Hlavní navigace

Zákaz práce nemocnému zaměstnanci

  • (neregistrovaný) 78.157.167.---

    9. 11. 2013 7:14

    Dobrý den, chci se zeptat, jestli je nějak možné zakázat práci nemocnému zaměstnanci, který chce i přes nemoc chodit do práce. Nemyslím žádné nachlazení, ale vážnější nemoc, která se právě při práci může zhoršit. Pokud se takto zaměstnanci něco stane, může být postihnut zaměstnavatel, když o nemoci věděl?

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 9. 11. 2013 8:47

      xJ (neregistrovaný) 46.167.230.---

      Re: zákaz práce nemocnému zaměstnanci
      Co na to váš závodní lékař? Ten musí vystavit posudek, jestli může nebo nemůže pracovat a kde. Tím se musíte řídit.

    • 9. 11. 2013 9:31

      Lucinda (neregistrovaný) 78.157.167.---

      Re: zákaz práce nemocnému zaměstnanci
      Naposledy byl na prohlídce v době, kdy byl ještě v pořádku. Je možné mu nařídit novou prohlídku?

    • 9. 11. 2013 10:35

      xJ (neregistrovaný) 46.167.230.---

      Re: zákaz práce nemocnému zaměstnanci
      Asi záleží na práci, kterou vykonává. A on byl práce neschopen a PN ukončil např. na vlastní žádost? Nebo jak víte, že je vážně nemocen?
      zákoník práce v § 103 uvádí
      (1) Zaměstnavatel je povinen
      a) nepřipustit, aby zaměstnanec vykonával zakázané práce a práce, jejichž náročnost by neodpovídala jeho schopnostem a zdravotní způsobilosti,

      tak že podle mne, jestli máte pochybnosti o jeho zdravotní způsobilosti, mohli byste mu nařídit mimořádnou zdravotní prohlídku

      i když v § 106 Práva a povinnosti zaměstnance je uvedeno
      Zaměstnanec je povinen podrobit se preventivním prohlídkám, vyšetřením nebo očkováním stanoveným zvláštními právními předpisy

      píše se tu o preventivní, ne mimořádné

    • 9. 11. 2013 10:37

      pája

      Re: zákaz práce nemocnému zaměstnanci
      -pokud by byl uznán práce neschopným, tak mu nesmíte umožnit pracovat
      -pokud je jeho nemoc pouze dle vašeho názoru ohrožující, je vaší povinností poslat ho k záv. lékaři, zda je zdr. schopen vykonávat práci sjednanou v PS.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).