Hlavní navigace

Neomlouvená absence

 • (neregistrovaný) 88.102.26.---

  9. 4. 2013 7:23

  Zaměstnanec nepřišel do práce, ráno ho přijela omluvit manželka,že prý má migrénu a zítra příjde. Vedoucí omluvu nepřijal a oznámil ať si přinese potvrzení od doktora nebo že to má neomluvenou absenci a bere mu dva dny z dovolené. Může to tak být? Neporuší Zákoník práce? Samozřejmě, že se zaměstncem , až příjde bude sepsán zápis o porušení pracovní kázně. Co když ho nepodepíše, co se bude dít?
  Děkuji za Vaše názory.

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 9. 4. 2013 7:54

   RenataH (neregistrovaný) 82.99.163.---

   Re: neomlouvená absence
   1) nejedná se o porušení prac.kázně, ale o porušení prac.povinností
   2) vytýkací dopis mu takto napsat můžete a za neomluvenou absenci můžete sebrat 1-3 dny dovolené, to je v souladu se ZP
   3) když mám migrénu, k doktorovi nelezu, vezmu si aspoň 2 prášky a a zahrabu se do tmy a ticha, vím, o čem taková pořádná migréna je. Možná by to měl poznat i vedoucí. Jinýá věc je ta, jak často zaměstnanec toto dělá, jaký je jinak pracovník. Myslím, že je potřeba posuzovat individuálně s přihlédnutím k okolnostem.

  • 9. 4. 2013 8:02

   mirka (neregistrovaný) 88.102.26.---

   Re: neomlouvená absence
   Děkuji za Váš názor , myslíte si ,ale, že to může být označeno za neomluvenou absenci, když vlastně byl omluven. On již jednou se nám snažil namluvit že má střevní potíže a že nemůže do práce, když jsme mu ale řekli , že si vymýšlí tak sedl na kolo a přijel . Tak nevíme co si máme o tom myslet.

  • 9. 4. 2013 8:19

   RenataH (neregistrovaný) 82.99.163.---

   Re: neomlouvená absence
   Samozřejmě, že to může být označeno za neomluvenou absenci - on přece nemá žádnou omluvenku, to, že to vzkázal po manželce, je sice hezké, ale to není dostatečná omluva. Omluva je neschopenka od lékaře nebo potvrzená propustka.
   Střevní potíže klidně mohl mít, stejně tak jako nyní může mít migrénu. Neomluvenou absenci bych ale považovala za příliš tvrdý trest

  • 9. 4. 2013 11:10

   VH

   Re: neomlouvená absence
   Omluva je cokoliv, co zaměstnavatel akceptuje. Jedna věc je, jaký důvod nepřítomnosti v práci zaměstnanec uvádí, a druhá způsob, jakým ten důvod prokazuje.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).