Hlavní navigace

Výběr Základního jmění u s.r.o.

• (neregistrovaný) 82.202.90.---

21. 11. 2013 13:16

Dobrý den, chtěla bych se zeptat zda jde nějak zaúčtovat to, že si jednatele vybrali základní jmění?
    Nejprve byla částka 210 000 Kč, převedena do pokladny to je zauctovano. ale pak si jej vzali z pokladny a to zaučtovano není, taky nevím zda je to možné?
    děkuji za odpoved

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 21. 11. 2013 13:31

Maxx (neregistrovaný) 62.129.61.---

Re: Výběr Základního jmění u s.r.o.
      Účtujete jako pohledávku za jednatelem (společníkem).

• 21. 11. 2013 13:48

Lupanda (neregistrovaný) 82.202.90.---

Děkuji za radu, a myslíte že je mám zaučtovat
      355/211 nebo 353/211
      Děkuji

• 21. 11. 2013 14:23

Maxx (neregistrovaný) 62.129.61.---

353 ne, tohle nemá se základním kapitálem nic společného.
      Jestli jsou jednatelé zároveň společníky, tak 355.

• 21. 11. 2013 14:52

Ano jsou. Děkuji za radu, hezky zbytek dne

• 21. 11. 2013 15:02

Daniela K. (neregistrovaný) 217.69.98.---

Ale pak se jedná o půjčku poskytnutou společníkům. Nemůžete jen tak zaúčtovat 355/211. Měla by být sepsána smlouva o půjčce a vyřešit i úročení z této půjčky.

• 21. 11. 2013 15:08

+
      Dobře děkuji za informaci. Smlouvu napíšu. Pokud se jedná o půjčku společníkovi tak zde předpokládám úroky být nemusí (ve smlouvě bude že se jedná o bezúročnou půjčku). Děkuji moc za upozornění

• 21. 11. 2013 15:10

alen1 (neregistrovaný) 217.77.165.---

Rozhodně nic nepředpokládejte. Pokud je společník zároveň jednatelem nemůže být bezúročná.

• 21. 11. 2013 15:12

Máte dvě možnosti. Pokud půjčka bezúročná, je nutné úroky dodanit zaměstnanci ve mzdě nebo bude půjčka + úroky v ceně obvyklé. Pak s.r.o. zdaní tyto úroky časově rozlišené v DP.

• 21. 11. 2013 15:15

alen1 (neregistrovaný) 46.135.36.---

Pokud jste účetní, tak nic sama nepište. Půjčka podléhá schválení dle §196a ( vztahuje se i na s r.o.).
      Neschválení předem způsobuje neplatnost smlouvy .
      § 196a
      (1) Společnost může uzavřít smlouvu o úvěru nebo půjčce s členem představenstva, dozorčí rady, prokuristou nebo jinou osobou, která je oprávněna jménem společnosti takovou smlouvu uzavřít, nebo osobami jim blízkými nebo na ně bezplatně převést majetek společnosti jen s předchozím souhlasem valné hromady a jen za podmínek obvyklých v obchodním styku.

• 21. 11. 2013 15:19

Dobře děkuji za info Sdělim jim to at připravi a udelají potřebné náležitosti když už si to takto vybrali. Vzhledem k tomu že nejsou placeni ve mzdách uděláme tedy půjčku úročenou, to je asi jediné co zbývá že?

