Hlavní navigace

Silniční daň

  • (neregistrovaný) 178.255.168.---

    11. 1. 2014 18:18

    Dobrý den, prosím Vás, když mám v majetku firmy přívěs za auto - 1 náprava, 1-2 t, který používám jen některé měsíce, musím platit silniční daň za všechny měsíce nebo jen za měsíce používání?
    Děkuji

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 11. 1. 2014 18:44

      Danaa (neregistrovaný) 85.135.87.---

      Re: silniční daň
      Pokud je přívěs v majetku firmy, nemusí se za něho platit silniční daň za měsíce, kdy je deponována SPZ. Jinak nejde prokázat, že jste ho nepoužívali.

    • 12. 1. 2014 0:50

      ih (neregistrovaný) 178.255.168.---

      Re: silniční daň
      Děkuji za odpověď. Jen pro upřesnění nás samých: když je přívěs celý rok "na značkách" = platit celoroční sazba. :-(
      Děkuji

    • 12. 1. 2014 10:42

      Zdena R (neregistrovaný) 78.102.138.---

      Re: silniční daň
      Za přívěs do 3,5 t se platí SD jen za měsíce používání.

    • 12. 1. 2014 12:49

      ih (neregistrovaný) 178.255.168.---

      Re: silniční daň
      I když je využíván jen pár měsíčů? Jedná se o autoškolu a přívěs se používá pro výuku. My jsme se domnívali, že za techniku, která je v majetku se musí platit silniční daň za každý měsíc i nepoužívání, má-li technika (přívěs nebo osobní auto) značky. A jen za některé měsíce používání jen u techniky nevložené do majetku firmy, ale ve vlastnictví OSVČ, která si jej sama od sebe "půjčuje" pro podnikání. Takto nám to bylo vysvětlováno. Prosím tedy o vysvětlení, zda jsme přepláceli silniční daň a případně za jak dlouho zpětně můžeme udělat opravné přiznání a požádat o vrácení daně. Děkuji za názory.

    • 12. 1. 2014 14:45

      Zdena R (neregistrovaný) 78.102.138.---

      Re: silniční daň
      To už dávno neplatí. V minulosti (tuším do roku 2004 nebo 2005) byla předmětem daně vozidla URČENÁ k podnikání, tedy vozidla zařazená v obchodním majetku. V současné době jsou předmětem daně vozidla do 3,5 tuny POUŽÍVANÁ k podnikání - najdete v § 2/1 zákona o dani silniční. Z nákladních vozidel nad 3,5 tuny do 12 tun se sice bez ohledu na jejich používání platí silniční daň, ale je možné využít snížení sazby podle § 6 odst. 9 zákona. V osvobození vidím i výcviková vozidla.

      Projděte si zákon:
      http://business.center.cz/business/pravo/zakony/silnicnidan/zakon.aspx

      Dodatečné přiznání je možné podat za 3 roky zpětně.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).