Dnem 1. ledna 2004 nabyl účinnosti zákon č. 424/2003 Sb., kterým se změnil zák. č. 582/1991 Sb., o organizaci a provádění sociálního zabezpečení (dále jen zák. č. 582/1991 Sb.).
Tímto zákonem je mimo jiné vytvořen právní rámec k průběžnému získávání informací o dobách pojištění do vytvářených individuálních kont pojištěnců s cílem:
Údaje o průběhu výdělečné činnosti v daném kalendářním roce se zpravidla uvádějí do jednoho řádku.
Údaje o průběhu výdělečné činnosti jednoho kalendářního roku (části roku) se rozepisují do dvou řádků (tří řádků, případně na další ELDP) v následujících případech:
Byla-li výdělečná činnost započata před kalendářním rokem, který je vykazován a trvá i po jeho uplynutí, uvede se 1.1. – 31.12. Jedná-li se o výdělečnou činnost navázanou v průběhu kalendářního roku, případně na dobu celého kalendářního roku, uvede se do údaje od … den vzniku účasti na nemocenském pojištění, tj. u zaměstnanců v pracovním poměru den nástupu do zaměstnání (§ 7 zák.č. 54/1956 Sb., u dohody o pracovní činnosti den započetí výkonu sjednaných prací – § 69 vyhl.č. 165/1979 Sb.) atp., a do údaje do… den ukončení výdělečné činnosti (např. 30.6.), případně 31.12. trvá-li výdělečná činnost k tomuto datu, případně k tomuto datu skončila. Skutečnost, zda výdělečná činnost byla ukončena případně zda trvá, je zřejmá z hodnoty uvedené v záhlaví ELDP v údaji „Typ ELDP“.
Konkrétní data od – do jsou vyplňována i v případech, kdy je v daném řádku vykazována pouze doba pobírání dávek nemocenského pojištění po skončení výdělečné činnosti (druhý znak trojmístného údaje – hodnota N, R, M). Údaj od-do zůstane nevyplněn pouze za situace, kdy je v daném řádku, po skončení výdělečné činnosti, vykazován dodatečně zúčtovaný příjem, započitatelný do vyměřovacího základu (druhý znak trojmístného údaje – P).
Při opakovaném zahájení výdělečné činnosti v témže kalendářním roce lze pokračovat v záznamech na tomtéž ELDP na jeho druhém, případně třetím řádku s uvedením nového intervalu od …do, nebo bylo-li nutno přiložit ELDP k žádosti o dávku důchodového pojištění a pojištění trvá i po jeho odeslání.
Vyzve-li orgán sociálního zabezpečení v průběhu kalendářního roku k zaslání ELDP, nebo bylo-li nutno přiložit ELDP k žádosti o dávku důchodového pojištění a pojištění trvá i po jeho odeslání, uvede se jako datum do…poslední den kalendářního měsíce, za který byl pojištěnci naposledy organizací zúčtován příjem. Na dalším ELDP vyhotovovaném za zbývající období trvání pojištění v daném kalendářním roce, uvede v údaji od…první den kalendářního měsíce následující po měsíci, za který byl původně vyhotovený ELDP odeslán.
Do počtu kalendářních dnů se zahrnují vyloučené doby (viz dále zásady platné pro vyplnění údaje „Vyloučené doby“). Mimo to se doba výkonu vojenské služby, civilní služby a pobírání peněžité pomoci v mateřství a peněžité pomoci (mužů) uvádí v časovém intervalu „Od – Do“ v části ELDP, pro tento účel předtištěné.
Pokud jde o členy družstva, společníky a jednatele s.r.o. a komanditisty komanditních společností, zaměstnance činné na základě dohody o pracovní činnosti, dobrovolné pracovníky pečovatelské služby, zaměstnance na nepravidelnou výpomoc, u nichž jsou podmínky účasti na nemocenském pojištění upraveny vyhl. č. 165/1979 Sb., nezapočítávají se do celkového součtu dnů ty kalendářní měsíce (části kalendářního měsíce), ve kterých nebyla činnost vykonávaná v rozsahu zakládajícím účast na nemocenském pojištění ve smyslu tohoto předpisu.
Součet započtených dnů ve sloupci „Dny“ bude v těchto případech odpovídat součtu dnů v měsících, v nichž není písmeno „X“ uvedeno, s výjimkou situace, kdy je po část měsíce vykonávána vojenská služba, nebo civilní služba a pojištění v daném kalendářním měsíci netrvá (viz další text).