• 21. 11. 2013 15:28

>>>>>>>>>Dobrý den, chtěla bych se zeptat zda jde nějak
      >>>>>>>>>zaúčtovat to, že si jednatele vybrali základní jmění?
      >>>>>>>>>Nejprve byla částka 210 000 Kč, převedena do pokladny
      >>>>>>>>>to je zauctovano. ale pak si jej vzali z pokladny a
      >>>>>>>>>to
      >>>>>>>>>zaučtovano není, taky nevím zda je to možné?
      >>>>>>>>>děkuji za odpoved
      >>>>>>>>
      >>>>>>>>Účtujete jako pohledávku za jednatelem (společníkem).
      >>>>>>>
      >>>>>>>Děkuji za radu, a myslíte že je mám zaučtovat
      >>>>>>> 355/211 nebo 353/211
      >>>>>>> Děkuji
      >>>>>>353 ne, tohle nemá se základním kapitálem nic
      >>>>>>společného.
      >>>>>>Jestli jsou jednatelé zároveň společníky, tak 355.
      >>>>>
      >>>>>Ano jsou. Děkuji za radu, hezky zbytek dne
      >>>>
      >>>>Ale pak se jedná o půjčku poskytnutou společníkům.
      >>>>Nemůžete jen tak zaúčtovat 355/211. Měla by být
      >>>>sepsána
      >>>>smlouva o půjčce a vyřešit i úročení z této půjčky.
      >>>+
      >>> Dobře děkuji za informaci. Smlouvu napíšu. Pokud se
      >>>jedná o půjčku společníkovi tak zde předpokládám
      >>>úroky
      >>>být nemusí (ve smlouvě bude že se jedná o bezúročnou
      >>>půjčku). Děkuji moc za upozornění
      >>Pokud jste účetní, tak nic sama nepište. Půjčka
      >>podléhá schválení dle §196a ( vztahuje se i na s
      >>r.o.).

>
      >Dobře děkuji za info Sdělim jim to at připravi a
      >udelají potřebné náležitosti když už si to takto vybrali.
      >Vzhledem k tomu že nejsou placeni ve mzdách uděláme
      >tedy půjčku úročenou, to je asi jediné co zbývá že?
      Ach jo, měla byste začít studovat nejen obchodní zákoník, ale zejména daň z příjmu. Účtovat bez znalosti zákonů je na průšvih.
      Takže sednout a intenzivně studovat.
      Mj. jednatelům a společníkům se zdaňují jejich příjmy v souvislosti s jednatelstvím (nebo i společníkům v souvislosti s tím, že pobírají příjmy od společnosti - např. i výše obvyklého úroku) dle §6 zák. o dani z příjmu.

• 21. 11. 2013 15:50

>>>>>>>>>>Dobrý den, chtěla bych se zeptat zda jde nějak
      >>>>>>>>>>zaúčtovat to, že si jednatele vybrali základní jmění?
      >>>>>>>>>>Nejprve byla částka 210 000 Kč, převedena do pokladny
      >>>>>>>>>>to je zauctovano. ale pak si jej vzali z pokladny a
      >>>>>>>>>>to
      >>>>>>>>>>zaučtovano není, taky nevím zda je to možné?
      >>>>>>>>>>děkuji za odpoved
      >>>>>>>>>
      >>>>>>>>>Účtujete jako pohledávku za jednatelem (společníkem).
      >>>>>>>>
      >>>>>>>>Děkuji za radu, a myslíte že je mám zaučtovat
      >>>>>>>> 355/211 nebo 353/211
      >>>>>>>> Děkuji
      >>>>>>>353 ne, tohle nemá se základním kapitálem nic
      >>>>>>>společného.
      >>>>>>>Jestli jsou jednatelé zároveň společníky, tak 355.
      >>>>>>
      >>>>>>Ano jsou. Děkuji za radu, hezky zbytek dne
      >>>>>

>>Dobře děkuji za info Sdělim jim to at připravi a
      >>udelají potřebné náležitosti když už si to takto
      >>vybrali.
      >>Vzhledem k tomu že nejsou placeni ve mzdách uděláme
      >>tedy půjčku úročenou, to je asi jediné co zbývá že?
      >Ach jo, měla byste začít studovat nejen obchodní
      >zákoník, ale zejména daň z příjmu. Účtovat bez znalosti
      >zákonů je na průšvih.
      >Takže sednout a intenzivně studovat.
      >Mj. jednatelům a společníkům se zdaňují jejich příjmy
      >v souvislosti s jednatelstvím (nebo i společníkům v
      >souvislosti s tím, že pobírají příjmy od společnosti -
      >např. i výše obvyklého úroku) dle §6 zák. o dani z
      >příjmu.

