Hlavní navigace

Prosím - hmotná zodpovědnost

• (neregistrovaný) 85.71.120.---

20. 11. 2013 19:58

Moc prosím o radu - pracuji v opravně el.přístrojů - nemám podepsanou hm.zodpovědnost, pouze mám v pracovní smlouvě uvedeno, že zodpovídám za svěřené hodnoty. Na prodejně se nás střídá několik. Nyní se jeden přístroj ztratil a zaměstnavatel mi chce jeho cenu strhnout z výplaty... Prosím, může škodu bez mého souhlasu strhnout? Jak je to s hmotnou zodpovědností, když je pouze tato věta v prac.smlouvě a žádnou samostatnou "hmotnou zodpovědnost" jsem nepodepisovala?
    Předem díky za radu, není to zanedbatelná částka...

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 20. 11. 2013 20:08

VH

Re: Prosím - hmotná zodpovědnost
      Předně - dohoda o hmotné odpovědnosti (přesněji o odpovědnosti) nemusí být uzavřena jako samostatné smluvní ujednání, ale může být součástí PS. Dále záleží na tom, zda se jedná o společnou (hmotnou) odpovědnost, nebo o odpovědnost indivuduální, tedy pouze vaši. Zaměstnanec na základě takové dohody odpovídá za úplnost svěřených hodnot a k výzvě zaměstnavatele je povinen prokázat jejich úplnost nebo finanční protiiplnění. Zaměstnanec se může z této odpovědnosti vyvinit, prokáže-li, že ke škodě došlo zcela nebo zčásti bez jeho zavinění (zaměstnavatel není povinen mu zavinění prokazovat, to je předpokládáno zákonem). Tato dohoda není závazkem jen pro zaměstnance, ale také pro zaměstnavatele = musí zaměstnanci vytvořit takové pracovní podmínky, aby mohl svěřené hodnoty chránit = uzamykatelná skříň, trezor apod. Takže - informací je málo, napište jich ev. více.

• 20. 11. 2013 20:26

PetraV (neregistrovaný) 85.71.120.---

V pracovní smlouvě mám jen tuto jednu větu.. Ke všem věcem mají přístup i ostatní.. Moc díky za vaše odpovědi!

• 20. 11. 2013 20:11

VH

Bez dohody se zaměstnancem srážet náhradu škody nelze.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).