Hlavní navigace

Nárok na odpočet DPH

  • (neregistrovaný) 37.44.16.---

    25. 1. 2014 18:56

    Dobrý den, jak je to s uplatněním DPH v roce 2013, když jsme si odpočetli od dodavatele, ale on ho neodvedl na FU? Je to problém i pro nás? Na faktuře má uvedeno DIČ i DPH 21%. Děkuji za odpovědi.

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 25. 1. 2014 22:19

      Ondřej Drbal (neregistrovaný) 77.236.203.---

      Re: Nárok na odpočet DPH
      Mohl by být, viz §109:
      plátce ... ručí za nezaplacenou daň z tohoto plnění, pokud v okamžiku jeho uskutečnění VĚDĚL nebo VĚDĚT MĚL A MOHL, že
      a) daň uvedená na daňovém dokladu nebude úmyslně zaplacena,
      b) plátce, který uskutečňuje toto zdanitelné plnění nebo obdrží úplatu na takové plnění (dále jen "poskytovatel zdanitelného plnění"), se úmyslně dostal nebo dostane do postavení, kdy nemůže daň zaplatit, nebo
      c) dojde ke zkrácení daně nebo vylákání daňové výhody.

      sice dodnes nevím, jak FÚ dokazuje, že poplatník věděl, nebo mohl vědět, že ...

      Od koho jste se vlastně dozvěděli, že dodavatel DPH neodvedl?

    • 26. 1. 2014 16:00

      JD (neregistrovaný) 37.44.16.---

      Re: Nárok na odpočet DPH
      Dozvěděli jsme se to náhodou od jiné firmy, které tato OSVČ také fakturuje. Namátkově zkusili prověřit DIČ a zjistili, že už 2 roky není registrován a přesto fakturuje včetně DPH.

    • 26. 1. 2014 16:12

      alen1 (neregistrovaný) 91.228.45.---

      Re: Nárok na odpočet DPH
      A vy si nekontrolujete, zda je dodavatel plátcem v registru plátců ?
      Máte přeci povinnost kontrolovat nespolehlivého plátce ( není tam žádný limit), takže jste do registru museli zadat jeho DIČ, abyste zjistili, zda není nespolehlivým plátcem.

    • 26. 1. 2014 16:53

      Ondřej Drbal (neregistrovaný) 77.236.203.---

      Re: Nárok na odpočet DPH
      No tak to bude asi problém... Mně teda Pohoda automaticky kontroluje spolehlivost, účty i to, jestli je subjekt plátce, resp. jestli je DIČ platné pro účely DPH...

    • 26. 1. 2014 17:34

      Bárah (neregistrovaný) 90.180.216.---

      Re: Nárok na odpočet DPH
      Mám čerstvu zkušenost: pokud jste si vy uplatnili DPH, tak podejte okamžitě dodatečné přiznání a DPH FU vraťte, protože jste si je uplatnili neoprávněně. Je to bohužel Vaše chyba, měli jste si skutečnost, zda je nebo není plátce, ověřit. Zaplacené DPH musíte požadovat po dodavateli. Udělejte to co nejdřív, jinak vám FU doměří penále... Toto nijak neobhájíte, prostě jste si uplatnili neoprávněně.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).