Jo jo budu. Víte já jsem dělala takový ty základní věci a zůstala jsem tady na to sama...Tyhle věci řeším poprvé. A paní účetní která odešla nechala ty peníze na 211 ale přitom tam nejsou :-( snažím se to dát tady trochu do pořadku, nejde jenom o tento problém. Oni si o ted nic nevypláceli protože jsou ve ztrátě. Ale na mě to spadlo minulý měsíc tak se v tom hrabu. Díky moc za rady.

• 21. 11. 2013 17:18

. (neregistrovaný) 77.240.103.---

A Vy máte k dispozici výdajový podkladní doklad či jiný o tom, že si peníze z pokladny vybrali?

• 21. 11. 2013 17:30

>>>>>>>>>>>>Dobrý den, chtěla bych se zeptat zda jde nějak
      >>>>>>>>>>>>zaúčtovat to, že si jednatele vybrali základní jmění?
      >>>>>>>>>>>>Nejprve byla částka 210 000 Kč, převedena do pokladny
      >>>>>>>>>>>>to je zauctovano. ale pak si jej vzali z pokladny a
      >>>>>>>>>>>>to
      >>>>>>>>>>>>zaučtovano není, taky nevím zda je to možné?
      >>>>>>>>>>>>děkuji za odpoved

>
      >A Vy máte k dispozici výdajový podkladní doklad či
      >jiný o tom, že si peníze z pokladny vybrali?

Tečko, řada účetních účtuje přece na základě toho, co si myslí, ne to co mají jako doklad v ruce.
      Přeci doklad vyrobím až pak.... někdy.
      A pak se budou divit, když jednatel řekne to já ne, to účetní tak zaúčtovala, to bylo jinak.....
      A na průšvih je zaděláno.

• 21. 11. 2013 18:07

Ono to bylo spíše tak, že společníci vložili na bankovní účet vklad ZK 210tis. Kč, který posléze z banky vybrali a nic oni ani původní účetní dále neřešili. Nynější účetní narazila na problém a snaží se ho řešit a tato diskuse jí jistě bude ponaučením, že má účtovat na základě dokladů a ne hypotéz. Ale nikdo učený z nebe nespadl a mně je sympatické, že se problém snaží ještě včas řešit (když společníkům je jedno, že v pokladně chybí 210.tis. Kč) a nenechává ho "vyhnít".

• 21. 11. 2013 18:49

. (neregistrovaný) 77.240.103.---

Řekla bych, že původní účetní dobře věděla, proč se do toho nemá plést. Iniciativa se v dnešní době v této branži nevyplácí. A jak psala před pár dny A1, tak bude od příštího roku (nejen pro externí účetní) ještě hůř.

• 21. 11. 2013 19:06

"Bylo hůř a lidi si chválili", říkavala moje babička a druhá, že: "Když nejde o život, jde o ho..." S tímto náhledem se dá zvládnout všechno.
      Mě by spíše zajímalo, jak byla buď fyzicky předána pokladna nebo udělána fyzická inventarizace pokladny k 31.12., ve které chybí tolik peněz?

