Hlavní navigace

Exekuce - prosím o pomoc

• (neregistrovaný) 88.103.183.---

14. 11. 2013 11:20

Dobrý den,
    na zaměstnankyni přišlo 20 exekucí, jelikož se s touto problematikou setkávám poprvé a ještě v takové míře jde mi z toho hlava kolem.
    Abych něco nepodcenila poprosila jsem o radu několik exekutorů, ale bohužel každý mi říká něco jiného proto se obracím na Vás a vaše zkušenosti. V souhrnu nastíním situaci.
    Paní má 1 syna a pobírá vdovský a sirotčí důchod. vdovský - 5820,-
    sirotčí důchod 5121,-
    Srážka OSSZ -3818

Z tohoto důchodu jí OSSZ odečítá základní částku.
    Já vypočtu mzdu která mi vychází 11163,- čistého

jeden exek. mi tvrdí že mám sečíst všechny její příjmy a z toho vycházet.
    Jiný mi tvrdí že mám pouze vycházet z čisté mzdy kdy neuplatňuji základní částku, tudíž asi ani na dítě.

Zkouším obě varianty a každá mi vychází jinak.
    Protože exek. při špatném výpočtu hrozí sankcemi, je mi z toho trošku mdlo.

ještě jeden dotaz, na sirotčí důchod jejího syna který chodí na matčin účet se také exekuce vztahuje?

Děkuji všem

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 14. 11. 2013 12:22

Mak (neregistrovaný) 90.183.152.---

Re: Exekuce - prosím o pomoc
      >Abych něco nepodcenila poprosila jsem o radu několik
      >exekutorů, ale bohužel každý mi říká něco jiného proto
      >se obracím na Vás a vaše zkušenosti. V souhrnu
      >nastíním situaci.
      >Paní má 1 syna a pobírá vdovský a sirotčí důchod.
      >vdovský - 5820,-
      sirotčí důchod 5121,-
      >Srážka OSSZ -3818
      Není srážka z OSSZ 3.880,- Kč? Sirotčí důchod pobírá syn ne? Z toho podle mě nesrazili.
      >Z tohoto důchodu jí OSSZ odečítá základní částku.
      >Já vypočtu mzdu která mi vychází 11163,- čistého
      >
      >jeden exek. mi tvrdí že mám sečíst všechny její příjmy
      >a z toho vycházet.
      >Jiný mi tvrdí že mám pouze vycházet z čisté mzdy kdy
      >neuplatňuji základní částku, tudíž asi ani na dítě.
      Komunikovala bych jen s tím exekutorem, který je zrovna v pořadí a kterému se srážky zasílají. Nicméně, když má povinný více příjmů u různých zaměstnavatelů atp., určí exekutor jednoho z těchto plátců, který bude srážet až po odečtení nezabavitelné částky. Ostatní plátci mzdy srazí bez omezení. Podle toho, co tu píšete, tak paní má vdovský důchod 5.820,- Kč, z toho 2/3 činí 3.880,- Kč - to by bylo sraženo bez odečtení nez. částky a nejspíš je sráženo na předností pohledávky, proto ty 2/3. Pokud je to takto, měla byste vy paní srážet po odečtení nezabavitelné částky. Samozřejmě je to jen má úvaha. Jak jsem již psala, exekutor určí, kdo z Vás bude srážet bez omezení a kdo bude srážet až po odečtení nezabavitelné částky.
      >Zkouším obě varianty a každá mi vychází jinak.
      >Protože exek. při špatném výpočtu hrozí sankcemi, je
      >mi z toho trošku mdlo.
      >
      > ještě jeden dotaz, na sirotčí důchod jejího syna
      >který chodí na matčin účet se také exekuce vztahuje?
      Sirotčí důchod srážen nebude. Peníze ale chodí na účet dlužnice a exekutor není povinen zjišťovat, čí peníze na tento účet chodí. Jediné, co paní může udělat je to, že synův sirotčí důchod si nechají posílat na jiný účet nebo v hotovosti.
      >Děkuji všem

• 14. 11. 2013 12:54

Ještě taková poznámka. Pokud se nedokážete s exekutorem dohodnout, napište mu, kolik činí čistá mzda této paní a ať Vám vypočítá srážku, když Vám není schopný říci, jak to tedy máte dělat. Bude Vám tu srážku muset vypočítat.

