Hlavní navigace

Nákup auta,paušál a odpisy???

  • (neregistrovaný) 90.177.230.---

    30. 12. 2013 10:13

    Dobrý den,
    potřeboval bych poradit. Od ledna 2014
    začnu podnikat jako obchodní zástupce. Vím, že budu plátce
    DPH obrat budu mít za rok určitě více jak milion. Budu si uplatňovt výdaje paušálem - 60%. Prosím jak by to bylo s
    nákum staršího auta cca za 350 000 tis. vč. Dph,
    které bych si koupil na živnostenský list? Budu si moc dát již za leden odpočet? Jde to vůbec? A vůz si jen vložím do majetku nebo si budu uplatňovat normálně odpisy 5 let?

    A ještě jedna otázka, pokud jsem zaměstnán do konce roku 2013, začnu podnikat od roku 2014, ale již mám vystavený živnostenský list musím podat daňové přiznání za letošní rok???

    Všem děkuji za rady PJ

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 30. 12. 2013 10:45

      Ondřej Drbal (neregistrovaný) 77.236.203.---

      Re: Nákup auta,paušál a odpisy???
      >Dobrý den,
      >potřeboval bych poradit. Od ledna 2014
      >začnu podnikat jako obchodní zástupce. Vím, že budu
      >plátce
      >DPH obrat budu mít za rok určitě více jak milion. Budu
      >si uplatňovt výdaje paušálem - 60%. Prosím jak by to
      >bylo s
      >nákum staršího auta cca za 350 000 tis. vč. Dph,
      >které bych si koupil na živnostenský list? Budu si moc
      >dát již za leden odpočet? Jde to vůbec? A vůz si jen

      odpočet DPH ano

      >vložím do majetku nebo si budu uplatňovat normálně
      >odpisy 5 let?

      ne, v paušálních výdajích jsou zahrnutya už i odpisy

      >
      >A ještě jedna otázka, pokud jsem zaměstnán do konce
      >roku 2013, začnu podnikat od roku 2014, ale již mám
      >vystavený živnostenský list musím podat daňové přiznání za
      >letošní rok???

      Daňové přiznání přeci už podáváte jako zaměstnanec. Pokud jste neměl žádné příjmy ani výdaje jako osvč, tak v §7 nebudou žádné údaje.

      >
      >Všem děkuji za rady PJ

    • 30. 12. 2013 11:11

      Ondřej Drbal (neregistrovaný) 77.236.203.---

      Re: Nákup auta,paušál a odpisy???
      Teď jsem si uvědomil. Vy víte, že se stanete v průběhu roku plátcem nebo budete rovnou plátce? Protože pokud v době nákupu plátce nebudete, tak si DPH samozřejmě uplatnit rovnou v lednu nemůžete. Pokud se stanete plátcem někdy v průbehu roku, tak si budete moci v prvním přiznání uplatnit DPH rok zpětně z obchodního majetku a zásob na základě inventury.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).