Hlavní navigace

Přechod pod jiného zaměstnavatele

  • (neregistrovaný) 62.168.32.---

    28. 1. 2014 11:42

    V roce 2005 jsme jako provozní mechanici byli outsorcováni od firmy ČEZ k firmě IC energo. Nyní na přání vlastníka /ČEZ/ máme přejít pod firmu Martia, která je plně vlastněna dcerou ČEZu , tedy ČEZ teplárenství. Tato firma nemá nikde na žádné elektrárně provozní mechaniky, a nechtějí nám dát ani 2 platy odstupného. Můžeme se bránit převodu bez odstupného a vůbec, může firma Martia provozovat provozní mechaniky na elektrárně?

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 28. 1. 2014 11:56

      atreus

      Re: přechod pod jiného zaměstnavatele
      Viz Přechod práv a povinností z pracovněprávních vztahů - ZP § 338-342.
      "Dochází-li k převodu činnosti zaměstnavatele nebo části činnosti zaměstnavatele nebo k převodu úkolů zaměstnavatele anebo jejich části k jinému zaměstnavateli, přecházejí práva a povinnosti z pracovněprávních vztahů v plném rozsahu na přejímajícího zaměstnavatele"
      Tedy nepodepisujete žádnou dohodu o skončení pracovního poměru !! Změní se Váš zaměstnavatel, ale všechno ostatní v pracovní smlouvě platí.
      NEBO vám dá stávající zaměstnavatel výpověď z organizačních důvodů, 2 měs. výpovědní lhůta, vyplatí odstupné, nový zaměstnavatel vás ale nemusí převzít.
      "může firma Martia provozovat provozní mechaniky na elektrárně?" - to není otázka pracovního práva

    • 28. 1. 2014 13:47

      Jiří Jelínek (neregistrovaný) 62.168.32.---

      Re: přechod pod jiného zaměstnavatele
      >>V roce 2005 jsme jako provozní mechanici byli
      >>outsorcováni od firmy ČEZ k firmě IC energo. Nyní na
      >>přání
      >>vlastníka /ČEZ/ máme přejít pod firmu Martia, která
      >>je
      >>plně vlastněna dcerou ČEZu , tedy ČEZ teplárenství.
      >>Tato
      >>firma nemá nikde na žádné elektrárně provozní
      >>mechaniky, a nechtějí nám dát ani 2 platy odstupného.
      >>Můžeme
      >>se bránit převodu bez odstupného a vůbec, může firma
      >>Martia provozovat provozní mechaniky na elektrárně?
      >
      >Viz Přechod práv a povinností z pracovněprávních
      >vztahů - ZP § 338-342.
      >"Dochází-li k převodu činnosti zaměstnavatele nebo
      >části činnosti zaměstnavatele nebo k převodu úkolů
      >zaměstnavatele anebo jejich části k jinému zaměstnavateli,
      >přecházejí práva a povinnosti z pracovněprávních vztahů
      >v plném rozsahu na přejímajícího zaměstnavatele"
      >Tedy nepodepisujete žádnou dohodu o skončení
      >pracovního poměru !! Změní se Váš zaměstnavatel, ale všechno
      >ostatní v pracovní smlouvě platí.
      >NEBO vám dá stávající zaměstnavatel výpověď z
      >organizačních důvodů, 2 měs. výpovědní lhůta, vyplatí
      >odstupné, nový zaměstnavatel vás ale nemusí převzít.
      >"může firma Martia provozovat provozní mechaniky na
      >elektrárně?" - to není otázka pracovního práva

    • 28. 1. 2014 13:49

      Jiří Jelínek (neregistrovaný) 62.168.32.---

      Re: přechod pod jiného zaměstnavatele
      >>V roce 2005 jsme jako provozní mechanici byli
      >>outsorcováni od firmy ČEZ k firmě IC energo. Nyní na
      >>přání
      >>vlastníka /ČEZ/ máme přejít pod firmu Martia, která
      >>je
      >>plně vlastněna dcerou ČEZu , tedy ČEZ teplárenství.
      >>Tato
      >>firma nemá nikde na žádné elektrárně provozní
      >>mechaniky, a nechtějí nám dát ani 2 platy odstupného.
      >>Můžeme
      >>se bránit převodu bez odstupného a vůbec, může firma
      >>Martia provozovat provozní mechaniky na elektrárně?
      >
      >Viz Přechod práv a povinností z pracovněprávních
      >vztahů - ZP § 338-342.
      >"Dochází-li k převodu činnosti zaměstnavatele nebo
      >části činnosti zaměstnavatele nebo k převodu úkolů
      >zaměstnavatele anebo jejich části k jinému zaměstnavateli,
      >přecházejí práva a povinnosti z pracovněprávních vztahů
      >v plném rozsahu na přejímajícího zaměstnavatele"
      >Tedy nepodepisujete žádnou dohodu o skončení
      >pracovního poměru !! Změní se Váš zaměstnavatel, ale všechno
      >ostatní v pracovní smlouvě platí.
      >NEBO vám dá stávající zaměstnavatel výpověď z
      >organizačních důvodů, 2 měs. výpovědní lhůta, vyplatí
      >odstupné, nový zaměstnavatel vás ale nemusí převzít.
      >"může firma Martia provozovat provozní mechaniky na
      >elektrárně?" - to není otázka pracovního práva

