Hlavní navigace

FV za nájem rekl. plochy - soukromý dům

  • (neregistrovaný) 178.255.168.---

    17. 1. 2014 8:44

    Dobrý den,

    mám klienta (stavební inženýr), který pronajímá na základě smlouvy s real. kanceláří reklamní plochu na soukromém domě a ročně inkasuje 2 400,- až 4 800,-. Problém je v tom, že na tento pronájem vystavuje faktury jako by byl dům v majetku jeho firmy a zahrnuje je do firemního účetnictví. Loni jsem poprvé u tohoto klienta použila výdaje v % a tento příjem 2 400,- mu nechala jako příjem z podnikání. Vím, že to není správné, ale klient si vede svou a příjmy zahrnuje do svého podnikání.
    Můžu mu tyto faktury zaúčtovat jako nedaňový příjem a zdanit je v §9 (pronájem) i když na ně má vystavenou fakturu a příjem z pronájmu je na firemním účtu?

    Díky za odpověď.
    Jana

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 17. 1. 2014 8:56

      mirka.p

      Re: FV za nájem rekl. plochy - soukromý
      Pokud jste mu to loni nechala jako příjem z podnikání, tak bych měla trochu obavu, aby mi to při případné kontrole kontrolor nenapadnul, že byly neoprávněně uplatněny vyšší výdaje %. Protože u §7 jsou nejnižší 40% ( nevím, jaké jste použila asi 60%?) ale u §9 je jen 30%. No tak zase se nejedná o vysokou částku peněz.

      Dávala bych mu tyto peníze v DE jako osobní vklad podnikatele a danila dle §9 s uplatněním 30% výdajů.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).