Hlavní navigace

Prodej nemovitosti osvobozen od DPH po3l

  • (neregistrovaný) 77.48.31.---

    7. 2. 2014 22:00

    § 56 zákona o DPH:Převod a nájem pozemků, staveb, bytů a nebytových
    prostor, nájem dalších zařízení
    (1) Převod staveb, bytů a nebytových prostor je osvobozen od daně po uplynutí tří let od vydání prvního kolaudačního souhlasu nebo od data, kdy bylo započato první užívání stavby39), a to k tomu dni, kterýnastane dříve."


    Pokud postavím jako plátce DPH např. nějaký sklad a stejnou nemovitost budu např. po třech letech a týdnu od kolaudace prodávat neplátci, tak opravdu žádné DPH z uplatněného odpočtu vracet nemusím a prodej je opravdu osvobozen od DPH? (např.sklad prodám neplátci DPH).


    Dle některých daňových poradců, to tak je a dle některých není-v případě prodeje po 3letech neplátci DPH bych musel vracet DPH. Prý se musí i u prodeje hlídat doba. Došlo by ke změně použití a záleží, kdy byla výstavba provedena, pak tuším do roku 2011 se postupuje dle § 78 (podle starého zákona-hlídaná doba je 5 let) a od roku 2012 také, podle § 78, ale již nového zákona, (hlídaná doba již je 10 let).


    K čemu prosím Vás tedy je ten §56? Myslel jsem, že je to kvůli podpoře stavebního průmyslu.

    předem velmi děkuji za nějaké myšlenky

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.

    • 7. 2. 2014 22:50

      Denisa (neregistrovaný) 46.33.112.---

      Re: Prodej nemovitosti osvobozen od DPH
      §51 -§62 je osvobození od daně bez nároku na odpočet
      je tam psáno, že plátce má možnost se rozhodnolut, že daň odvede, aby nemusel krátit vstupy. Navíc případné krácení není v plné výši a když bude prodáno po 10ti letech, tak se nebude dodaňovat nic. Letos už je tam lhůta 5 let.

    • 7. 2. 2014 23:39

      Michaela Šlahorková (neregistrovaný) 77.48.31.---

      Re: Prodej nemovitosti osvobozen od DPH
      Zdravím Vás,
      na business.center je v platném znění zákona o DPH v §78odst.3stále uvedeno, že u nemovitostí je sledováno 10let!
      Pokud neuplatním odpočet při výstavbě budovy, tak proč má člověk čekat 3roky od kolaudace, aby byl osvobozen od DPH i prodej stejné budovy? Pokud budovu koupím bez DPH, tak mohu i prodat bez DPH neplátci hned bez čekání? Děkuji za upřesnění
      Míša

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).