Pokud byly organizací odeslány ELDP s údaji o době pojištění osob, na které se vztahovala aplikace citovaného ust. § 5 odst . 1 písm. a), d) a f) zák. č. 155/1995 Sb. (v důsledku dluhu na pojistném byly některé měsíce označeny znakem „X“) provádějí se případné opravy takto odeslaných údajů v době, kdy pojistné za celé období, vykázané na ELDP, bylo v rámci tříletého období uhrazeno. Pokud organizace zaplatí pojistné jen za některé z měsíců označených na původně odeslaném ELDP znakem „X“, zasílají se opravné údaje až v rámci hromadného odesílání ELDP po konečném zúčtování výdělků (nejpozději do 8 dnů po 30. dubnu následujícího roku). Znamená to, že např. při zúčtování r. 2005 v březnu 2006 budou zároveň odeslány opravené ELDP zmíněných osob za r. 2004, pokud se u nich mění počet měsíců označených původně znakem „X“ jako měsíce nepojištěné.
Znak „X“ se v rámci kalendářního roku prvně uvádí v měsíci, od něhož trvá výdělečná činnost a naposledy v měsíci, kdy výdělečná činnost skončila.
Znak „X“ však nebude uváděn v měsících, kdy nebyl dosažen žádný příjem z výdělečné činnosti započitatelný do vyměřovacího základu proto, že po celý kalendářní měsíc trval výkon vojenské služby v ozbrojených silách České republiky, pokud nejde o vojáky z povolání a vojáky v další službě a výkon civilní služby Znak „X“ se však uvede v měsíci, kdy výkon této vojenské (civilní) služby trval po část měsíce (např. do 15. 4. 2004) a po zbývající část měsíce, i když trval pojistný vztah, nedosáhl pojištěnec příjmy započitatelné do vyměřovacího základu pro stanovení pojistného proto, že nevykonával činnost zakládající účast na pojištění ani nepobíral dávky nemocenského pojištění nahrazující ušlý příjem. Z celkového součtu dnů se v tomto případě neodečte celý kalendářní měsíc, ale pouze část měsíce po ukončení vojenské (civilní) služby (od 16. do 30. 4. 2004).
Při vyplňování ELDP pro rok 2005 již nepřichází výkon civilní služby v úvahu (civilní služba byla zrušena dnem 22. 12. 2004 – § 39 zák. č. 585/2004 Sb.). Výkon vojenské služby po přijetí citovaného zákona, může po 31. 12. 2004 přicházet v úvahu, jen ve zcela výjimečných situacích.
Jestliže půjde o situaci, kdy žena po ukončení pobírání peněžité pomoci v mateřství (muž po ukončení pobírání peněžité pomoci) čerpá v organizaci rodičovskou dovolenou (např. až do 4 let věku dítěte) bude znak „X“ prvně uveden v měsíci následujícím po měsíci, za který naposledy náležela alespoň jeden den tato dávka nemocenského pojištění. Znak „X“ bude dále uváděn ve všech měsících čerpání tohoto volna.
Potrvá-li další rodičovská dovolená po celý následující kalendářní rok (roky), organizace na další ELDP místo uvádění dvanácti „X“ vyznačí „X“ v posledním třináctém prostoru označeném „1–12“. Třináctý prostor bude využíván výlučně v případech, kdy po celý kalendářní rok nepřichází v úvahu zápočet ani jednoho dne pojištění.
Pokud by v době čerpání neplaceného volna byla zúčtována v některém měsíci platba, z níž by bylo odvedeno pojistné podle zák. č. 589/1992 Sb., uvede se ve všech kalendářních měsících znak „X“ s výjimkou měsíce, ve kterém byl zúčtován příjem.
Obdobné označení nepojištěných měsíců se vztahuje na jakékoli trvání pracovního volna bez náhrady mzdy (např. neomluvená absence, výkon vazby a trestu atp.).
Na ELDP se neuvádí vyměřovací základ dosažený v kalendářním měsíci osobami uvedenými v § 5 odst. 1 písm. a) ,d) a f) zák.č. 155/1995 Sb., (zaměstnanci v pracovním poměru, dále společníci a jednatelé společnosti s ručením omezeným a komanditisté komanditní společnosti, jestliže mimo pracovněprávní vztah k této společnosti, pro společnost vykonávají práci, za kterou jsou touto společností odměňováni a zaměstnanci činní na základě dohody o pracovní činnosti), jestliže jejich zaměstnavatel neodvedl za tento kalendářní měsíc pojistné, které byl povinen odvést, je-li tímto zaměstnavatelem obchodní společnost a tyto osoby jsou současně společníky této společnosti nebo členy statutárních orgánů nebo dozorčí rady této společnosti. Za dlužné pojistné se pro tyto účely nepovažuje dlužné penále.
Dojde-li výjimečně k situaci, že v průběhu kalendářního roku bude vojenská služba (civilní služba do 22. 12. 2004) přerušena opakovaně (více než jednou), uvede se v druhém vymezeném prostoru „Druh“ znak V © a číslo odpovídající počtu období výkonu vojenské (civilní) služby. Např. civilní služba trvala od 1.2. do 31.3. 2004, následující od 1.6. do 12.7. 2004 a od 1.9. do 30.11. 2004. Do prvního údaje „Druh“ se uvede znak C, v údajích „Od“ a „Do“ bude uvedeno od 1.2. do 31.3., do druhého údaje „Druh“ se uvede C2 a v následném údaji „Od“ a "Do"se interval vyplní včetně období přerušení, tedy od 1.6. do 30.11.
