Re: maturita - odpočet daně, ZP
pracovat může, ale nesmí se jednat o zaměstnání, které je nemocensky pojištěné a na ÚP hlášený být může, ale nesmí pobírat podporu v nezaměstnanosti nebo rekvalifikaci
zákon o státní sociální podpoře § 13
odst.2) Za soustavnou přípravu dítěte na budoucí povolání na střední škole se považuje také
c) doba školních prázdnin bezprostředně navazujících na skončení studia nebo dobu uvedenou v písmenu b), není-li dále stanoveno jinak.
písm.b)doba od úspěšného vykonání závěrečné nebo maturitní zkoušky, je-li tato zkouška konána v květnu nebo červnu, do konce období školního vyučování školního roku,44) v němž byla taková zkouška konána; to platí též, bylo-li v květnu nebo červnu konáno absolutorium,
Dobu školních prázdnin uvedenou v odstavci 2 písm. c) nelze považovat za soustavnou přípravu dítěte na budoucí povolání na střední škole, jestliže
a) dítě vykonávalo po celý kalendářní měsíc výdělečnou činnost podle § 10,
b) dítě mělo po celý kalendářní měsíc nárok na podporu v nezaměstnanosti nebo podporu při rekvalifikaci,4)
c) výdělečná činnost uvedená v písmenu a) a nárok na podporu v nezaměstnanosti nebo podporu při rekvalifikaci uvedený v písmenu b) na sebe v průběhu kalendářního měsíce navazují tak, že trvají po celý kalendářní měsíc,
§ 10 Výdělečná činnost
Výdělečnou činností se rozumí činnost
a) v České republice, která zakládá účast na nemocenském pojištění,
Re: maturita - odpočet daně, ZP
moc děkuji za odpověď.
a jak je to u ukončeného vysokoškoláka - v červnu měl promoci a dále nebude studovat - platí, že ještě červenec lze uplatnit odpočet, pokud celý měsíc nepracuje ? a ZP pak platí od srpna ?
díky moc.
Re: maturita - odpočet daně, ZP
Za soustavnou přípravu dítěte na budoucí povolání se považuje také
kalendářní měsíc, v němž dítě ukončilo řádně studium na vysoké škole, a dále kalendářní měsíc následující po kalendářním měsíci, v němž dítě ukončilo řádně studium na vysoké škole, pokud dítě nevykonává po celý tento měsíc výdělečnou činnost podle § 10 ani nemá po celý kalendářní měsíc nárok na podporu v nezaměstnanosti nebo podporu při rekvalifikaci
Re: maturita - odpočet daně, ZP
U VŠ je důležitý měsíc, ve kterém složil státnice, ne kdy měl promoci. Je studentem ještě 1 měsíc po měsíci, ve kterém složil státnice, pokud v tomto měsíci neměl od prvního do posledního dne pojištěný příjem ani nepobíral podporu. Takže jestli složil státnice v červnu, posuzuje se červenec. Jestli je složil v květnu, posuzuje se červen.
Objednejte si zdarma náš týdenní newsletter. Aktuální články a důležité informace tak budete mít vždy po ruce ve svém mailu.
OSVČ, nezapomeňte změnit zálohu na zdravotní a sociální pojištění už za leden
Někdo se psem, jiný s Ámosem. Co popřála k Vánocům a novému roku vláda na sítích?
Kdy letos podat přiznání a přehledy OSVČ? Tady je daňový kalendář pro rok 2026
Změny, které přináší rok 2026 do oblasti zaměstnávání
Velký rozcestník změn v roce 2026, které se týkají podnikatelů
Nová sleva na sociálním pojistném v roce 2026
29. 6. 2013 12:26
Dobrý den, syn odmaturoval v květnu, v červnu dostal vysvědčení. nebude přes léto pracovat, ale nebyl přijat ani na VŠ. mohu si na něj dále uplatňovat odpočet za nezletilého do 31.8. 2013 ? jak se ZP - musí se registrovat u pojištovny - od kdy bude platit ZP ? má význam registrace na ÚP ?
děkuji za pomoc.