Hlavní navigace

Podnikání s přítelem

  • (neregistrovaný) 80.251.241.---

    9. 1. 2014 17:19

    Dobrý den, chci podnikat v autodopravě do 3,5t jako fyzická osoba, já bych byla majitelkou, a přítel by jezdil, musím ho i přesto zaměstnat, když žijeme ve společné domácnosti? Přítel podniká už i v něčem jiném, ale nevím, jestli by to podnikání neopustil. Žijeme ve společné domácnosti, máme dítě, ale nejsme manželé.

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 9. 1. 2014 21:50

      sebejka (neregistrovaný) 86.49.121.---

      Re: Podnikání s přítelem
      Budete podnikat jako fyzická osoba nebo s.r.o.??
      Jako FO nemůžete zaměstnat rodinného příslušníka, to že je otcem Vašeho dítěte, nehraje roli

    • 9. 1. 2014 22:00

      mirka.p (neregistrovaný) 176.222.224.---

      Re: Podnikání s přítelem
      Nemůže zaměstnat manžela, ale přítele? Toho snad ano. A nebo by mohl přítel figurovat jako spolupracující osoba, když žijí ve společné domácnosti.

    • 10. 1. 2014 11:14

      pája

      Re: Podnikání s přítelem
      >>Dobrý den, chci podnikat v autodopravě do 3,5t jako
      >>fyzická osoba, já bych byla majitelkou, a přítel by
      >>jezdil, musím ho i přesto zaměstnat, když žijeme ve
      >>společné domácnosti? Přítel podniká už i v něčem
      >>jiném, ale
      >>nevím, jestli by to podnikání neopustil. Žijeme ve
      >>společné domácnosti, máme dítě, ale nejsme manželé.
      >
      >Budete podnikat jako fyzická osoba nebo s.r.o.??
      >Jako FO nemůžete zaměstnat rodinného příslušníka,

      přečtěte si § 318 ZP a nepište nesmisli
      to
      >

    • 10. 1. 2014 12:30

      Jarmila P. (neregistrovaný) 80.251.241.---

      Re: Podnikání s přítelem
      Chci podnikat jako FO, ale my manželé nejsme, pouze žijeme spolu, a máme už spolu dítě Musíme mít nějakou smlouvu uzavřenou mezi sebou o prac. činnosti? Přítel by pravděpodobně dělal řidiče. Děkuji moc za odpovědi.

    • 10. 1. 2014 12:48

      mirka..p (neregistrovaný) 77.78.85.---

      Re: Podnikání s přítelem
      Ano, myslím že nějak smluvně byste to mít ošetřeno měli. Protože princip FO spočívá v tom, že tam pracuje ta FO (+ případní zaměstnanci).
      Ale, dle mého názoru, máte několik možností:
      1) pracovněprávní vztah ( prac. poměr, dohoda) - kde budete odvádět daň a pojištění
      2) spolupracující osoba - kde byste na přítele rozdělila 30% svých příjmů a30% ze svých výdajů ( u příjmů max. 5 tis. za každý měsíc spolupráce) a on by si to danil sám
      3) fakturace - pokud má přítel živnost na tu práci, kterou má u vás vykonávat, mohl by vám vystavovat faktury a opět danit vše sám

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).