Hlavní navigace

DE a prechod na pausal

• (neregistrovaný) 194.228.32.---

3. 1. 2014 9:11

Dobry den, mam takovy dotazek.
    v prubehu roku 2013 jsem zacal podnikat jako OSVC. Ale nemel jsem zadny prijem, pouze vystavenou fakturu k 31.12., ale zatim nezaplacenou. Ale mam spousty vydaju, vc. odpisu za auto, ktere jsem poridil. za r. 2013 bych vykázal v DE pouze dan. ztratu. Ale od roku 2014 bych rad presel na vydaje procentem. Prosim, jak mam udelat ? mam za rok 2013 podat dan. priznani ve strate nebo mam tam uz hned pridanit tu pohledavku, ktera nebyla v 2013 zaplacena ? Bylo by to pro mne vyhodne, jelikoz bych za rok 2013 pak mel velmi nizkou dan. povinnost , naklady skutecne jsou vyssi nez 60proc. pohledavky evidovane k 31.12. a v 2014 bych mel zas nizsi zaklad pro zdaneni.

Dekuji

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 3. 1. 2014 11:04

Ondřej Drbal (neregistrovaný) 77.236.203.---

Re: DE a prechod na pausal
      A já měl za to, že když jsou skutečné náklady vyšší, než paušální, tak je lepší použít skutečné výdaje ;-)

Pokud chcete přejít na paušální výdaje za rok 2014, tak to řeště až na začátku roku 2015. Pokud chcete nyní něco řešit, tak jsou to paušální vs. skutečné výdaje za rok 2013.

Já si ale myslím, že pro Vás bude výhodnější použít skutečné výdaje, dostat se do ztráty, kterou budete moct v následujxících letech uplatnit.

• 3. 1. 2014 13:01

RSx (neregistrovaný) 194.228.32.---

No asi nebude vyhodnejsi, ale mohl bych v 2013 mit DE, ztratu, nemam tam jediny prijem, vse bude az ted placene.
      Ale v 2014 pujdu urcite na pausal, jelikoz tam nebudu uz mit takove naklady jako jsem mel v 2013 jednorazove propagacni veci. To uz dal delat nebudu, jelikoz se nekdo chytl a mam zajisteny dle smlouvy mesicni pausal na 2014, ale propagaci uz takovou delat nebudu, nemusim....
      Je tedy pak mozne nekdy v prubehu roku 2014, kdyz budu urcite vedet, ze to jede jak jede, ze pujdu na pausal, udelat dodatecne priznani za 2013, tak bych si dodanil tu pohledavku, ktera bude zapl. v 2014 a snizil zas o zavazek, ktery eviduji k 31.12. ? Tim by mi to vyslo skoro na nulu a v 2014 bych mel do pausalu mensi prijem....:) lze to tak pouzit ? V kazdem pripade tedy za 2013 udelat radeji DE pouze na nakladove veci a pak se uvidi, ze ? Lze to tak ?

• 3. 1. 2014 13:59

Jde... Ale jak jsem psal - to zda budete mít v roce 2014 paušální nebo skutečné výdaje nemusíte rozhodovat teď, ale až na začátku roku 2015. Když zjistíte, že je pro Vás výhodnější paušál, tak tak uděláte a dáte dodatečné přiznání za rok 2013.

• 3. 1. 2014 14:34

´Dekuji moc za trpelivost, Dobre, tak jen jeste se jednou ujistim zda to chapu spravne. Udelam za 2013 DE a vykazu ztratu. V 2014 mi pak zaplati i ja zaplatim pohledavky a zavazky z 2013. A pokud se rozhodnu jit pak na pausal, tak tyto pohledavky a zavazky vezmu proti sobe, prepocitam a dodanim za rok 2013. A v 2014 uz je nikde neuvadim, nepocitam s nema i kdyz platby probehly v 2014. A otazka. To mi ale asi FU dopocita nejake penale, bud ze snizeni ztraty nebo z nedoplatku dane, ze ?

• 3. 1. 2014 14:50

>´Dekuji moc za trpelivost, Dobre, tak jen jeste se
      >jednou ujistim zda to chapu spravne. Udelam za 2013 DE a
      >vykazu ztratu. V 2014 mi pak zaplati i ja zaplatim
      >pohledavky a zavazky z 2013. A pokud se rozhodnu jit pak
      >na pausal, tak tyto pohledavky a zavazky vezmu proti
      >sobe, prepocitam a dodanim za rok 2013. A v 2014 uz je

ano

>nikde neuvadim, nepocitam s nema i kdyz platby
      >probehly v 2014. A otazka. To mi ale asi FU dopocita nejake
      >penale, bud ze snizeni ztraty nebo z nedoplatku dane,
      >ze ?

Ne, §23/8/b:
      Základ daně (dílčí základ daně) se upraví za zdaňovací období předcházející zdaňovacímu období, ve kterém ke změně způsobu uplatňování výdajů došlo; v tomto případě se má za to, že poplatník není v prodlení, jestliže podá dodatečné daňové přiznání a zaplatí daň nejpozději do dne, kdy je povinen podat daňové přiznání k dani za zdaňovací období, ve kterém ke změně uplatňování výdajů došlo.

• 4. 1. 2014 12:15

Dobry den, tak jsem tady znovu. Jeste bych poprosil o vyjasneni situace, kdybych za rok 2013 vubec nerešil naklady, ktere mam, a pouze bych evidoval nezaplacenou pohledávku k 31.12.. Dan. priznani za osvč bych mel nulove. Lze to tak udelat, ze bych ty N nechal uplne mimo. A kdyz bych pak za rok 2014 chtel pausal, jak by se nakladalo s pohledavnkou z roku 2013, ktera bude zapl. V 2014 ? vlastne nebudu prechazet z DE na procenta ?

• 3. 1. 2014 14:52

mirka.p (neregistrovaný) 77.78.85.---

Nevím, jestli není nějaká změna v r.2014 ale doposud FÚ žádné sankce nedopočítával pokud se podávalo dodatečné přiznání z důvodu přechodu z DE na výdaje %.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).