výkonu práce, ve kterých má být práce podle pracovní smlouvy.

      jestli mu doručíte výpověď do konce listopadu, PP mu skončí až koncem ledna

    • 13. 11. 2012 0:41

      YCL (neregistrovaný) 178.37.97.---

      Re: firma se ruší
      B2C and B2B databases, business and consumer leads http://64er.eu/yourcontactlists/

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).