Hlavní navigace

Prodej majetku do 40.000 a DPH

  • (neregistrovaný) 95.129.99.---

    4. 2. 2014 10:10

    Dobrý den,

    jsem plátce DPH a vedu daňovou evidenci. V roce 2007 jsem si pořídil elektrický skútr, který jsem zavedl do daňové evidence jako majetek do 40.000, odpočet DPH jsem si uplatnil. V roce 2013 jsem tento skútr prodal fyzické osobě - smlouvu mám, bohužel bez vyčísleného DPH. Můžete mi poradit jaké daně budu platit z tohoto prodeje - daň z příjmu a popř. o jaký příjem v daň. přiznání půjde ? a dále co s DPH ? Děkuji za odpověď.

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 4. 2. 2014 10:44

      alli (neregistrovaný) 88.81.82.---

      Re: Prodej majetku do 40.000 a DPH
      spočítáte DPH metodou shora - celková částkax0,1736
      pokud máte v majetku, uvedete příjem do příjmů dle §7 ZDP
      DPH uvedete do ř. 1 přiznání k DPH

    • 4. 2. 2014 10:59

      jsedlin (neregistrovaný) 95.129.99.---

      Re: Prodej majetku do 40.000 a DPH
      Děkuji za rychlou odpověď, teď jen dotaz k DPH, skútr jsem prodal již loni na jaře a do přiznání DPH jsem to neuvedl, asi jsem si to nějak zkomplikoval, můžete mi ještě poradit co s tím ? V majetku jako takovém to uvedené nemám vzhledem k tomu, že se jednalo o částku do 40.000, tak jsem ani neevidoval a dal rovnou do provozní režie. Ještě jednou moc díky, jsem z toho bezradný.

    • 4. 2. 2014 11:04

      alli (neregistrovaný) 88.81.82.---

      Re: Prodej majetku do 40.000 a DPH
      sice jste do neevidoval, ale uplatnil jste ho do výdajů dle §7
      správně byste měl podat dodatečné přiznání k DPH za zdaňovací období, kdy jste prodal

    • 4. 2. 2014 11:16

      alli (neregistrovaný) 88.81.82.---

      Re: Prodej majetku do 40.000 a DPH
      myslíte tedy, že když převede do osobního užívání, nemusí odvést DPH na výstupu dle §13 odst. 4 písm. a) ZDPH?

    • 4. 2. 2014 11:30

      mirka.p

      Re: Prodej majetku do 40.000 a DPH
      :o) No asi musí, nevím proč jsem si myslela, že se to týká jen dlouhodobého majetku. Též mě napadlo, že záleží na ceně toho skůtru, kdyby si stanovil, že do ceny xy to pro něj není drobný majetek, tak by danit na výstupu nemusel...

    • 4. 2. 2014 11:36

      alli (neregistrovaný) 88.81.82.---

      Re: Prodej majetku do 40.000 a DPH
      máte v majetku, uvedete příjem do příjmů dle §7
      >>>>>>ZDP
      >>>>>>DPH uvedete do ř. 1 přiznání k DPH
      >>>>>Děkuji za rychlou odpověď, teď jen dotaz k DPH, skútr
      >>>>>jsem prodal již loni na jaře a do přiznání DPH jsem
      >>>>>to
      >>>>>neuvedl, asi jsem si to nějak zkomplikoval, můžete mi
      >>>>>ještě poradit co s tím ? V majetku jako takovém to
      >>>>>uvedené nemám vzhledem k tomu, že se jednalo o částku
      >>>>>do
      >>>>>40.000, tak jsem ani neevidoval a dal rovnou do
      >>>>>provozní režie. Ještě jednou moc díky, jsem z toho
      >>>>>bezradný.
      >>>>sice jste do neevidoval, ale uplatnil jste ho do
      >>>>výdajů dle §7
      >>>>správně byste měl podat dodatečné přiznání k DPH za
      >>>>zdaňovací období, kdy jste prodal
      >>>
      >>>A co kdyby formálně vyřadil z drobného majetku v
      >>>lednu
      >>>2013?
      >>myslíte tedy, že když převede do osobního užívání,
      >>nemusí odvést DPH na výstupu dle §13 odst. 4 písm. a)
      >>ZDPH?
      >
      >:o) No asi musí, nevím proč jsem si myslela, že se to
      >týká jen dlouhodobého majetku. Též mě napadlo, že
      >záleží na ceně toho skůtru, kdyby si stanovil, že do ceny
      >xy to pro něj není drobný majetek, tak by danit na
      >výstupu nemusel...
      ale v §13 odst. 5 ZDPH je definováno, že použitím hmotného majetku pro účely nesouvisející s uskutečňováním ekonomických činností plátce se pro účely tohoto zákona rozumí trvalé použití obchodního majetku plátcem pro jeho osobní spotřebu a obchodní majetek je definován v §4 odst. 3 písm. c) ZDPH (a není tam nic o tom, že si ho mohu definovat sama)

