Hlavní navigace

Skladové položky

• (neregistrovaný) 46.13.10.---

18. 12. 2013 19:51

Prosím moc o názor a radu: Vedeme sklad materiálu - skladové položky nejsou úplně přesně podle faktury - ale je z toho popisu zřejmé a nikdy jsme s tím neměli problém - o jaký materiál se jedná. Kdo s tím má zkušenosti ví, že někdy je celkem problém zjistit z údajů na přijatém dokladu o co se jedná. Pokud koupíme stejný materiál od více dodavatelů také ho má každý jinak označený a my ho přijmeme na stejnou kartu. Teď jsme s tím ale měli problém - člen vedení společnosti s celkem velkým vlivem nám toto napadl, že porušujeme a obcházíme zákony, zkreslujeme účetnictví a pod. a je požadavek to co je na faktuře přesně opsat na kartu a tím pádem i na výdejku. Ptala jsem se daňového poradce a ujistil mě, že tak jak to děláme tak je to v pořádku, že nic neporušujeme, Prosím moc o Váš čas a podělení se o zkušenosti z praxe. Dělám tuto práci 11 let a nikdy mi žádný auditor při závěrce nic nevytýkal - kdyby to bylo tak důležité tak by se na to přece zaměřil ne? Moc díky

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 19. 12. 2013 10:59

JirkaZ (neregistrovaný) 193.85.115.---

Re: skladové položky
      Jsou firmy, které přejímají číslování položek od svých dodavatelů, protože je to jednodušší v komunikaci s dodavateli.

Stejně tak jsou firmy, které mají vlastní číslování položek a jejich SW velmi často obsahuje i číslo položky u jednoho každého dodavatele. Takto to mají spíš větší firmy, které mají hodně skladových položek a z čísla položky se nechá velmi často vyčíst např. druh materiálu, případně i další charakteristické vlastnosti.

Každý subjekt si vybere takový systém, který mu vyhovuje. Není mi znám žádný předpis, který by tuto záležitost upravoval. ˇ
      Je pravda, že účetnictví má poskytnout věrný a poctivý obraz skutečnosti, ale to zdaleka neznamená, že budeme otrocky přepisovat každé písmeno z faktury. Ostatně každá faktura vznikla na základě nějakého plnění (dodávka zboží, poskytnutí služby apod) a toto plnění zase vzniklo na základě objednávky. Pokud je tento řetězec ve firmě podchycen, tak dle mého názoru nemůže být sporu o věrném a poctivém zobrazení, stejně tak jako o průkaznosti.

Osobně jsem se setkal s oběma způsoby a žádný auditor, daňový poradce či kontrolní orgán ani jeden z nich nezpochybnil.

Spíš mi to připadá, že "člen vedení" není na své pozici příliš dlouho. Někde zaslechl něco, čemu nerozuměl a usoudil z toho, že prokáže vlastní důležitost.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).