Pokud by v roce 2004 současně trvala civilní služba, tato byla přerušena a pojištěnec by pobíral peněžitou pomoc muže, uvedly by se údaje vztahující se k výkonu civilní služby do jednoho prostoru „Od – Do“ (při přerušení i s použitím číselného označení) a údaje vážící se k pobírání peněžité pomoci do druhého prostoru „Od-Do“. Obdobné platí v roce i při případné kombinaci vojenské a civilní služby.
Při vykazování doby pojištění na ELDP organizace čerpá z podkladové evidence, kterou je povinna ve smyslu platné zákonné úpravy vést pro účely důchodového pojištění.
§ 37 zák. č. 582/1991 Sb., Vedení a předkládání záznamů1) Evidence, kterou organizace vede o občanech pro účely důchodového pojištění, musí obsahovat tyto údaje:Kalendářní měsíce, které se při výkonu výdělečné činnosti nepovažují za dobu důchodového pojištění, vymezuje ustanovení:
§ 11 odst. 2 zák. č. 155/1995 Sb.Za dobu pojištění uvedenou v odstavci 1 písm. a) se u osob uvedených v § 5 odst. 1 písm. a) až d) a f) až l) a odst. 2 nepovažuje kalendářní měsíc, ve kterém nebyly dosaženy příjmy započitatelné do vyměřovacího základu pro stanovení pojistného podle zvláštního zák. č. 589/1992 Sb., v platném znění proto, že tyto osoby nevykonávaly činnost zakládající účast na pojištění ani nepobíraly dávky nemocenského pojištění (péče) nahrazující ušlý příjem. Podmínka zaplacení pojistného uvedená v odstavci 1 písm. a) se považuje za splněnou, i když zaměstnavatel pojistné na pojištění neodvedl, ačkoliv byl povinen toto pojistné odvést, pokud se dále nestanoví jinak; zaměstnavatelem se pro účely tohoto zákona rozumí právnická nebo fyzická osoba zaměstnávající pojištěnce v pracovním poměru a dalších pracovních vztazích, nebo k níž je pojištěnec v jiném právním vztahu zakládajícím účast na pojištění podle tohoto zákona, jakož i organizační složka státu. Za dobu pojištění uvedenou v odstavci 1 písm. a) se u osob uvedených v § 5 odst. 1 písm. a), d) a f) nepovažuje kalendářní měsíc, za který jejich zaměstnavatel neodvedl pojistné, které byl povinen odvést, je-li tímto zaměstnavatelem obchodní společnost a tyto osoby jsou současně společníky této společnosti anebo členy statutárního orgánu nebo dozorčí rady této společnosti; pro účely části věty před středníkem se za dlužné pojistné nepovažuje penále. Ustanovení věty třetí neplatí, bylo-li pojistné dlužné za kalendářní měsíc zaplaceno do tří let ode dne splatnosti tohoto pojistného.Problematiku vyloučených dob upravuje:§ 16 odst. 4 zák. č. 155/1995 Sb.Vyloučenými dobami jsou před 1. lednem 1996 doby, které se podle předpisů platných před tímto dnem vylučovaly při zjišťování hrubých výdělků pro účely výpočtu průměrného měsíčního výdělku; přitom doby studia jsou vyloučenými dobami pouze v rozsahu, v jakém se považují za náhradní dobu pojištění. Vyloučenými dobami jsou po 31. prosinci 1995, pokud se nekryjí s dobou účasti na pojištění osob uvedených v § 5 odst. 1 písm. e), dobou pojištění, v níž měl pojištěnec příjmy, které se zahrnují do vyměřovacího základu, dobou pojištění podle § 11 odst. 1 písm. b), nebo dobou, za kterou náležely náhrady uvedené v § 16 odst. 3 větě třetí, dobyPodle § 54 odst. 4 zák. č. 582/1991 Sb. může příslušná OSSZ /PSSZ/ za nesplnění nebo porušení povinností stanovených v § 35 odst. 4 a § 37 až § 43 a § 83 zák. č. 582/1991 Sb., a čl.II bodu 1 zák. č. 582/1991 Sb., ve znění platném od 1. 1. 2004, uložit organizaci pokutu až do výše 100.000,– Kč a při opětovném nesplnění nebo porušení povinností, za jejichž nesplnění nebo porušení byla již pokuta uložena, pokutu až do výše 500.000,– Kč.
Pokuta až do výše 20.000,– Kč může být dále podle § 54 odst. 2 zák. č. 582/1991 Sb., v platném znění, uložena malé organizaci, která se bez předchozí omluvy nedostaví za účelem provedení kontroly plnění jejích povinností v sociálním zabezpečení na místo určené OSSZ /PSSZ/. Tuto povinnost ukládá malé organizaci ustanovení § 12 písm. e) citovaného zákona.
Zpracoval odbor 32 ČSSZAktualizace prosinec 2004