Hlavní navigace

Okamžité zrušení PP x výpověď

• (neregistrovaný) 62.153.226.---

7. 11. 2013 14:25

Dobrý den, kamarádka se na mě obrátila s dotazem, ještě jsem se s tím nesetkala, můžete prosím poradit? Zaměstnanec dal výpověď z důvodu šikany a požaduje odstupné. Kamarádka tvrdí, že on má zkušenosti se soudy, v předchoZích zaměstnáních se prý soudil a má obavy, aby měli jako zaměstnavatel vše v pořádku. On dal výpověď a od 1.11. nechodí do práce, ani neposlal pracovní neschopenku. Takže běží výpovědní doba a jemu absence. Zaměstnavatel s ním hodlá okamžitě zrušit pracovní poměr pro hrubé porušení z důvodu absence. To lze takto „přebít“ ? výpovědní dobu okamžitým zrušením ...? Nevím, jaké má zaměstnanec zkušenosti, ale ještě jsem neslyšela o odstupném z důvodu šikany ...

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 7. 11. 2013 14:39

VH

Re: Okamžité zrušení PP x výpověď
      Hrubé porušení povinností zákoník práce nezná, pozor na použité pojmy - důvodem pro okamžité zrušení PP je porušení povinností zvlášť hrubým způsobem. Pokud dá výpověď sám zaměstnanec, v žádném případě nemá právo na odstupné, ale mohlo by se jednat o nějakou odměnu spojenou s odvody SP a ZP. Zrušit PP okamžitě je možné i během výpovědní doby, PP pak skončí na základě toho právního úkonu, jehož účinky nastanou dříve. Dokonce zaměstnavatel v tomto případě až tak neriskuje, protože i kdyby soud prohlásil okamžité zrušení PP za neplatné (k žalobě zaměstnance), PP by skončil na základě jeho výpovědi.

• 7. 11. 2013 15:08

jo (neregistrovaný) 62.153.226.---

Paní VH, děkuji, zaměstnavatel použije jak jsem vyrozuměla § 55 okamžité zrušení.
      Kamarádka chtěla do zrušení napsat, že pracovní poměr bude ukončen bezprostředně den po obdržení dokumentu ... Je to tak správně? Já bych volila to do zrušení nepsat, poslat do vlastních rukou na doručenku se zkrácenou dobou úložnosti (10 pracovních dnů), prac.poměr by byl ukončen převzetím, nevyzvednutím § 336 ZP. Anebo je vhodné onu větu připsat ... to by se pak "tlouklo" s podmínkami doručení, pokud by nepřevzal, pak pracovní poměr končí 10. den uložení je to tak ...?

• 7. 11. 2013 15:16

VH

"Den po obdržení.." je špatně - pokud je PP rušen okamžitě, končí doručením nebo dnem, který se den doručení považuje. Včera jsem o doručování psala, podívejte se.

• 7. 11. 2013 15:25

jo (neregistrovaný) 62.153.226.---

Děkuji za váš čas, podívám se, přeji pěkný den

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).