Hlavní navigace

doba uschování mzdových listů

  • 10 83.208.23.---

    12. 2. 2014 9:56

    Dobrý den, nevíte prosím jak dlouho se musí na firmě skladovat mzdové listy,cesťáky, ELDP,výpisy ze ZP a SP Děkuji

    • 12. 2. 2014 10:09

      J. (neregistrovaný) 90.182.225.---

      Re: doba uschování mzdových listů
      zákon č. 582/1991 Sb., o organizaci a provádění sociálního zabezpečení. Ten mimo jiné říká, že zaměstnavatelé jsou povinni uschovávat mzdové listy nebo účetní záznamy o údajích potřebných pro účely důchodového pojištění po dobu 30 kalendářních roků následujících po roce, kterého se týkají.
      A proč tak dlouho?

      Stanovení takto dlouhé doby je důsledkem ustanovení § 18 zákona č. 155/1995 Sb., o důchodovém pojištění, podle kterého je rozhodným obdobím pro stanovení osobního vyměřovacího základu při výpočtu dávek důchodového pojištění období 30 kalendářních roků bezprostředně před rokem přiznání důchodu. Jde o to, že do evidenčních listů důchodového pojištění (ty jsou rozhodné pro stanovení výše důchodu) se přenášejí údaje právě ze mzdových listů, které je tak třeba zachovávat pro případnou kontrolu či vyhotovení neexistujícího evidenčního listu

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).