• 14. 11. 2013 13:14

dali (neregistrovaný) 88.103.183.---

Máte určitě pravdu a jen jste mám potvrzenou úvahu, ale přidávám vám něco pro zajímavost:
      Předpis od exekutora:
      I. plátce důchodu - OSSZ - provede paní srážky po odečtení celé základní částky
      II. plátce sirotčího a vdovského důchodu - provede srážky bez odečtení základní částky
      III. plátce - naše firma - provede bez odečtení základní částky

Po této informaci jsem se zaměstnankyně ptala jestli má ještě jiný důchod než vdovský (je jí 48 let) donesla mi potvrzení o přiznaných důchodech a i po ověření na OSSZ žádný jiný než vdovský a její syn sirotčí nepobírá.
      Po oznámení exek, že paní žádný důchod nepobírá mi bylo sděleno, že mě to nemusí zajímat a mám se řídit co je uvedeno v usnesení.
      Takže se budu řídit radou jedné paní, že sečtu příjem náš a vdovský důchod odečtu základní částky a poté budu vyplácet dle pořadí.
      Proto jsem byla tak zmatená a nevěděla kde začít.
      A s tou částkou OSSZ- od ledna ji navýšili důchod, ale napsali, že srážky zůstávají stejné. Mám vše od paní ofocené

Děkuji Vám za reakci

• 14. 11. 2013 13:50

Předpis od exekutora:
      I. plátce důchodu - OSSZ - provede paní srážky po odečtení celé základní částky
      II. plátce sirotčího a vdovského důchodu - provede
      >srážky bez odečtení základní částky
      III. plátce - naše firma - provede bez odečtení
      >základní částky
      Supr, nedošlo mi, že má plátce 3, ale hlavně, že to ten exekutor rozdělil a určil, kdo z Vás má jak srážet.
      Po této informaci jsem se zaměstnankyně ptala jestli
      má ještě jiný důchod než vdovský (je jí 48 let) donesla
      mi potvrzení o přiznaných důchodech a i po ověření na
      OSSZ žádný jiný než vdovský a její syn sirotčí
      nepobírá.
      Po oznámení exek, že paní žádný důchod nepobírá mi
      bylo sděleno, že mě to nemusí zajímat a mám se řídit co
      je uvedeno v usnesení.
      Tímto si nejsem tak jistá, protože podle toho, co je výše by to znamenalo, že I. (fiktivní) plátce důchodu srazí po odečtení nezabavitelné částky a II. a III. plátce srazí bez odečtení. Když ale paní nemá prvního plátce a II. a III. plátce nemusí odečíst nezabavitelnou částku, tak by byla paní vlastně ošizena. Pokud oni zjistili, že paní má pouze dva příjmy, tak měli znovu usnesením rozhodnout o tom, kdo bude odečítat tu nezabavitelnou částku. Ale je pravda, že Vám to může být jedno, protože vy na to máte papír a řídila jste se pokyny v něm. Problém by měl exekutor, že vydal nesprávně a dlužnice by se mohla bránit.
      Takže se budu řídit radou jedné paní, že sečtu příjem
      náš a vdovský důchod odečtu základní částky a poté
      budu vyplácet dle pořadí.
      No..nevím, vy máte něco napsaného v usnesení a máte to takto přikázáno. Pokud srazíte jinak, než Vám bylo určeno a exekutor to zjistí, můžete s tím mít zbytečný problém. Toto bych si netroufla.
      >A s tou částkou OSSZ- od ledna ji navýšili důchod, ale
      >napsali, že srážky zůstávají stejné. Mám vše od paní
      >ofocené
      Toto je zajímavé :) navýšili důchod ale srážky zůstávají, teď přemýšlím proč a nenapadá mě jediný důvod, proč se nezvýšily i srážky.. Ale vy můžete být v klidu, toto je naštěstí problém OSSZ.

