Hlavní navigace

Nemám nárok na mateřskou

• (neregistrovaný) 82.208.53.---

4. 2. 2014 12:34

Dobrý den, mám prosbu.... V minulém roce jsem pracovala 197 dní, což mi nestačí k tomu, abych měla nárok na mateřskou.... 3.prosince 2013 jsem nastoupila na rizikové těhotenství a 16.prosince na mateřskou - podala jsem žádost, kterou zaměstnavatel poslal. Ze sociálky mi paní poslala tedy vyrozumění, že na mateřskou nemám nárok. Šla jsem tedy na sociálku v mém místě bydliště, kde mi paní oznámila, že existuje nějaká neschopnost před porodem a po porodu, která se automaticky vyplácí?? Je to možné?? Pokud ano, co proto mám udělat, abych jí opravdu měla?? Pokud to neexistuje, prosím, jak mám tedy postupovat dále?? Po porodu mám tedy jít na sociálku si říci o rodičovský příspěvek??? Nevím si rady... Děkuji za pomoc. Camilla

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 4. 2. 2014 12:42

Líba (neregistrovaný) 195.146.112.---

Re: nemám nárok na mateřskou
      Pokud není nárok na PPM, můžete dostat neschopenku 6 týdnů před předpokládaným datem porodu a 6 týdnů po porodu. Jak se to řeší takto zpětně nevím, určitě bych se obrátila nejdřív na lékaře.

O rodičovský příspěvek můžete požádat od narození dítěte.

• 4. 2. 2014 13:19

Camilla (neregistrovaný) 82.208.53.---

Moc Vám děkuji, Líbo.
      Ještě mám jeden dotaz, mohu být na rodičovské i 2 roky?? Nebo jsou dány 3 roky??

• 4. 2. 2014 13:24

Líba (neregistrovaný) 195.146.112.---

Záleží na tom, jaký budete mít denní vyměřovací základ pro nemocenskou. Pokud se bude posuzovat i manželův, tak se použije ten vyšší. Rodičovská dovolená u zaměstnavatele je 3 roky, ale jak dlouho budete brát rodičovský příspěvek, závisí na vašich DVZ.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).