    • 28. 1. 2014 13:55

      Jiří Jelínek (neregistrovaný) 62.168.32.---

      Re: přechod pod jiného zaměstnavatele
      Nás se týká to nebo. Starý zaměstnavatel nám dává výpověď, ale odstupné v žádném případě vyplatit nechce. Dá nám smlouvu na dobu neurčitou se zkušební dobou na 3 měsíce. Jak se máme hájit?

    • 28. 1. 2014 13:57

      Kara (neregistrovaný) 95.82.152.---

      Re: přechod pod jiného zaměstnavatele
      Jak zní ta výpověď, kterou jste převzal? Můžete to sem opsat?

    • 28. 1. 2014 14:08

      Jiří Jelínek (neregistrovaný) 62.168.32.---

      Re: přechod pod jiného zaměstnavatele
      Zatím jsme ji ještě nedostali, ale už nás na ni připravují
      Rádi bychom věděli, zda na nás platí § 67 písmeno c

    • 28. 1. 2014 14:27

      Kara (neregistrovaný) 95.82.152.---

      Re: přechod pod jiného zaměstnavatele
      Ve výpovědi musí být uvedený nějaký zákonný důvod. Pokud tam bude z důvodu rušení zaměstnavatel, přemístění zaměstnavatele nebo Vaše nadbytečnost (což je výpověď dle § 52 písm. a nebo b nebo c), pak ze zákona náleží odstupné nejméně podle § 67 odst. 1. Tzn. pokud tam pracujete méně než 1 rok, náleží odstupné 1měsíční, pokud více než rok ale méně než 2 roky, náleží odstup. nejméně 2měsíční, pokud tam jste 2 roky a více , máte nárok na nejméně 3měsíční odstupné (pokud máte ve smlouvě nebo v kolektivní smlouvě sjednané ještě víceměsíční odstupné nebo pokud to vyšší odstupné je zaneseno ve vnitropodnikových směrnicích, pak náleží toto vyšší).
      Takže uvidíte, co Vám předají.

    • 28. 1. 2014 14:35

      Kara (neregistrovaný) 95.82.152.---

      Re: přechod pod jiného zaměstnavatele
      Nebo Vám nabídnou dohodu o skončení. když v ní bude uvedený ten důvod (tzn. rušení, přemístění nebo nadbytečnost), pak prac. poměr skončí dohodnutým dnem a opět náleží odstupné ze zákona.
      Nebo Vám dají k podpisu dohodu o skončení bez uvedení důvodu. Tu vy ale nemusíte podepsat. Když podepíšete, dohodli jste se a odstupné nedostanete. Když nepodepíšete, nedohodli jste se a oni pak musí buď navrhnout dohodu s uvedením důvodu nebo výpověď jak píšu výše. Na druhou stranu ten nový zaměstnavatel není nijak povinen Vás zaměstnat. A když Vás zaměstná, může dát do smlouvy zkušební dobu nebo dobu určitou (nebo dobu určitou se zkušební dobou). Prostě půjde o úplně nového zaměstnavatele.
      Také stojí za zvážení návrh, že sice podepíšete dohodu o skončení bez uvedení důvodu (a tudíž bez odstupného), ale ještě před tímto podpisem už budete mít v ruce podepsanou pracovní smlouvu u nového zaměstnavatele na dobu neurčitou bez zkušební doby.

    • 28. 1. 2014 16:29

      ivetaM. (neregistrovaný) 194.228.235.---

      Re: přechod pod jiného zaměstnavatele
      Omlouvám se, že vstupuji do diskuse, ale jsem v podobné situaci jako tazatel, pokud je varianta "A" - tedy přechod pod jiného zam-tele, řeší se to dodatkem k původní pracovní smlouvě, kde se uvede změna zam-tele? Děkuji za odpověď.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).