Hlavní navigace

Kurz - cestovné, doklady

• (neregistrovaný) 93.153.127.---

31. 10. 2013 6:38

Pokud mi zaměst-nec předloží doklady o nákupu PHM v cizí měně ( platil svou osobní kartou ), jsem povinna mu náhradu proplatit ve vyúčtování cestovného kurzem jeho banky 26,50 nebno naším kurzem účetním tj. ČNB.
    Já se domnívám, že přepočítat náhradu kurzem uvedeném ve směrnici zaměstnavatele a to denním ČNB.
    Napadl mě, že mu bylo z jeho účtu sraženo tolik a on požaduje stejnou náhradu.
    Děkuji

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 31. 10. 2013 7:39

jinka (neregistrovaný) 193.165.167.---

Re: Kurz - cestovné, doklady
      To se domníváte špatně. Pokud mu nedáte odpovídájící zálohu, tak mu musíte proplatit (musí doložit) jeho náklady.
      §183/4
      ...Při vyúčtování zálohy použije zaměstnavatel zaměstnancem doložený kurz, kterým byla poskytnutá měna v zahraničí směněna na jinou měnu

• 31. 10. 2013 10:10

bety* (neregistrovaný) 93.153.127.---

A jejda! Zopakuji si nedostatky.
      1. vyplácím zálohu - použiji denní kurz ČNB ke dni vyplacení zálohy
      2. doložené doklady k proplacení placené ze zálohy v cizí měně - kurz v den nákupu ČNB.
      3. Pokud platil ze své cizí hotovosti ( např. EUR, měl doma v šuplíku ), pak použiji kurz ČNB, nemám možnost zjistit za kolik směnil.
      4. Pokud nakupoval v Kč a musel si směnit, mám doklad, pak použiji kurz doložený.
      5.Při konečném vyúčtování pracovní cesty se používá kurz ke dni zahájení pracovní cesty, odpočet poskytnuté zálohy je kurzem poskytnutí zálohy ( nevzniká žádný kurz. rodíl účet 335.
      Děkuji moc

• 31. 10. 2013 10:43

jinka (neregistrovaný) 193.165.167.---

Správně je toto, ale spousta účetních si to zjednodušuje, takže se asi ozvou, že takhle - ne
      1/použiju kurz platný pro účto (může být i pevný)
      2/opět kurz platný pro účto (jen účtujete - nic neplatíte)
      3/a) proplácím v kč a nebyla záloha, kurz pro výplatu je ČNB ze dne nástupu, do nákladu kurz dle účta - pravděpodobně vznikne kurzový rozdíl
      b) vyplácím eura - kurzem platným pro účto (jelikož to může být i den proplacení tak nemusí vzniknout kurz. rozdíl)
      4/pokud doloží nákup a já vyplácím v Kč, tak proplacení kurzem doloženým, zúčtování do nákladů kurzem účetním
      pokud vyplacím v EUR, tak mě jeho kurz nezajímá (ale to je asi jasné)
      Shrnutí
      Do nákladů účtuji vždy kurzem účetním
      Proplacení v Kč zaměstnaci
      1/má zálohu - kurzem vyplacení zálohy
      2/nemá zálohu - kurz ČNB první den pracovní cesty
      V obou případech, pokud doloží "směnu", doplácím kurzem doloženým.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).