Hlavní navigace

Neomluvená absence

  • (neregistrovaný) 89.176.166.---

    4. 2. 2014 17:06

    Dobrý den, může firma okamžitě zrušit se zaměstnancem pracovní poměr pro zvlášť hrubé porušení pracovní kázně když má od 22.1.2014 neomluvenou absenci a není možné se s ním spojit? Děkuji.

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 4. 2. 2014 17:15

      Katka2 (neregistrovaný) 89.24.105.---

      Re: neomluvená absence
      V § 55 žádnou kázeň nevidím, tak bych řekla že nemůže.

    • 4. 2. 2014 17:37

      jasná. (neregistrovaný) 80.82.146.---

      Re: neomluvená absence
      Ukončit PP můžete dle § 55 odst. 1b. Pozor na názvosloví. Postupujte rychle, protože za neomluvenou absenci musíte odvést ZP, tak aby bylo vůbec z čeho.
      A není náhodou nemocen a zapoměl odevzdat nemoc. líste? I to se stává.

    • 4. 2. 2014 18:07

      zborka48 (neregistrovaný) 89.176.166.---

      Re: neomluvená absence
      Nemocen není. Lékařka poslala k datu 21.1.2014 ukončenou neschopenku, kde ho vyřadila z evidence práce neschopných, protože se ani na opakovanou výzvu nedostavil na kontrolu. Děkuji.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).