• 14. 11. 2013 13:56

Lenka Horáková (neregistrovaný) 195.39.65.---

můžu se jen zeptat, proč přičítáte k čisté mzdě vdovský důchod, když z něj provádí srážky OSSZ

• 14. 11. 2013 14:02

tak teda nevím zase co mám dělat a kolik odečítat protože zítra je výplata.
      já se zblázním

• 14. 11. 2013 14:26

Kara (neregistrovaný) 95.82.152.---

Proč nezkusíte zavolat na jeho sociálku, odkud jí jde důchod, a nezeptáte se, jak postupují při výpočtu srážky z jejího důchodu (zda uplatňují nějakou nezabavitelnou část nebo ne).

• 14. 11. 2013 14:39

Líba (neregistrovaný) 195.146.112.---

>>>odečtení celé základní částky
      >>>II. plátce sirotčího a vdovského důchodu - provede
      >>>>srážky bez odečtení základní částky
      >>>III. plátce - naše firma - provede bez odečtení
      >>>>základní částky
      >>>Supr, nedošlo mi, že má plátce 3, ale hlavně, že to
      >>>ten exekutor rozdělil a určil, kdo z Vás má jak
      >>>srážet.
      >>>Po této informaci jsem se zaměstnankyně ptala jestli
      >>>má ještě jiný důchod než vdovský (je jí 48 let)
      >>>donesla
      >>>mi potvrzení o přiznaných důchodech a i po ověření na
      >>>OSSZ žádný jiný než vdovský a její syn sirotčí
      >>>nepobírá.
      >>>Po oznámení exek, že paní žádný důchod nepobírá mi
      >>>bylo sděleno, že mě to nemusí zajímat a mám se řídit
      >>>co
      >>>je uvedeno v usnesení.
      >>>Tímto si nejsem tak jistá, protože podle toho, co je
      >>>výše by to znamenalo, že I. (fiktivní) plátce důchodu
      >>>srazí po odečtení nezabavitelné částky a II. a III.
      >>>plátce srazí bez odečtení. Když ale paní nemá prvního
      >>>plátce a II. a III. plátce nemusí odečíst
      >>>nezabavitelnou
      >>>částku, tak by byla paní vlastně ošizena. Pokud oni
      >>>zjistili, že paní má pouze dva příjmy, tak měli znovu
      >>>usnesením rozhodnout o tom, kdo bude odečítat tu
      >>>nezabavitelnou částku. Ale je pravda, že Vám to může
      >>>být
      >>>jedno, protože vy na to máte papír a řídila jste se
      >>>pokyny
      >>>v něm. Problém by měl exekutor, že vydal nesprávně a
      >>>dlužnice by se mohla bránit.

>Proč nezkusíte zavolat na jeho sociálku, odkud jí jde
      >důchod, a nezeptáte se, jak postupují při výpočtu
      >srážky z jejího důchodu (zda uplatňují nějakou
      >nezabavitelnou část nebo ne).

Podle té částky to vypadá, že loni sráželi 2/3, letos se jí důchod trochu zvýšil, ale nikdo to tam nezaznamenal a srážejí pořád stejnou částku. Ze sirotčího důchodu by se srážet nemělo, ten patří dítěti. V každém případě by paní měla dostat základní nezabavitelnou částku, což by na základě toho usnesení nedostala. Měla by se odvolat ona.

• 14. 11. 2013 14:13

Jakým přípisem od toho exekutora jste měla určeno, že máte srážet bez odečtení té nezabavitelné částky? Podle mého názoru to určují v usnesení. Pokud Vám to takto rozdělili v usnesení, tak nic neřešte a srazte ze mzdy podle toho. To přičítání vdovského důchodu jsem taky moc nepochopila. Nevím, kdo Vám to poradil, ale myslím si, že byste měla srazit tak, jak Vám to bylo určeno, ať potom nemáte problémy

• 15. 11. 2013 6:59

Je to v usnesení exekutora
      paní z toho vychází špatně protože jí vlastně nikdo neodečte nezabavitelnou základní částku.
      Takže já si musím hlídat aby jí náhodou nebyla odečtena 2x ale když jí není odečítána vůbec mě nemá zajímat.

