Hlavní navigace

Technické zhodnocení pronajetého majetku

  • (neregistrovaný) 93.91.52.---

    13. 1. 2014 11:14

    Dobrý den, prosím o radu. Po písemné dohodě s nájemcem, že tuto úpravu provede naše firma, jsme položili v pronajaté kanceláři elektrostatickou podlahu (práce se součástkami). Cena 50 tisíc bez DPH.
    V zákoně se píše, že "nájemce pro účely odpisování majetku zatřídí technické zhodnocení do odpisové skupiny, ve které je zatříděn pronajatý majetek"
    Kam byste zařadili a jak dlouho odepisovali?
    Děkuji

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 13. 1. 2014 11:41

      mirka..p (neregistrovaný) 77.78.85.---

      Re: Technické zhodnocení pronajetého maj
      Vyžádáte si informaci od majitele, v jaké odpisové skupině je budova a budete odpisovat, jako on tu budovu. A také musíte mít písemný souhlas s tím, že vy můžete TZ odpisovat.

    • 13. 1. 2014 11:43

      pk (neregistrovaný) 93.91.52.---

      Re: Technické zhodnocení pronajetého maj
      Děkuji a pokud budova v majetku není? Majitel je FO, kancelář máme v přízemí jeho RD.

    • 13. 1. 2014 12:00

      mirka.p

      Re: Technické zhodnocení pronajetého maj
      No i když není podnikatel, tak daní pronájem dle §9 a mohl by budovu odpisovat a pokud ne, asi bych postupovala tak, že bych TZ zařadila do té odpisové skupiny, kde by dle mého názoru patřil i ten dům.....

    • 13. 1. 2014 12:58

      JirkaZ (neregistrovaný) 193.85.115.---

      Re: Technické zhodnocení pronajetého maj
      Za zvážení stojí, jestli se skutečně jedná o TZ nebo o samostatný majetek.
      Elektrostatická podlaha může být i volně položená uzemněná vodivá rohož, což by asi nebylo TZ.

    • 13. 1. 2014 13:49

      pk (neregistrovaný) 93.91.52.---

      Re: Technické zhodnocení pronajetého maj
      To by bylo samozřejmě nejlepší, kdyby to byl samostatný majetek, přiznám se, že jsem s tím i počítala, že ho tak zařadím, ale když jsem zkoumala odpisové skupiny, tak jsem narazila jen na
      17.51.1 Koberce a ostatní textilní podlahové krytiny (nespojené se stavebním dílem)
      a toto je opravdu lepené elektrostatické pvc od fatry, tudíž pevně spojené.
      Pronájem byl s betonovou podlahou, majitel počítal, že si koupíme nějaký zátěžový koberec, ale my opravdu potřebujeme elektrost. podlahu, takže jsem si ji nechali na vlastní náklady se souhlasem majitele udělat.
      Akorát tedy odepisovat ji 30 let? To ani takovou životnost opravdu nemá :-(

    • 13. 1. 2014 15:05

      JirkaZ (neregistrovaný) 193.85.115.---

      Re: Technické zhodnocení pronajetého maj
      Životnost majetku nemá vliv na jeho zařazení do odpisové skupiny.

      Při trochu odvážnějším výkladu lze říci, že rodinný dům jistě nebyl zkolaudován jako prostory pro montáž elektroniky, tj. elektrostatická podlaha těžko může být jeho technickým zhodnocením. Elektrostatické PVC lze považovat za technologické zařízení a podle toho s ním také účetně zacházet - v tomto případě jako samostatný majetek.

      Dalším hlediskem může být - pokud klimatizace není TZ budovy, tak proč by měla být elektrostatická podlaha ?

      Nicméně počítejte s tím, že v případě kontroly se to FÚ nejspíš nebude líbit a pak se jistě hodí rozsudek NSS č. 5Afs3/2009, kde je dost rozsáhle popsáno, co je a co není TZ.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).