Hlavní navigace

Povinné lékařské prohlídky

  • (neregistrovaný) 80.90.128.---

    9. 11. 2013 19:56

    Prosím pěkně, zaměstnavatel má udělanou kategorizaci zaměstnanců. Jedná se o práce kancelářské, skladníky, zámečníky, dělníky v kovovýrobě, svářeče, montéry, zedníky, elektrikáře.
    Platí, že:
    1) Zaměstnanci (pracovní poměr) v 1. kategorii musí absolvovat vstupní prohlídku, ale ta nemusí být u "závodního" lékaře, ale může být u jeho obvoďáka? Předpokládám, že musí mít prohlídku i kancelářští, nebo ne?
    2) Zaměstnanci (pracovní poměr) ve 2., případně další kategorii musí mít prohlídku pouze u "závodního"?
    3) Jak je to s plnoletými DPP a DPČ, vzhledem ke kategorizaci? Nebo tito nemusí mít prohlídky vůbec?
    4) Mladiství musí mít prohlídku všichni, i DPP v kanceláři?
    5) Na prohlídku musí být ti, u kterých je povinnost vstupní prohlídky, vysláni před započetím práce nebo vůbec před podpisem smlouvy (toto jsem slyšela, s tou smlouvou to asi nebude pravda, ale při těch všech změnách, často nesmyslných, už nevím, co je pravda).
    Případně napište ještě něco dalšího k povinným prohlídkám, může být něco, co mě zrovna k dotazu nenapadá. Děkuji.

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 10. 11. 2013 5:44

      jasná. (neregistrovaný) 80.82.146.---

      Re: Povinné lékařské prohlídky
      >Prosím pěkně, zaměstnavatel má udělanou kategorizaci
      >zaměstnanců. Jedná se o práce kancelářské, skladníky,
      >zámečníky, dělníky v kovovýrobě, svářeče, montéry,
      >zedníky, elektrikáře.
      >Platí, že:
      >1) Zaměstnanci (pracovní poměr) v 1. kategorii musí
      >absolvovat vstupní prohlídku, ale ta nemusí být u
      >"závodního" lékaře, ale může být u jeho obvoďáka?
      >Předpokládám, že musí mít prohlídku i kancelářští, nebo ne?

      Ano, i v kancelářích musí mít vstupní lékařskou prohlídku. Tu můžou absolvovat u osvého obvodního lékaře, ale musíte mít s ním podepsanou smlouvu.

      >2) Zaměstnanci (pracovní poměr) ve 2., případně další
      >kategorii musí mít prohlídku pouze u "závodního"?

      Ano.

      >3) Jak je to s plnoletými DPP a DPČ, vzhledem ke
      >kategorizaci? Nebo tito nemusí mít prohlídky vůbec?
      Pokud nevykonávají rizikové práce, pak prohlídku nemusí mít.

      >4) Mladiství musí mít prohlídku všichni, i DPP v
      >kanceláři?

      Ano, nezletilí vždy.
      >5) Na prohlídku musí být ti, u kterých je povinnost
      >vstupní prohlídky, vysláni před započetím práce nebo
      >vůbec před podpisem smlouvy (toto jsem slyšela, s tou
      >smlouvou to asi nebude pravda, ale při těch všech
      >změnách, často nesmyslných, už nevím, co je pravda).
      >Případně napište ještě něco dalšího k povinným
      >prohlídkám, může být něco, co mě zrovna k dotazu nenapadá.

      Dle ZP nesmí vykonávat práci, pokud nejsou zdravotně způsobilí a to vám doloží pouze vstupní lékařskou prohlídkou. Takže před nástupem do zaměstnání absolvovat, nemusí to být před podepsáním smlouvy (smlouvu může podepsat třeba měsíc před nástupem do zaměstnání).
      >Děkuji.

    • 10. 11. 2013 9:59

      pája

      Re: Povinné lékařské prohlídky
      smlouvu? s každým?
      §54 z.373-b) může, jde-li o práce zařazené pouze do kategorie první podle zákona o ochraně veřejného zdraví a není-li součástí této práce činnost, pro jejíž výkon jsou podmínky stanoveny jinými právními předpisy, zajišťovat provádění pracovnělékařských prohlídek a posuzování zdravotní způsobilosti k práci na základě písemné žádosti u poskytovatele uvedeného v odstavci 1 písm. a), který je registrujícím poskytovatelem zaměstnance nebo uchazeče o zaměstnání;
      >
      >>2) Zaměstnanci (pracovní poměr) ve 2., případně další
      >>kategorii musí mít prohlídku pouze u "závodního"?
      >
      >Ano.
      >
      >>3) Jak je to s plnoletými DPP a DPČ, vzhledem ke
      >>kategorizaci? Nebo tito nemusí mít prohlídky vůbec?
      >Pokud nevykonávají rizikové práce, pak prohlídku
      >nemusí mít.
      >
      >>4) Mladiství musí mít prohlídku všichni, i DPP v
      >>kanceláři?
      >
      >Ano, nezletilí vždy.
      >>5) Na prohlídku musí být ti, u kterých je povinnost
      >>vstupní prohlídky, vysláni před započetím práce nebo
      >>vůbec před podpisem smlouvy (toto jsem slyšela, s tou
      >>smlouvou to asi nebude pravda, ale při těch všech
      >>změnách, často nesmyslných, už nevím, co je pravda).
      >>Případně napište ještě něco dalšího k povinným
      >>prohlídkám, může být něco, co mě zrovna k dotazu
      >>nenapadá.
      >
      >Dle ZP nesmí vykonávat práci, pokud nejsou zdravotně
      >způsobilí a to vám doloží pouze vstupní lékařskou
      >prohlídkou. Takže před nástupem do zaměstnání absolvovat,
      >nemusí to být před podepsáním smlouvy (smlouvu může
      >podepsat třeba měsíc před nástupem do zaměstnání).
      co na to § 59/1 b z.373?
      b) zaměstnavatel vstupní lékařskou prohlídku zajistí vždy před uzavřením
      1. pracovního poměru,
      2. dohody o provedení práce nebo dohody o pracovní činnosti, má-li být osoba ucházející se o zaměstnání zařazena k práci, která je podle zákona o ochraně veřejného zdraví prací rizikovou nebo je součástí této práce činnost, pro jejíž výkon jsou podmínky zdravotní způsobilosti stanoveny jinými právními předpisy;

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).