Děkuji všem za odpověď

• 15. 11. 2013 7:17

Ano, hlídat, abyste neodečetla nez. částku vy i ossz, ale to že to exekutor určil špatně a nikdo dlužnici neodečítá nez. částku vy přece nebudete řešit. Představte si, kdybyste těch případů měla víc. Podle mě je na té dlužnici, aby se odvolala proti usnesení, ne na Vás. A to usnesení jí bylo jako povinné doručováno také. Pěkný den a snad už ty výplaty budete mít, ať jste v klidu :)

• 15. 11. 2013 7:34

Jen mi to přijde nespravedlivé, paní je sama se synem a tyto finance ji určitě chybí, řekla jsem jí ať se určitě odvolá a já ji tedy strhnu celou částku. Ale pořád neumím pochopit když je nezákonné strhnout 2x tak to že ji neuplatním její nárok nezákonné není? Nějak to neumím pochopit. Nebo když mi tam třeba na 3 exekucích napíšou že mám uplatnit nez. částku tak jí můžu tedy uplatnit 3x?
      NEPOCHOPITELNÉ!!!! :(

Mějte se hezky

• 15. 11. 2013 9:14

Tak není to správně, proto se paní musí bránit, ale vy jako mzdová účetní přece nebudete všechno zkoumat. Máte to dáno usnesením a tím bych se řídila, bohužel, ale lepší, než abyste měla problém. Nevím, proč napsali, ať se sráží z důchodu, když paní nemá a má jen vdovský, ale na druhou stranu, lidi toho napovídají, třeba ho má, těžko říci.

A jestli je to nezákonné? To by měl posoudit přece ten exekutor a přikázat Vám srážky tak, aby to zákonné bylo.
      Když Vám na 3 exekucích napíšou.. to Vám napíšou i u 10 ex. příkazů že máte při srážkách odečíst nez. částku, ale to neznamená, že to uděláte 10x. Paní má nez. částku na sebe 6.064,66 Kč + na syna 1.516,16, dohromady tedy 7.580,82 Kč a hotovo, přece tuto částku nevynásobíte třemi jen proto, že máte 3 ex. příkazy. Navíc příkazy se uspokojují podle pořadí (pokud Vám tedy nebyly doručeny v jeden den), takže vypočtete mzdu, odečtete nez. částku a pak vypočítáte srážku. Ale opravdu nez. částku odečtete ze mzdy za daný měsíc POUZE jednou. Počítáte srážky ručně? Nemáte to v programu? Dále Vám poradím, když si nevíte rady, kolik srazit, tak na stránkách Exekutorské komory máte kalkulačku, ta by Vám mohla pomoci.

• 15. 11. 2013 9:26

jj paní opravdu jiný důchod než vdovský nemá ověřovala jsem si to na OSSZ, ale nevadí srazím ji dle usnesení, paní podá odvolání, jsme domluveni i s OSSZ - vypadá to že," soudruzi z exek. někde udělali chybu" a vlastně všem je to jedno.
      Tak už to nechám být a počkáme na verdikt po odvolání.
      Děkuji Vám za komunikaci a přeji pěkný den

• 15. 11. 2013 9:29

Taky si myslím, že se někde stala chyba. Snad ještě paní stihne lhůtu pro odvolání :) Možná by mohla kontaktovat i komoru o tom, co se stalo. Za zkoušku a jeden dopis nic nedá :)
      Není vůbec zač, jen by mě zajímalo, který exekutor Vám to usnesení takto špatně vydal?

• 15. 11. 2013 10:41

Exekutorský úřad Brno - město :-))

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).