• 22. 11. 2013 11:00

Dobrý den, paní Danielo děkuji za podporu. Dle dokladů, které jsem přebrala byla udělána na konci roku Inventarizace účtů 2012 kde na pokladně "bylo" 172 000 Kč a napsáno že souhlasí s pokladní knihou. Což není pravda protože ty peníze tady fyzicky nejsou.
      Jinak k ostatním komentářům, já jsem si ještě žádný doklad na výdej peněz nevystavila, ale chtěla bych to dát do pořádku než bude problém. Proto jsem o tom začala jednat a zde jsem se zeptala z toho důvodů, že si s tím nevěděla rady. Jak jsem psala spadlo to na mě a ty zkušenosti takové nemám.
      Každopádně tady vidím problém v tom, že tuto společnost vlastní dva kluci, kteří se hodně snaží a svojí práci dělají dobře, davají do toho maximum, ale účto a legislativa je pro ně trochu mimo obraz. Když vidím jak jsou cílevědomí a poctivý v tom co dělají tak mi přijde nefer, je v tom nechat. A to v jakým stavu jsem přebrala to účetnictví,, tak by jim to z fleku zavřeli ale o tom nemel nikdo tušení. (účetní byla kamaradka společníka, kterého vyplatili z firmy). Jsou hold mladý a nepřikládali tomu takový důraz ... věřili pani učetní ...vzhledem k tomu že si vybrali ty peníze, jak píše paní Daniela výše a ona jim k tomu nic neřekla a nic po nich nechtěla tak si mysleli že je to tak v pořadku. Všechny tyhle temata v současné době řešíme a dávame do poradku, proto se ptám na smlouvy a na všechno aby se to dalo dodělat.
      jinak všem zúčastněným děkuji za poskytnuté rady a přeji hezký víkend

• 22. 11. 2013 11:44

alen1 (neregistrovaný) 46.135.120.---

Já tomu tedy nerozumím, když se snaží a dělají 2 roky práci dobře, jak to, že jsou pořád ve ztrátě - jaké účetní?
      To se ptám jen proto, že vůbec netušíte a jednatelé zřejmě také netuší, co mají za povinnosti, pokud jsou v účetní ztrátě, jaké povinnosti jim plynou z obch. zákoníku.
      Můj názor je, že můžete řešit tyhle věci, pokud znáte dobře souvislosti se zákony (obchodní zákoník, daňové zákony a další).
      Jinak můžete nadělat více škody než užitku. Pouštět se do rad společníkům a jednatelům v těchto oblastech bez velmi dobré znalosti souvislostí je pro vás velmi nebezpečné.
      Pořád platí pravidlo - "Za dobrotu na žebrotu".
      Vy to myslíte sice dobře, ale bez urážky nejste profesionálně schopna posoudit důsledky a dopady.
      I to se vám snažil vysvětlit odpovídající (tečka).
      Nepouštějte se do takových věcí, po 1.1.2014 prudce vzrůstá pravděpodobnost, že při těchto radách můžete jednou hradit škodu
      (např. věřitelům) v plné výši.
      Úkolem účetní není být odpovědný za klienta (a všechny jeho rozhodnutí), ale vůči klientovi. A to do důsledku znamená, nechat je se s některými věcmi poprat na jejich vlastní odpovědnost.

• 22. 11. 2013 13:37

Společnost byla založena v listopadu 2011 a jedná se zejména o sezonní práci. Měli náklady s propagací a počatečními vstupy. Ztrata byla 42 000 Kč, minulý rok 2000. To bylo zejmena že ještě pořizovali majetek který potřebovali pro jejich práci.
      Jinak máte pravdu, ale dá se snimi mluvit, doporucila jsem jim at si k tomu najdou danoveho poradce. kdyby to udelala pani ucetni predemnou nemuseli by být v tohle stavu.

• 21. 11. 2013 15:07

Jen upozorňuji, že je sice pěkné to zaúčtovat na pohledávku vůči jednateli, ale je tu jiný problém.
      Jednatel (a ani společník) si nemůže jen tak vybrat peníze z účtu/pokladny.
      Pokud se tak stane, pak může finanční úřad tuto transakci posoudit jako půjčku jednateli, společníkovi, a to bezúročnou a pak je nutné dodanit v rámci mzdy obvyklé úroky. A samozřejmě dodržet §196a obch. zákoníku.
      Nebo ji posoudí jako zakázanou transakci - zálohu na podíl na zisku se všemi důsledky.

• 21. 11. 2013 15:13

Sepíši tu smlouvu o bezúročné půjčce. Co myslíte prosím tím dodanit v rámci mzdy obvyklé úroky?
      Ani jeden z jednatelů si mzdu nevyplácí (oba jsou společníci) a to zejména z důvodu že společnost je založena teprve dva roky a oni tolik nevydělají aby si vyplatili mzdy. děkuji za odpověd

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).