Hlavní navigace

Návštěva lékaře v pracovní době

• (neregistrovaný) 82.99.167.---

7. 11. 2013 14:14

Dobrý den, pracuji ve firmě, která je cca 80 km od mého trvalého bydliště. Nyní bych potřebovala navštívit 2 lékaře (zubaře a praktického), které mám ve svém trvalém bydlišti. Každý má ordinační hodiny jinak, budu muset jet 2x. Mimo pracovní dobu jet nemůžu, lékaři ordinují pouze v mojí pracovní době. Návštěva těchto lékařů mi zabere asi celou pracovní dobu. Zaměstnavatel mi tvrdí, že mám při návštěvě lékaře nárok na náhradu mzdy jen jednou za měsíc a to ve výši 4 hodin, tak ať si vezmu dovolenou. Letos jsem ještě u žádného lékaře nebyla.
    Když se dívám do nařízení vlády, tak tam se píše, že " Pracovní volno s náhradou mzdy nebo platu se poskytne na nezbytně nutnou dobu, bylo-li vyšetření nebo ošetření provedeno ve zdravotnickém zařízení, které je ve smluvním vztahu ke zdravotní pojišťovně, kterou si zaměstnanec zvolil, a které je nejblíže bydlišti nebo pracovišti zaměstnance a je schopné potřebnou zdravotní péči poskytnout".
    Jak je to myšleno s bydlištěm a pracovištěm, když tato místa u mně nejsou totožná, ale bydliště je cca 80 km od pracoviště? Mám v mém případě nárok na náhradu mzdy za návštěvu lékaře na celý den nebo jen na dobu, kterou by mi to zabralo, kdybych šla k lékaři, který je nejblíže pracovišti? Děkuji moc za vaše odpovědi.

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).