Hlavní navigace

Dar

• (neregistrovaný) 88.103.220.---

28. 1. 2014 9:35

Dobrý den, můžete mi prosím poradit? Jedná se mi o dar. Co by bylo výhodnější a jestli by to tak vůbec šlo? Jsem OSVČ, plátce DPH. Pokud se rozhodnu, že bych dal dar pro hráčky volejbalu v hodnotě 20 tis., mohu dát finanční částku, že? A šlo by to i způsobem, že bych jim nakoupil v této hodnotě trička? Tím bych si mohl odečíst i DPH? Předem děkuji za vaše vyjádření.

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 28. 1. 2014 12:00

j. (neregistrovaný) 88.103.220.---

Re: Dar
      Opravdu nikdo neporadí? Prosím alespoň o odkaz, kde by se to dalo vyčíst...

• 28. 1. 2014 13:32

Myrtha (neregistrovaný) 94.113.144.---

Dobrý den,

pokud je dárce plátcem DPH a poskytuje věcný dar, je nutné odvést DPH z hodnoty daru. Finanční dary nejsou předmětem daně z přidané hodnoty.

Tedy podle mě, buď trička nakoupit a rovnou si DPH nenárokovat, protože dopředu víte, za jakým účelem je kupujete (pro účely daru) a nebo nárokovat, ale v momentě předání daru opět DPH odvést FÚ zpět.

• 28. 1. 2014 13:55

j. (neregistrovaný) 88.103.220.---

Moc děkuji za názor. Já myslím, že by bylo nejrozumnější věnovat finanční dar, že? Právě si myslím, že DPH u nákupu triček nebude možné. Odůvodňuju si to tak, že je to nakoupené za účelem daru a ten se odečítá od základu daně a je to daňově neuznaný náklad a není to ani náklad na dosažení, zajištění a udržení příjmů. Jen nevím, jestli uvažuji správně a celé to chápu správně...

• 28. 1. 2014 14:29

Myrtha (neregistrovaný) 94.113.144.---

Ano, právě, přesně jak píšete. Takhle bych to viděla také, protože je to dar (neuznatelný náklad). Je to na Vás, ale možná je to lepší dát dar finanční, když nad tím tak přemýšlím. Třeba tady někdo napíše ještě nějakou zkušenost.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).