Hlavní navigace

Daňový bonus za rok 2013

  • (neregistrovaný) 178.77.195.---

    7. 1. 2014 22:02

    Dobrý den,
    jsem matka na rodičovské dovolené plus pronajímám prostor firmě a tento příjem uvádím do DAP - můj příjem za rok činí 72tis Kč (6tis.měsíčně). Nevedu žádné účetnictví, odečítám si 30% paušál.

    Účetní mi řekla, že letos nemohu uplatnit daňový bonus na dítě - je to tak?
    Moc tomu nerozumím, ještě loni jsem k tomu měla i příjem ze zaměstnání, ale letos teda fakt nevím. Děkuji .
    S pozdravem a přáním hezkého večera, Kamila K.

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 7. 1. 2014 22:13

      mirka.p (neregistrovaný) 93.90.161.---

      Re: daňový bonus za rok 2013
      Účetní má pravdu, v zákoně o dani z příjmů je uvedeno ( v § 35ca)
      mimo jiné i to, že ten, kdo má příjmy z pronájmu a uplatňuje výdaje
      procentem, nemůže si uplatnit daňové zvýhodnění na dítě. Leda byste měla ( což nemáte) příjem ze zaměstnání vyšší, než příjem z pronájmu. Asi by bylo dobré si propočítat, co vyjde lépe, jestli ty výdaje % a nebo suktečné výdaje + daňové zvýhodnění na dítě.

    • 7. 1. 2014 22:38

      Kamila K (neregistrovaný) 178.77.195.---

      Re: daňový bonus za rok 2013
      Děkuji. Ale já nemám na pronájem živnostenský list - to nevadí? Pronajímám to jako vlastník nemovitosti a náklady nemám takřka žádné. Všechno si hradí firma sama. Takže by stačilo napsat jen příjem? Výdejem je pouze daň z nemovitosti, jinak mne nenapadá nic...

    • 7. 1. 2014 23:12

      mirka.p (neregistrovaný) 93.90.161.---

      Re: daňový bonus za rok 2013
      To je jedno, jestli máte nebo nemáte živnost, vy daníte příjem z pronájmu dle §9 zákona o dani z příjmů a jak už jsem psala v § 35 ca je uvedeno, že kdo má příjem dle § 7 ( podnikání) NEBO § 9 ( pronájem - to se týká vás) a uplatňuje výdaje % nemůže si odečíst daňové zvýhodnění na dítě.
      Ono to chce propočítat, kolik máte celkem příjem z nájmu ( jen z nájemného, nezapočítávají se zálohy na energie), kolik dělá ta daň z nemovitosti, kolik by Vám vyšla daň při uplatnění % a kolik, kdybyste % neuplatnila, ale zato odečetla dítě....

    • 23. 1. 2014 15:02

      Juuulinka (neregistrovaný) 212.109.189.---

      Re: daňový bonus za rok 2013
      Do daňového přiznání uveďte pouze příjem 72 tis., výdaje 0 Kč. Daň 15 % bude 10.800 Kč, sleva na poplatníka 24.840 Kč, daň po slevě bude tedy 0 Kč. Potom vyplníte položky o dítěti (rodné číslo, za kolik měsíců máte nárok na daňové zvýhodnění) a dostanete zpět x krát 1.117 Kč.

    • 23. 1. 2014 21:43

      Kamila K. (neregistrovaný) 178.77.195.---

      Re: daňový bonus za rok 2013
      To mohu? to jsem netušila, paní účetní říká, že musím 30% nebo výdaje. Tak super, děkuji za radu a já si to přiznání asi vypíši sama, letos žádné jiné příjmy nemám.
      Moc děkuji, hezký večer, Kamča

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).