Hlavní navigace

Školení řidičů a OSVČ

  • (neregistrovaný)

    12. 11. 2013 11:37

    Dobrý den,
    zaměstnávám osoby na DPP a zároveň příležistostně i OSVČ.
    Všichni využívají moje služební auto.

    Jsou povinni mít všichni školení řidičů nebo jen ti na DPP?
    Nebo ani těch se to netýká?
    Děkuji

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 12. 11. 2013 12:58

      Ondřej Drbal (neregistrovaný)

      Re: školení řidičů a OSVČ
      A to jsou profesionální řidiči? Nebo se jedná o osobák, který používají např. na služební cestu?

    • 12. 11. 2013 13:33

      Zdeněk H (neregistrovaný)

      Re: školení řidičů a OSVČ
      Dobrý den,
      všechny osoby, které s Vašim svolením mohou používat Vaše osobní služební vozidlo, musí být proškoleni. Není určena perioda tohoto školení, ve firemní dokumentaci by lhůty školení měly být Vámi stanoveny. Obsahem školení občasných řidičů (tzv. řidič§-referentů) je návod k obsluze vozidla, povinnosti zaměstnance, tedy příslušná ustanovení zákoníku práce.
      Jako zaměstnavatel by jste měl mít, tedy mimo jiné, zpracovánu tzv. Kategorizaci prací, na základě které, máte-li pozici řidič-referent zařazeno do II. kategorie, musíte navíc poslat DPP na mlékařské prohlídky. Je-li pozice ř-r v I. kategorii, lékařské prohlídky mít nemusí. Pokud vozidlo půjčujete OSVČ, nechte si od ní podepsat místopřísežné prohlášení, že tato OSVČ je zdravotně způsobilá pro pozici ř-r.
      S pozdravem Zdeněk

    • 12. 11. 2013 13:53

      Ondřej Drbal (neregistrovaný)

      Re: školení řidičů a OSVČ
      Jo takhle, samozřejmě školení z bezpečnosti musí mít samozřejmě jako každý jiný zaměstnanec, tak jak to určuje zákoník práce.

      Já totiž myslel, že tazatel měl na mysli školením řidičů něco jako zdokonalování odborné způsobilosti k řízení mot. voz.

    • 12. 11. 2013 14:09

      Zdeněk H (neregistrovaný)

      Re: školení řidičů a OSVČ
      POZOR, nějaké speciální školení uvedených řidičů se již nedělá, protože již není v platnosti vyhláška pro řidiče-referenty. Vše je jen dle zákoníku práce. Ale musí být v záhlaví školení uvedeno - Školení řidičů-referentů.
      Speciální školení o zdokonalování odborné způsobilosti je jenom pro tzv. řidiče z povolání, tedy pro ty řidiče, kteří mají řízení vozidla (osobního nebo nákladního) v pracovní smlouvě.
      Prostě tak, jak se musí každý, kdo pro firmu pracuje (v jakémkoliv pracovním vztahu) proškolit z BOZP a PO, tak se musí proškolit jako ř-r. Prioritní zde pak je návod k obsluze vozidla.
      S pozdravem Zdeněk

    • 12. 11. 2013 14:15

      Ondřej Drbal (neregistrovaný)

      Re: školení řidičů a OSVČ
      >
      >>
      >>Jo takhle, samozřejmě školení z bezpečnosti musí mít
      >>samozřejmě jako každý jiný zaměstnanec, tak jak to
      >>určuje zákoník práce.
      >>
      >>Já totiž myslel, že tazatel měl na mysli školením
      >>řidičů něco jako zdokonalování odborné způsobilosti k
      >>řízení mot. voz.
      >
      >POZOR, nějaké speciální školení uvedených řidičů se
      >již nedělá, protože již není v platnosti vyhláška pro
      >řidiče-referenty. Vše je jen dle zákoníku práce. Ale
      >musí být v záhlaví školení uvedeno - Školení
      >řidičů-referentů.
      >Speciální školení o zdokonalování odborné způsobilosti
      >je jenom pro tzv. řidiče z povolání, tedy pro ty
      >řidiče, kteří mají řízení vozidla (osobního nebo
      >nákladního) v pracovní smlouvě.

      Právě proto jsem se ptal, co řídí za vozidlo, nicméně to co píšete podle mě není pravda (že platí pro řidiče z povolání, kteří mají řízení osobního nebo nákl. auta v pracovní smlouvě).

      Podle mě je v §46 uvedeno pouze následující: Zdokonalování odborné způsobilosti řidičů je povinen se účastnit řidič, který je občanem ... pokud řídí motorové vozidlo, k jehož řízení opravňuje řidičské oprávnění skupiny C1, C1+E, C, C+E, D1, D1+E, D nebo D+E nebo řidičské oprávnění uznávané jako rovnocenné.

      >Prostě tak, jak se musí každý, kdo pro firmu pracuje
      >(v jakémkoliv pracovním vztahu) proškolit z BOZP a PO,
      >tak se musí proškolit jako ř-r. Prioritní zde pak je
      >návod k obsluze vozidla.
      >S pozdravem Zdeněk
      >

    • 12. 11. 2013 14:33

      Zdeněk H (neregistrovaný)

      Re: školení řidičů a OSVČ
      Dobrý den
      a omlouvám se, napsal jsem to špatně, (myslím ten text se "zdokonalování odborné způsobilosti řidičů") ale myslel jsem to takto:
      Řidič, který neprovádí řízení některého z motorových vozidel uvedených v § 46 zákona č. 247/2000 Sb., tedy myšleno např. řidiče osobního vozidla, který má řízení ve smlouvě, musí mít školení o právních a ostatních předpisech k zajištění BOZP, jehož součástí je seznámení s požadavky dopravních předpisů vztahujících se k řízení motorového vozidla. Tedy ne školení o zdokonalování odborné způsobilosti". Vzhledem k tomu, že opravdoví znalci pro školení dopravních předpisů jsou zejména autoškoly, je účelné toto školení nechat udělat autoškolou. Řidič-referenta pak může školit kdokoliv.
      Děkuji za upozornění na mojí chybu. S pozdravem Zdeněk

    • 12. 11. 2013 14:38

      Zdeněk H (neregistrovaný)

      Re: školení řidičů a OSVČ
      Dodatek: Novela zákona č. 111/1994 Sb. (č. 102/2013 Sb.) zrušila povinnost zajistit školení řidičů z povolání a tím od 1. května 2013 celou problematiku značně zjednodušila.
      Proto jen má doporučení, jako OZO v BOZP, aby tzv. ř-r školil z návodu k obsluze a povinnostem dle zákoníku práce kdokoliv a u těch, kteří mají řízení ve smlouvě raději autoškola.
      Dobrý den. Zdeněk

    • 12. 11. 2013 14:23

      SF (neregistrovaný)

      Re: školení řidičů a OSVČ
      Jedna se především o studenty, matky na mateřské apod. Je to hlídací agentura, kde se dojíždí kvůli hlídání dětí :-)

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).