Hlavní navigace

Rozvržení pracovní doby

 • (neregistrovaný) 178.17.98.---

  13. 1. 2014 13:25

  Dobrý den, jsem začátečník a potřebuji skutečně poradit. Zaměstnavatel se dohodl se zaměstnanci, že budou pracovat některé dny v měsíci 11 h/denně a některé dny 8h/denně. Zaměstnanci dostanou samozřejmě rozpis směn na měsíc dopředu. Musím udělat dodatek k pracovní smlouvě. Mohu nazvat v dodatku takto stanovenou pracovní dobu nerovnoměrnou? V tomto případě budu hlídat během 26týdnů odpracované hodiny, aby vyšly v průměru 40h/týdně - myslím si to správně?

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 13. 1. 2014 13:46

   VH

   Re: Rozvržení pracovní doby
   Rpzvržení PD - zda rovnoměrně nebo nerovnoměrně - se neposuzuje podle délky směn, ale podle toho, zda zaměstnanci mají na každý týden rozvržen stejný počet hodin. V případě, že se zaměstnavatel rozhodne uplatňovat PD rozvrženou nerovnoměrně, stanoví začátek a délku vyrovnávacího období a seznámí zaměstnance s rozpisem směn na ceké toto vyrovnávací období. Počet hodin, které zaměstnanci mají odpracovat, odpovídá výsledku: počet týdnů vyrovnávacího období * stanovená týdenní pracovní doba. Pokud zaměstnanec odpracuje více, než odpovídá tomuto výpočtu, jedná se o práci přesčas (jsou-li naplněny všechny znaky této práce), pokud odpracuje méně, je dána překážka na straně zaměstnavatele.
   Ohledně PD se dohoda neuzavírá, její rozvržení je kompetenci zaměstnavatele, který zaměstnance písemně informuje.

  • 13. 1. 2014 13:51

   Frida (neregistrovaný) 178.17.98.---

   Re: Rozvržení pracovní doby
   Dobrý den, děkuji Vám za perfektní vysvětlení. Jelikož nebudou mít rozvržené hodiny pravidelně, jedná se tedy o nerovnoměrnou pracovní dobu. Ještě bych se ráda zeptala. Jak píšete, že by se jednalo o překážku na straně zaměstnavatele (pokud odpracují méně)..měsíční mzda jim zůstane stejná? ( mají měsíční mzdu, ne hodinovou)

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).