    • 4. 2. 2014 11:45

      mirka.p

      Re: Prodej majetku do 40.000 a DPH
      Aha, rozumím, moc děkuji za vysvětlení, to jsem opravdu nevěděla. Ale plyne mi tedy z toho, že i vyřazení propisky do osobního užívání musím dodanit....

    • 4. 2. 2014 12:01

      jsedlin (neregistrovaný) 95.129.99.---

      Re: Prodej majetku do 40.000 a DPH
      >>máte v majetku, uvedete příjem do příjmů dle §7
      >>>>>>>>ZDP
      >>>>>>>>DPH uvedete do ř. 1 přiznání k DPH
      >>>>>>>Děkuji za rychlou odpověď, teď jen dotaz k DPH, skútr
      >>>>>>>jsem prodal již loni na jaře a do přiznání DPH jsem
      >>>>>>>to
      >>>>>>>neuvedl, asi jsem si to nějak zkomplikoval, můžete mi
      >>>>>>>ještě poradit co s tím ? V majetku jako takovém to
      >>>>>>>uvedené nemám vzhledem k tomu, že se jednalo o částku
      >>>>>>>do
      >>>>>>>40.000, tak jsem ani neevidoval a dal rovnou do
      >>>>>>>provozní režie. Ještě jednou moc díky, jsem z toho
      >>>>>>>bezradný.
      >>>>>>sice jste do neevidoval, ale uplatnil jste ho do
      >>>>>>výdajů dle §7
      >>>>>>správně byste měl podat dodatečné přiznání k DPH za
      >>>>>>zdaňovací období, kdy jste prodal
      >>>>>
      >>>>>A co kdyby formálně vyřadil z drobného majetku v
      >>>>>lednu
      >>>>>2013?
      >>>>myslíte tedy, že když převede do osobního užívání,
      >>>>nemusí odvést DPH na výstupu dle §13 odst. 4 písm. a)
      >>>>ZDPH?
      >>>
      >>>:o) No asi musí, nevím proč jsem si myslela, že se to
      >>>týká jen dlouhodobého majetku. Též mě napadlo, že
      >>>záleží na ceně toho skůtru, kdyby si stanovil, že do
      >>>ceny
      >>>xy to pro něj není drobný majetek, tak by danit na
      >>>výstupu nemusel...
      >>ale v §13 odst. 5 ZDPH je definováno, že použitím
      >>hmotného majetku pro účely nesouvisející s
      >>uskutečňováním
      >>ekonomických činností plátce se pro účely tohoto
      >>zákona rozumí trvalé použití obchodního majetku
      >>plátcem pro
      >>jeho osobní spotřebu a obchodní majetek je definován
      >>v §4 odst. 3 písm. c) ZDPH (a není tam nic o tom, že
      >>si ho mohu definovat sama)
      >
      >Ještě pro moje zopakování, chápu tedy že budu muset podat dodatečné přiznání k DPH za příslušení čtvrtletí ? Plynou z toho nějaké sankce ? Tudíž mi vznikne povinnost zaplatit DPH ? A dále letos uvedu do daňového přiznání jako příjem ? A bude to vše již v pořádku ? Děkuji všem za diskuzi :-)

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).