Hlavní navigace

Operativní leasing

  • (neregistrovaný) 178.255.168.---

    11. 11. 2013 18:45

    Máme smlouvu na operativní leasing na kamion, ve které je ustanovení, že veškeré opravy, pojištění, poplatky, hradí nájemce. Nevím, zda máme povinnost platit též silniční daň, protože ve smlouvě toto není stanoveno? Plátce silniční daně je vlastník nebo provozovatel?

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 11. 11. 2013 22:07

      Hill (neregistrovaný) 93.89.144.---

      Re: Operativní leasing
      Plátce silniční daně je vlastník nebo provozovatel?

      Podle §4 zákona o dani silniční je plátcem daně provozovatel vozidla zapsaný v technickém průkazu. V případě operativního leasingu je tímto provozovatelem leasingová společnost, je tedy povinná přiznávat a platit silniční daň.
      Ve smlouvě měla být spíše takováto formulace:
      "V leasingové splátce jsou zahrnuté komplexní administrativní služby a zákonné povinnosti. Patří sem například servis vozidla, výměna pneumatik, dálniční známky, vyřizování pojistných událostí, silniční daň, zákonné a havarijní pojištění, poplatek za rádio, tankovací karty.....", přičemž specifikace musí být naprosto jednoznačná.
      Není-li to takto jasně formulováno, obraťte se přímo na leasingovou společnost a terminologii si vyjasněte.

    • 12. 11. 2013 6:39

      kikin (neregistrovaný) 90.177.213.---

      Re: Operativní leasing
      Leasingová společnost je vedena jako vlastník a my jako provozovatelé. Vyplývá z toho, že platíme silniční daň my? Dále mám ještě dotaz k převzetí leasingu došlo 14.10.13, ale reg. v TP 1.11.13. 1.splátka je ovšem už vystavená od října. Mohu si tuto splátku dát do nákladů i když vozidlo nebylo způsobilé k užívání tj. zapsáno v TP? Děkuji předem za odpověď

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).