Hlavní navigace

Povinná dovolená - zaměst. nemá nárok

 • (neregistrovaný)

  21. 11. 2013 21:40

  Dobrý den,
  co dělat, když mezi Vánoci a Silvestrem je ve firmě nařízena povinná dovolená a zaměstnanec na dovolenou nemá nárok - nastoupil do PP teď na konci listopadu?
  Dny "povinné" dovolené bych mu proplatila, jakoby byl v práci. "Povinnou" dovolenou by si v novém roce napracoval nebo jakmile mu vznikne nárok, tak by si fiktivně dovolenou vybral (ve skutečnosti by pracoval).
  Díky SCS

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 21. 11. 2013 21:56

   dann (neregistrovaný)

   Re: Povinná dovolená - zaměst. nemá náro
   Je to překážka na straně zaměstnavatele, takže zaměstnanec bude doma a vy ho zaplatíte průměrem.

  • 21. 11. 2013 22:03

   SCS (neregistrovaný)

   Re: Povinná dovolená - zaměst. nemá náro
   Kde je to prosím v zákoně? Co když zaměstnavetel "povinnou" dovolenou pouze ohlásí ústně, pak se bude ohánět tím, že se naprosto všichni shodli a vzali si dovolenou dobrovolně. Určitě se mu nebude líbit, že zaměstnance zaplatí, ale práci mu za to neodvede, dny volna bude mít pořád všechny. Prostě na tom bude zaměstnavatel škodný a to NEMÁ rád.

  • 21. 11. 2013 22:22

   dann (neregistrovaný)

   Re: Povinná dovolená - zaměst. nemá náro
   Tak ať si pročte zákoník práce, stejně by ho měl znát, stejně jako ten, kdo je v jeho firmě pověřen vyřizováním pracovněprávních vztahů.

  • 22. 11. 2013 2:59

   Bárah (neregistrovaný)

   Re: Povinná dovolená - zaměst. nemá náro
   Ano, je to tak.
   Ale spousta zaměstnavatelů se jej snaží také "obalamutit" - v tom případě by použil postup, který popisujete v úvodě. Nebo krkolomnější způsob (pokud má zkušební dobu - rozvázání prac.poměru a pak následné přijetí 1.1.). Obvykle nový zaměstnanec, který je rád, že má práci, přistoupí na první variantu.
   Vy jste s touto situací mohli počítat už i při uzavírání pracovního poměru a do konce roku s novým pracovníkem uzavřít DPP, tím byste se vyhnuli této situaci.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).