Hlavní navigace

Star.důchodce a DP

  • (neregistrovaný) 194.228.16.---

    28. 1. 2014 12:05

    Dobrý den,prosím o konzultaci: mám 2 starobní důdhodce, důchod již několik let, byli vloni na DOPP. Nepodepsané Prohlášení. Během roku srážková daň, měli příjem do 5000 kč, ale 2x spadli do daně zálohové, měli více než 5000 Kč. Musí tedy podat daňové přiznání - nebo je možné podepsat Prohlášení dodatečně jen na ty měsíce, kdy měli více než 5000 Kč? Já jim to DP musím udělat, protože pod vlivem školení na začátku roku 2013 jsem jim nedala Prohlášení podepsat, nenapadly mě všechny důsledky.Přiznání jsem důchodcům ještě nedělala, předpokládám, že se důchod nezdaňuje, přečetla jsem si o hranici, do které se zdaňovat nemusí. Ale píše se v přiznání výše starobního důchodu někam? Děkuji za Váš čas.

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 28. 1. 2014 15:10

      Mmamina (neregistrovaný) 194.228.16.---

      Re: Star.důchodce a DP
      Víte prosím někdo, jestli se do daňového přiznání u starobního důchodce píše výše důchodu? Na straně 3 nahoře je kolonka, jestli pobírá starobní důchod, ale kolik, to jsem v tiskopise nenašla, ani v různých příručkách ohledně DPFO za rok 2013. Děkuji

    • 28. 1. 2014 23:41

      VMS (neregistrovaný) 46.13.214.---

      Re: Star.důchodce a DP
      Přiznám se, že nevím, proč jim chcete dělat DP a ani jak by mohli podepsat prohlášení. Kdo byl k 1.1.2013 důchodce (pobíral důchod), tak nemá nárok na slevu. A s tím daněním důchodu je to tak, že se daní jen ten nad 25 500/ měsíc, tedy 360 tis. za rok. Pokud toho dosáhli, tak musí podat přiznání. Nebo naopak, i kdyby měli minimální důchod, ale z příjmů podle § 6 nebo §7 nebo § 9 dosáhli příjmů vyšších, než 840 tis. Kč, tak zase musí zdanit všechno, i ten malý důchod.
      Z Vašeho dotazu bych ale řekla, že na žádné podobné příjmy nedosáhli, takže mně jedině napadá, že by mohli mít úroky z hypotéky a ty by chtěli vrátit. Ale kolik jste jim strhli, aby se to vyplatilo? To, že se daň jmenuje zálohová, tak to neznamená, že se nutně musí dělat přiznání. A navíc podepsáním přiznání uděláte zálohovou daň i z daně srážkové.

    • 29. 1. 2014 6:48

      Mmamina (neregistrovaný) 194.228.16.---

      Re: Star.důchodce a DP
      >>>Dobrý den,prosím o konzultaci: mám 2 starobní
      >>>důdhodce, důchod již několik let, byli vloni na DOPP.
      >>>Nepodepsané Prohlášení. Během roku srážková daň, měli
      >>>příjem
      >>>do 5000 kč, ale 2x spadli do daně zálohové, měli více
      >>>než 5000 Kč. Musí tedy podat daňové přiznání .
      Ale píše se v
      >>>přiznání výše starobního důchodu někam? Děkuji za Váš
      >>>čas.
      >>Víte prosím někdo, jestli se do daňového přiznání u
      >>starobního důchodce píše výše důchodu? Na straně 3
      >>nahoře je kolonka, jestli pobírá starobní důchod,
      >>ale
      >>kolik, to jsem v tiskopise nenašla, ani v různých
      >>příručkách ohledně DPFO za rok 2013. Děkuji
      >
      >Přiznám se, že nevím, proč jim chcete dělat DP a ani
      >jak by mohli podepsat prohlášení. Kdo byl k 1.1.2013
      >důchodce (pobíral důchod), tak nemá nárok na slevu. A s
      >tím daněním důchodu je to tak, že se daní jen ten nad
      >25 500/ měsíc, tedy 360 tis. za rok. Pokud toho
      >dosáhli, tak musí podat přiznání. Nebo naopak, i kdyby měli
      >minimální důchod, ale z příjmů podle § 6 nebo §7 nebo
      >§ 9 dosáhli příjmů vyšších, než 840 tis. Kč, tak zase
      >musí zdanit všechno, i ten malý důchod.
      >Z Vašeho dotazu bych ale řekla, že na žádné podobné
      >příjmy nedosáhli, takže mně jedině napadá, že by mohli
      >mít úroky z hypotéky a ty by chtěli vrátit. Ale kolik
      >jste jim strhli, aby se to vyplatilo? To, že se daň
      >jmenuje zálohová, tak to neznamená, že se nutně musí
      >dělat přiznání. A navíc podepsáním přiznání uděláte
      >zálohovou daň i z daně srážkové.
      No, nám na školení řikali, že když star.důchodce neměl podepsané Prohlášení, a v některých měsících příjem nad 5000 Kč, takže daň byla zálohová, tak si musí podat DP. Pokud to není pravda, budu jedině ráda, děkuji Vám za odpověď, pročítám všechno co se dá, tak uvidím. Děkuji

    • 29. 1. 2014 7:08

      h,p (neregistrovaný) 185.16.181.---

      Re: Star.důchodce a DP
      Pokud nebylo podepsané prohlášení a byla zálohová daň, pak je povinnost podat DP. Měli podepsat prohlášení.

