Hlavní navigace

Rodičovská dovolená,konec firmy-ochranna

• (neregistrovaný) 37.48.34.---

29. 1. 2014 7:48

Dobrý den,ráda bych se zeptala. Momentálně jsem na rodičovské dovolené s prvním dítětem. Firma u které jsem zaměstnaná končí na konci roku 2014. Plánujeme ještě druhé dítě. Musím stihnout odejít na mateřskou dovolenou z druhým dítětem,než firma skončí? Třeba to tak rychle nepůjde. Četla jsem o ochranné lhůtě. Můžete mi prosím vysvětlit co to znamená? Když by firma skončila a já měla díky ochranné lhůtě nárok na PPM?U jakého úřadu se to řeší a jak? Dokládám jaké dokumenty? Jde mi o to,že bych šla ráda nejdříve na mateřskou,tak nevím jestli na to budu mít nárok,když firma zanikne. Vím že v předchozích dvou letech musím být účastna na pojištění,ale nevím jestli se do toho započítává rodičovská dovolená na které teď jsem. Děkuji moc za vysvětlení

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 29. 1. 2014 7:59

JiřinaH. (neregistrovaný) 85.119.90.---

Re: Rodičovská dovolená,konec firmy-ochr
      Skončí-li celá firma zrušením, skončíte tímto datem i Vy. Jelikož jste na RD , jste chráněna proti výpovědi, avšaqk ne při výpovědi z důvodů zrušení firmy. K tomu Vám pak bude náležet přísl.výše odstupného. Co se týká nástupu na PPM, můžete nastoupit v OL , to je do 180 dnů ( 6 měsíců) od skončení prac.poměru.
      RD se do pojištěných dob pro účely PPM počítá. POdklady byste po zrušení firmy předala na sociálku,podklady sice dává k PPM firma,
      ale jdete-li na PPM s druhým dítětem do 4 let věku prvního dítěte, vychází pak zpravidla výhodnější průměr pro výpočet mateřské
      jako jste měla u prvního dítěte. Jinak je dobré mít výplatní pásky a kopie ELDP dva roky dozadu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).