Hlavní navigace

Odpis pohledávky - odběratel neuznal

  • (neregistrovaný) 88.100.9.---

    14. 11. 2012 7:23

    V roce 2011 jsme vystavili fa za službu.Odběratel nám ji vrátil letos v 1/2012. Fa je na částku cca 10 tis., splatná byla v 11/2011. Mohu letos daňově vytvořit OP dle § 8c nebo odpis bude nedaňový? Odběratel ji nemá v účtu, my jsme odvedli DPH. ODD také vrátil. Děkuji

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.

    • 14. 11. 2012 10:07

      Daniela K. (neregistrovaný) 217.69.98.---

      Re: Odpis pohledávky - odběratel neuznal
      Úplně nejdůležitější je vědět, jestli jste službu odběrateli provedli, nebo ne. Od toho se pak bude odvíjet účtování i dopad do daní - z příjmu i DPH. Ale z toho, co jste napsala, že jste po vrácení faktury nevstoupili v jednání o úhradě služby, to spíše vypadá, že služba nebyla provedena a fakturováno bylo neoprávněně. Tudíž Storno faktury provést v r.2012 nedaňově a daňově - DPH i daň z příjmu lze získat zpět pouze dodatečným přiznáním za r. 2011. Nebo jste službu provedli (musíte doložit) a trváte si na její úhradě. Pak necháte v účetnictví, podnikáte kroky k vymožení své pohledávky a teprve po následném nevymožení této pohledávky, můžete vytvořit OP dle §8c a daňově odepsat.

    • 14. 11. 2012 12:02

      Hana H (neregistrovaný) 88.100.9.---

      Re: Odpis pohledávky - odběratel neuznal
      Službu jsme provedl na základě tel. objednávky. Psali jsme několikrát Žádost o úhradu faktury. Vždy se vše vrátilo. Odb. se vymlouvá, že to má být fakturováno na XY, když jsme poslali fa na XY, on zase že na toho prvního. Víme, že fa už nebude nikdy uhrazená. Mohu letos daňově odepsat? Děkuji

    • 14. 11. 2012 12:17

      Daniela K. (neregistrovaný) 217.69.98.---

      Re: Odpis pohledávky - odběratel neuznal
      V tom případě můžete vytvořit OP a daňově odepsat dle §8c až když od konce sjednané lhůty splatnosti pohledávky uplynulo nejméně 12 měsíců. Splatnost jste psala, že byla v 11/2011, takže to do konce roku 2012 to vyjde. Pohledávku povedete na podrozvaze. Ale stejně bych se i právně snažila, aby těch 10.tis. Kč bylo odběratelem uhrazeno. Přece mu to nemůže jen tak projít, že si něco objedná, je mu to dodáno a on nezaplatí.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).