Hlavní navigace

OSVČ a auto v OM

• (neregistrovaný) 176.62.232.---

10. 12. 2013 0:12

Dobrý den. Rád bych si snížil danovou pov. za tento rok a napdlo mě koupit si od firmy auto. Mám dva dotazy. Jsem plátce DPH. Mohu si nákup uplatnit? Je to auto používané a prodá mi ho také plátce DPH.
    Za druhé. Mohu si celou hodnotu auta cca 100 tis. dát do nákladů a nebo musím udělat odpisování na několik let ?? Děkuji moc za pomoc. Jirka

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 10. 12. 2013 7:54

Maxx (neregistrovaný) 62.129.61.---

Re: OSVČ a auto v OM
      Uplatnit DPH můžete, pokud dostanete daňový doklad. Třeba to auto koupil současný majitel již dřív, kdy nebyl možný odpočet DPH u osobních aut, pak Vám prodá bez DPH (ikdyž je plátce).
      Auto se musí odepisovat - 5 let.

Vše platí v případě, že používáte pouze pro služební účely.

Můžete ještě využít paušál na dopravu na auto, které vlastníte soukromně, ale občas ho použijete pro služební účely.

• 10. 12. 2013 7:56

mirka.p (neregistrovaný) 77.78.85.---

Re: OSVČ a auto v OM
      DPH si uplatnit můžete, pokud budete auto používat pro svou ekonomickou činnost. Pokud ale budete částečně využívat i k soukromým účelům, můžete DPH uplatnit jen v poměrné části a tímto poměrem dále krátit i ostatní výdaje na auto a PHM.
      Auto si celé do výdajů dát nemůžete, protože majetek s hodnotou 40 tisíc a více se podle daňového zákona musí zařadit jako dlouhodobý majetek a odpisovat.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).