Hlavní navigace

Přerušení živnosti

  • (neregistrovaný) 79.141.241.---

    7. 11. 2013 16:25

    Dobrý den, mám dotaz? osoba plátce DPH přerušil v roce 2013 na 5 měsíců živnost, protože mu vykradli kompletně provozovnu. během těch 5 měsíců nakoupil zpátky věci co mu ukradli a živnost znova obnovil. Může si tyto náklady v roce 2013 uplatnit, když je koupil v době přerušení živnosti? a jak je to s DPH u těchto nákladů?
    já myslím že může protože osoba která začíná podnikat si taky může přeci náklady s rozjezdem podnikání uplatnit zpětně?
    mám pravdu? děkuji za reakce..

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 7. 11. 2013 16:51

      P.C. (neregistrovaný) 85.71.211.---

      Re: přerušení živnosti
      Vidím to dost černě...

      Pokud nepodnikáte, nemůžete mít žádné výdaje s podnikáním související. Vše bylo nakoupeno pro soukromou potřebu a nemůže se objevit v nákladech ani v DPH.

      Odečtení DPH za majetek nakoupený před registrací k DPH je výjimka, kterou teď uplatnit nelze.

      Takže vše prodejte do bazaru a kupte znovu.

    • 7. 11. 2013 17:03

      Deny (neregistrovaný) 79.141.241.---

      Re: přerušení živnosti
      pak ale nerozumím, proč to jde před založením živnosti si uplatnit výdaje až rok zpětně včetně DPH? vždyť v té době taky dotyčný přeci nepodniká..
      a všechny nakoupené věci s jeho podnikáním souvisejí? jaký je v tom rozdíl?

    • 7. 11. 2013 17:23

      P.C. (neregistrovaný) 85.71.211.---

      Re: přerušení živnosti
      U DPH k přerušení registrace nedošlo, proto se nedá uplatnit 12 měsíců "před registrací". Ty už dávno uplynuly. Navíc bylo nakoupeno v době, kdy plátce nepodnikal.

      Nevím, kde se píše o jednom roce v zákoně o daních z příjmů, ale v podstatě je možné osobní majetek, nakoupený v době, kdy se nepodnikalo, vložit do obchodního majetku živnosti a odepisovat ho.

    • 7. 11. 2013 18:13

      deny (neregistrovaný) 79.141.241.---

      Re: přerušení živnosti
      §5 odst 7 dane z prijmu

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).