Hlavní navigace

Stravné pouze v korunách

  • (neregistrovaný) 77.48.87.---

    31. 1. 2014 10:00

    Rád bych se zeptal zda zaměstnavatel (škola) musí na zahraniční cesty poskytnout stravné v příslušné měně. Absolvoval jsem několik služebních cest v zahraničí a vždy jsem stravné dostal v českých korunách s tím, že si to mám vyměnit v bance sám. Když jsem se ohradil zákoníkem práce, bylo mi řečeno, že účtování se řídí vnitřní směrnicí a ta umožňuje vyplatit zálohu na zahraniční stravné v českých korunách i bez souhlasu vysílaného zaměstnace. Je tento postup správný? Mohu zaměstnavatele přinutit vyplácet stravné na zahraniční cesty v cizí měně? Vím, že kolegové měli stejný problém a také jim byly vypláceny pouze české koruny.
    Děkuji za odpověď

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 31. 1. 2014 10:13

      atreus

      Re: Stravné pouze v korunách
      Vnitřní směrnice nesmí být v rozporu se zákoníkem práce!
      § 170 Zahraniční stravné
      (1) Zaměstnanci přísluší při zahraniční pracovní cestě zahraniční stravné v cizí měně ve výši a za podmínek dále stanovených.
      § 183 Záloha na cestovní náhrady a její vyúčtování
      (1) Zaměstnavatel je povinen poskytnout zaměstnanci zúčtovatelnou zálohu až do předpokládané výše cestovních náhrad, pokud se se zaměstnancem nedohodne, že záloha nebude poskytnuta.
      (2) Při zahraniční pracovní cestě může zaměstnavatel po dohodě se zaměstnancem poskytnout zálohu v cizí měně nebo její část též cestovním šekem nebo zapůjčením platební karty zaměstnavatele. Zaměstnavatel se může se zaměstnancem dohodnout na poskytnutí zálohy na zahraniční stravné v české měně nebo v jiné než v prováděcím právním předpisu vydaném podle § 189 stanovené cizí měně pro příslušný stát, pokud je k této měně Českou národní bankou vyhlašován kurz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).