    • 29. 1. 2014 7:43

      Líba (neregistrovaný) 195.146.112.---

      Re: Star.důchodce a DP
      Ano, buď podat DP nebo do 15.2. podepsat prohlášení dodatečně. Jako trest pro mzdovou, že jim nedala prohlášení podepsat hned na začátku roku. Odpověď VMS ignorujte. Pravdu má jen v tom, že výše důchodu se při běžné výši nikam nepíše.

    • 29. 1. 2014 7:45

      Mmamina (neregistrovaný) 194.228.16.---

      Re: Star.důchodce a DP
      >>>>>Dobrý den,prosím o konzultaci: mám 2 starobní
      >>>>>důdhodce, důchod již několik let, byli vloni na DOPP.
      >>>>>Nepodepsané Prohlášení. Během roku srážková daň, měli
      >>>>>příjem
      >>>>>do 5000 kč, ale 2x spadli do daně zálohové, měli více
      >>>>>než 5000 Kč. Musí tedy podat daňové přiznání .
      >> Ale píše se v
      >>>>>přiznání výše starobního důchodu někam? Děkuji za Váš
      >>>>>čas.
      >>>>Víte prosím někdo, jestli se do daňového přiznání u
      >>>>starobního důchodce píše výše důchodu? Na straně 3
      >>>>nahoře je kolonka, jestli pobírá starobní důchod,
      >>>>ale
      >>>>kolik, to jsem v tiskopise nenašla, ani v různých
      >>>>příručkách ohledně DPFO za rok 2013. Děkuji
      >>>

      >>>jmenuje zálohová, tak to neznamená, že se nutně musí
      >>>dělat přiznání. A navíc podepsáním přiznání uděláte
      >>>zálohovou daň i z daně srážkové.
      >>No, nám na školení řikali, že když star.důchodce
      >>neměl
      >>podepsané Prohlášení, a v některých měsících příjem
      >>nad 5000 Kč, takže daň byla zálohová, tak si musí
      >>podat
      >>DP. Pokud to není pravda, budu jedině ráda, děkuji
      >>Vám
      >>za odpověď, pročítám všechno co se dá, tak uvidím.
      >>Děkuji
      >Pokud nebylo podepsané prohlášení a byla zálohová daň,
      >pak je povinnost podat DP. Měli podepsat prohlášení.
      Děkuji, udělám to. Jenom se snažím zjistit, jestli se výše důchodu někam v přiznání píše, zatím jsem na to nenašla kolonku.

    • 29. 1. 2014 7:46

      Mmamina (neregistrovaný) 194.228.16.---

      Re: Děkuji i Vám,paní Líbo
      >>>>>Dobrý den,prosím o konzultaci: mám 2 starobní
      >>>>>důdhodce, důchod již několik let, byli vloni na DOPP.
      >>>>>Nepodepsané Prohlášení. Během roku srážková daň, měli
      >>>>>příjem
      >>>>>do 5000 kč, ale 2x spadli do daně zálohové, měli více
      >>>>>než 5000 Kč. Musí tedy podat daňové přiznání .
      >> Ale píše se v
      >>>>>přiznání výše starobního důchodu někam? Děkuji za Váš
      >>>>>čas.
      >>>>Víte prosím někdo, jestli se do daňového přiznání u
      >>>>starobního důchodce píše výše důchodu? Na straně 3
      >>>>nahoře je kolonka, jestli pobírá starobní důchod,
      >>>>ale
      >>>>kolik, to jsem v tiskopise nenašla, ani v různých
      >>>>příručkách ohledně DPFO za rok 2013. Děkuji
      >>>
      >>>Přiznám se, že nevím, proč jim chcete dělat DP a ani
      >>>jak by mohli podepsat prohlášení. Kdo byl k 1.1.2013
      >>>důchodce (pobíral důchod), tak nemá nárok na slevu. A
      >>>s
      >>>tím daněním důchodu je to tak, že se daní jen ten nad
      >>>25 500/ měsíc, tedy 360 tis. za rok. Pokud toho
      >>>dosáhli, tak musí podat přiznání. Nebo naopak, i
      >>>kdyby
      >>>měli
      >>>minimální důchod, ale z příjmů podle § 6 nebo §7 nebo
      >>>§ 9 dosáhli příjmů vyšších, než 840 tis. Kč, tak zase
      >>>musí zdanit všechno, i ten malý důchod.
      >>>Z Vašeho dotazu bych ale řekla, že na žádné podobné
      >>>příjmy nedosáhli, takže mně jedině napadá, že by
      >>>mohli
      >>>mít úroky z hypotéky a ty by chtěli vrátit. Ale kolik
      >>>jste jim strhli, aby se to vyplatilo? To, že se daň
      >>>jmenuje zálohová, tak to neznamená, že se nutně musí
      >>>dělat přiznání. A navíc podepsáním přiznání uděláte
      >>>zálohovou daň i z daně srážkové.
      >>No, nám na školení řikali, že když star.důchodce
      >>neměl
      >>podepsané Prohlášení, a v některých měsících příjem
      >>nad 5000 Kč, takže daň byla zálohová, tak si musí
      >>podat
      >>DP. Pokud to není pravda, budu jedině ráda, děkuji
      >>Vám
      >>za odpověď, pročítám všechno co se dá, tak uvidím.
      >>Děkuji
      >Pokud nebylo podepsané prohlášení a byla zálohová daň,
      >pak je povinnost podat DP. Měli podepsat prohlášení.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).