Hlavní navigace

Sil. daň - koupě auta 2013, regist. 2014

  • (neregistrovaný) 188.75.131.---

    2. 2. 2014 21:25

    Dobrý den, prosím o radu. Podnikatel zakoupil vozidlo 18.12.2013, na základě DD uplatnil odpočet DPH, s autem v roce 2013 jezdil a uplatňoval do nákladů PHM. Na techničáku je ovšem uvedeno datum první registrace 6.1.2014. Bude platit silniční daň za rok 2013 a může si za tento rok uplatnit odpisy? Děkuji za odpověď.

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 2. 2. 2014 21:47

      alen1 (neregistrovaný) 91.228.45.---

      Re: Sil. daň - koupě auta 2013, regist.
      To je problém.
      Pro uplatnění odpisů musí auto splňovat všechny zákonné předpoklady, tedy i registraci do 31.12.2013.

    • 2. 2. 2014 22:01

      January969 (neregistrovaný) 188.75.131.---

      Re: Sil. daň - koupě auta 2013, regist.
      A jak to bude s tou silniční daní? Děkuji.

    • 2. 2. 2014 23:13

      xxxx (neregistrovaný) 84.242.91.---

      Re: Sil. daň - koupě auta 2013, regist.
      Proč je registrace nutná pro odpisy? Já myslel, že odpisy jsou možné ihned po uvedení majetku do provozu a to je u automobilu prokazatelné nákupem PHM a knihou jízd... Provoz auta pod dočasně přidělenou značkou není nic nedovoleného, takže auto jezdilo zcela legálně. Který zákonný předpoklad nebyl splněn? Podle vašeho pohledu by se do nákladů nemohlo dát ani povinné ručení.

      Silniční daň by mohla být něco jiného. Tam zákon jasně říká, že ji platí osoba zapsaná v technickém průkazu. Pokud tato osoba v roce 2013 zapsaná v TP nebyla, nejspíš ani neexistuje povinnost daň zaplatit. Ale pokud ji vlastník zaplatí, nikdo mu to vyčítat nebude...

    • 3. 2. 2014 0:03

      Ondřej Drbal (neregistrovaný) 77.236.203.---

      Re: Sil. daň - koupě auta 2013, regist.
      Zrovna nedávno jsem to sem psal:

      §7/11 - Dlouhodobým hmotným majetkem se stávají pořizované věci uvedené do stavu způsobilého k užívání, kterým se rozumí dokončení věci a splnění technických funkcí a povinností stanovených zvláštními právními předpisy (Pozn. č. 12: Například zákon č. 56/2001 Sb., o podmínkách provozu vozidel na pozemních komunikacích a o změně zákona č. 168/1999 Sb.,...

      a §38/1 z. 56/2001 říká, že
      Provozovatel silničního motorového vozidla a přípojného vozidla nesmí provozovat na pozemních komunikacích vozidlo b) které není zaregistrováno v registru silničních vozidel v České republice nebo v registru silničních vozidel jiného státu,

      Tím, že má vozidlo dočasnou značku, sice splňuje §38/1/c), ale nesplňuje výše citovaný bod b).

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).