Hlavní navigace

Nepřevzetí zboží

  • (neregistrovaný) 93.185.12.---

    20. 11. 2013 9:51

    Dobrý den,

    v říjnu jsme poslali zboží zákazníkovi plátci DPH. Byl vystaven daňový doklad.

    Včera se nám zboží vrátilo jako nepřevzaté, odmítnuté.

    Jak postupovat z hlediska DPH.

    Vystavím ODD s datem 19.11.2013, ale můžu dát DUZP 31.10.2013 ať se mi to vyrovná v jednom měsíci? A ODD mi nikdo nepotvrdí.

    Děkuji

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 20. 11. 2013 22:05

      P.C. (neregistrovaný) 84.242.91.---

      Re: Nepřevzetí zboží
      Došlo ke zdanitelnému plnění? Já bych řekl, že nedošlo, proto neměl být vystaven daňový doklad.

      Nebo byl DD vystaven na základě příchozí platby? V takovém případě vystavte ODD a platbu vraťte - to by mělo jako potvrzení stačit.

      V každém případě platí, že pokud příjemce má DD, musí potvrdit převzetí ODD.

    • 21. 11. 2013 7:26

      Peťka (neregistrovaný) 93.185.12.---

      Re: Nepřevzetí zboží
      Ke zdanitelnému plnění došlo předáním přepravci. Platí obecná pravidla obchodního zákoníku o dodání zboží, ke kterému dojde v okamžiku předání zboží prvnímu dopravci k přepravě.
      Takže povinnost vystavit DD jsme měli, ale zákazník tento DD nemá, protože zboží nepřevzal a vrátilo se k nám. Tudíž mi nepotvrdí ani převzetí ODD.

    • 21. 11. 2013 23:10

      P.C. (neregistrovaný) 84.242.91.---

      Re: Nepřevzetí zboží
      Ke zdanitelnému plnění nedošlo předáním k přepravě. Předání k přepravě jen určilo Místo zdanitelného plnění dle §7 a 8 ZDPH.

      §21 ZDPH říká:
      Při dodání zboží se zdanitelné plnění považuje za uskutečněné
      a) dnem dodání podle § 13 odst. 1 při prodeji podle kupní smlouvy,
      b) dnem převzetí v ostatních případech ...

      O §13 zde nejspíš nejde a k převzetí, jak píšete, nedošlo, takže nedošlo ani k uskutečnění zdanitelného plnění a doklad jste měli vystavit až po převzetí.

      Nebo Obchodní zákoník říká o uskutečnění zdanitelného plnění a vystavování daňových dokladů něco jiného? Možná určuje obecná pravidla v případech neošetřených jinými zákony a smlouvami, což nejspíš není tento případ.

      Zkrátka jste vystavili daňový doklad před uskutečněním zdanitelného plnění a musíte mít možnost tento chybně vystavený doklad stornovat.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).