Hlavní navigace

Neschopenka

• (neregistrovaný) 88.100.249.---

20. 1. 2014 10:28

Dobrý den,
    jsem na neschopence kvůli rizikovému těhotenství, mohu si v tomto případě vybrat, kdy nastoupím na mateřskou nebo tím, že mám neschopenku nastupuji na mateřskou 8 týdnů před porodem?A ještě se chci zeptat, zda si mohu v době pobírání mateřské vydělávat?Vím že u rodičovského příspěvku mohu, ale nesmím vykonávat práci u toho samého zaměstnavatele na práci, ze které pobírám příspěvek.
    Předem děkuji.

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 20. 1. 2014 10:44

Líba (neregistrovaný) 195.146.112.---

Re: Neschopenka
      >Dobrý den,
      >jsem na neschopence kvůli rizikovému těhotenství, mohu
      >si v tomto případě vybrat, kdy nastoupím na mateřskou
      >nebo tím, že mám neschopenku nastupuji na mateřskou 8
      >týdnů před porodem?

Můžete si vybrat, kdy nastoupíte. V období 6 až 8 týdnů před předpokládaným dnem porodu.

A ještě se chci zeptat, zda si mohu
      >v době pobírání mateřské vydělávat?Vím že u
      >rodičovského příspěvku mohu, ale nesmím vykonávat práci u toho
      >samého zaměstnavatele na práci, ze které pobírám
      >příspěvek.
      >Předem děkuji.

Teď jste to popletla. Peněžitá pomoc v mateřství se pobírá z pojištěného zaměstnání a proto z této činnosti nemůžete mít příjem v době, kdy pobíráte dávky nemocenského pojištění (PPM).

Rodičovský příspěvek je dávka státní sociální podpory, s vaším zaměstnáním nemá souvislost a vydělávat si při něm můžete neomezeně. Klidně se můžete vrátit do svého zaměstnání a nebrat si vůbec rodičovskou dovolenou.

• 20. 1. 2014 10:47

abcd (neregistrovaný) 88.100.249.---

Takže když budu na mateřské, tak si prostě vydělávat nesmím, jestli jsem to dobře pochopila. A když jsem teďka na neschopence, tak si i tak mohu vybrat, kdy půjdu na mateřskou?

• 20. 1. 2014 10:58

Když budete na mateřské, tak si nemůžete vydělávat jenom v tom zaměstnání, ze kterého budete brát mateřskou. Můžete si vydělávat buď u jiného zaměstnavatele nebo i u stejného, ale jinou práci, než máte ve smlouvě, třeba na dohodu.

• 20. 1. 2014 11:02

aha, takže si mohu přivydělávat i na mateřské,tzn, že platí ta sama pravidla jako u rodičovské,pochopila jsem správně?

• 20. 1. 2014 11:05

Jen doplním, že tím, že pobírám mateřskou mám na mysli peněžitou pomoc v mateřství.

• 20. 1. 2014 11:16

Neplatí úplně stejná pravidla. Při pobírání PPM se nemůžete vrátit do stejné práce, ale pokud budete brát rodičovský příspěvek, tak můžete.

http://www.cssz.cz/cz/nemocenske-pojisteni/davky/penezita-pomoc-v-materstvi.htm

http://portal.mpsv.cz/soc/ssp/obcane/rodicovsky_prisp

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).