Hlavní navigace

OSVČ a paušál

• (neregistrovaný) 78.80.52.---

5. 2. 2014 21:10

Dobrý den,

prosím o radu. mám kamaráda živnostníka osvč, který má příjem skoro 1,2 mil. Je plátce DPH a díky stavebnictví má většinou režim přenesené povinnosti a má dva zaměstnance na dohodu o provedení práce.
    Je nějaký důvod, proč by nemohl uplatnit náklady paušálem /u daně z příjmů FO/ sice vede daňovou evidenci, ale ta mu vychází dost špatně /má malé náklady/
    jako živnostník řemesný by měl mít nárok na 80% paušál, což by mu vyšlo mnohem lépe.
    ale jeho účetní mu počítá náklady paušálem, prý to jinak nejde.

V zákoně jsem nic nenašla, tak si nejsem jistá.

děkuji za reakce

IT

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 5. 2. 2014 23:11

. (neregistrovaný) 77.240.103.---

Re: OSVČ a paušál
      Píšete, že jeho účetní mu počítá náklady paušálem
      Nevím, kde je problém

• 6. 2. 2014 6:40

MT (neregistrovaný) 93.90.164.---

omlouvám se překlik. Jeho účetní mu uplatňuje skutečné náklady, tak mu vychází vysoké doplatky na dani, sociálním i zdravotním.
      Pokud by uplatnil paušál platil by stěží třetinu,. Což je pro něj samozřejmě mnohem lepší. Jenom nevím, jestli není nějaký důvod npř. proto že má zaměstnance, že by nemohl uplatnit paušál?

Já si myslím, že je to pouze jeho rozhodnuti, zda paušál nebo skutečné náklady. A manželka si uplatní bonusy na děti.

děkuji a omlouvám se. že obtěžuji

• 5. 2. 2014 23:54

Helen (neregistrovaný) 78.80.56.---

Od příjmů za rok 2013 platí, že pokud uplatníme výdaje paušálem, nemůžeme uplatnit zároveň daňové zvýhodnění na dítě a slevu na manželku

• 6. 2. 2014 6:57

Hanah (neregistrovaný) 90.180.186.---

Vést daňovou evidenci může je to lepší kvůli DPH, ale na konci roku se může rozhodnou, že uplatní výdaje paušálem. Nesmí zapomenout, že musí pokud měl v roce 2012 zásoby a pohledávky udělat dodatečné DP za 2012. Pokud nic neměl může paušál uplatnit bez dodatečného DP. Jaké procento paušálu najde zde ve vyhledávání v rejstřících podle IČA najde v živnostenském rejstříku jakou má živnost. Pokud řemeslnou 80% pokud volnou nebo vázanou 60% paušálu.

• 6. 2. 2014 7:16

MT (neregistrovaný) 93.90.164.---

takže je to jak jsem si myslela. Jen jsem nevěděla, zda není někde háček npř. proto že má zaměstnance, nebo kůli tomu tuzemskému reves charge. Možná jenom jeho účetní z těch změn měla trochu blok a hledala jak nejlěpe udělat daň a nenapadlo ji nejjednodušší řešení - paušál. ¨
      Ale to se nedá ničemu divit. Změn je dost a někdy i nesmyslné, že je div že z toho nezblb....
      Děkuji a přeji hezký den

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).