Hlavní navigace

Dohoda o rozvázání PP

  • (neregistrovaný) 88.100.137.---

    5. 2. 2014 18:01

    Dobrý den, prosím o radu, když rozvážeme pracovní poměr se zaměstnancem dohodou ze strany zaměstnavatele, má zaměstnanec nárok na odstupné?

    • 5. 2. 2014 18:38

      Karel501 (neregistrovaný) 88.101.206.---

      Re: Dohoda o rozvázání PP
      Nerozumím výrazu co to je dohoda ze strany zaměstnavatele - dohoda je věc obou stran a klidně se můžete domluvit na odstupném

    • 5. 2. 2014 22:29

      iva. (neregistrovaný) 77.242.90.---

      Re: Dohoda o rozvázání PP
      Jenže pokud to nebude dohoda podle zákonných výpovědních důvodů, ale jen "bezdůvodná" (žádné rušení firmy, organizační důvody apod.), tak i kdyby to finanční "vypořádání" nazvali ODSTUPNÝM, odstupné to nebude - a bude se z něj muset odvést pojistné. Na odstupné je nárok jen ve vymezených případech - viz § 67 ZP.

    • 5. 2. 2014 18:40

      Lenka28 (neregistrovaný) 83.208.3.---

      Re: Dohoda o rozvázání PP
      § 67
      (1) Zaměstnanci, u něhož dochází k rozvázání pracovního poměru výpovědí danou zaměstnavatelem z důvodů uvedených v § 52 písm. a) až c) nebo dohodou z týchž důvodů, přísluší od zaměstnavatele při skončení pracovního poměru odstupné ve výši nejméně
      a) jednonásobku jeho průměrného výdělku, jestliže jeho pracovní poměr u zaměstnavatele trval méně než 1 rok,
      b) dvojnásobku jeho průměrného výdělku, jestliže jeho pracovní poměr u zaměstnavatele trval alespoň 1 rok a méně než 2 roky,
      c) trojnásobku jeho průměrného výdělku, jestliže jeho pracovní poměr u zaměstnavatele trval alespoň 2 roky,
      d) součtu trojnásobku jeho průměrného výdělku a částek uvedených v písmenech a) až c), jestliže dochází k rozvázání pracovního poměru v době, kdy se na zaměstnance vztahuje v kontu pracovní doby postup podle § 86 odst. 4.
      Za dobu trvání pracovního poměru se považuje i doba trvání předchozího pracovního poměru u téhož zaměstnavatele, pokud doba od jeho skončení do vzniku následujícího pracovního poměru nepřesáhla dobu 6 měsíců.
      (2) Zaměstnanci, u něhož dochází k rozvázání pracovního poměru výpovědí danou zaměstnavatelem z důvodů uvedených v § 52 písm. d) nebo dohodou z týchž důvodů, přísluší od zaměstnavatele při skončení pracovního poměru odstupné ve výši nejméně dvanáctinásobku průměrného výdělku. Byl-li se zaměstnancem rozvázán pracovní poměr, protože nesmí podle lékařského posudku vydaného zařízením závodní preventivní péče nebo rozhodnutím příslušného správního orgánu, který lékařský posudek přezkoumává, dále konat dosavadní práci pro pracovní úraz nebo pro onemocnění nemocí z povolání, a zaměstnavatel se zcela zprostí své odpovědnosti podle § 367 odst. 1, odstupné podle věty druhé zaměstnanci nepřísluší.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).